Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 39(872) rok XIX 17. listopada 2019 roku.

Trzydziesta Trzecia Niedziela Zwykła - rok C


I czytanie: Ml 3,19-20a;
Psalm: Ps 98,5-9;
II czytanie: 2Tes 3,7-12;
Aklamacja: Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie (Łk 21,28);
Ewangelia: Łk 21,5-19

.

 
Ewangelia:

Jezus odpowiedział: Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem oraz: Nadszedł czas.

góra

.

Chrześcijaństwo nie jest religią zapewniającą pomyślność, dobrobyt czy szczęście już tu, na ziemi. A przecież tak bardzo ich pragniemy. Któż nie chciałby być szczęśliwy już teraz? Każdego dnia. Przez całe życie. Wszyscy by chcieli. Chrześcijaństwo jednak nie podaje żadnych skutecznych i niezawodnych zasad, jak można by taki stan szczęścia osiągnąć już tu, na ziemi. Co gorsza, w dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o aresztowaniach i prześladowaniach, nienawiści i śmierci, jakie czekają Jego uczniów. Chociaż sami nie doświadczamy tego rodzaju zła, to jednak jako chrześcijanie dobrze wiemy, że nie ma szczęścia ani odkupienia bez krzyża. Ten zaś, który przez krzyż i śmierć wszedł do nowego życia zmartwychwstając, obiecuje nam pomoc i przyrzeka, że kto wytrwa do końca, ocali swe życie.

góra

.

Medytacja biblijna
WYTRWAŁE WZNOSZENIE

Przez wytrwałość

Ważnym i codziennie dokonywanym odkryciem jest to, że wytrwałość przynosi konkretne owoce. Co więcej niesie w sobie trwałość, a więc nie przemijającego i popadającego w ruinę. Nie ma na tej ziemi rzeczy wiecznych, wiecznych relacji. Przemija postać tego świata, mówi św. Paweł i mam nadzieję, że nie trzeba nikogo do tego przekonywać.

Cnota wytrwałości jest więc pięknym, prostym i pokornym narzędziem w dochodzeniu do celu. Podkreślam słowo cnota, bo niestety wytrwałość może też dotyczyć rzeczy i spraw dalekich od dobra. Zaiste świątynia jerozolimska była przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami. Naród odbudowywał ją z mozołem - jak czytamy w ewangelii aż 46 lat trwały przy niej prace. Kiedy pielgrzymi zbliżali się do Jerozolimy to wchodząc na wzgórza doznawali wzruszenia widząc piękno domu Bożego.

I do takich owoców dojść możemy właśnie przez wytrwałość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że materialne mury skruszeją, rozsypią się i nie pozostanie kamień na kamieniu. Taka jest kolej rzeczy. Spotkało to świątynię jerozolimską zaledwie kilkadziesiąt lat później. Została zrównana z ziemią. Także czas sprawia, że niszczeje to, co zewnętrzne.

Świątynią jesteśmy

Jesteśmy chrześcijanami. Wierzymy w Jezusa Chrystusa. Wierzymy, że w sakramencie chrztu świętego stajemy się świątynią Bożą. Tak więc gdy ktoś na nas spogląda, nawet z daleka, czy jest zachwycony jej pięknem?! Zapewniam, że nie chodzi w pierwszym rzędzie o wielkość czy majestatyczność świątyni. Pojęcie piękny człowiek niekoniecznie odnosi się do jego urody.

Tak więc otrzymaliśmy dar, Boży dar. Zamieszkuje we mnie Bóg w Trójcy jedyny. Jestem Jego świątynią. Nie czas na robienie rachunku sumienia w jakim stanie jest to święte miejsce. Wszak dobrze wiemy, że mamy o nie zadbać, troszczyć się, by nie było w nim śmieci, by była uczęszczana, a rzekłbym jeszcze więcej by była zamieszkała. Nie dotyczy to Boga, ale mnie samego. To ja mam sobie uświadomić i zrobić wszystko, bym tam zamieszkał.

Wrogiem numer jeden jest pycha tego żywota. Przeświadczenie, że wszystko jest takie piękne, cudne, że wszystko poukładane, że to, co robię wystarcza i że o nic już się nie muszę martwić. Wtedy warto posłuchać słów Pana Jezusa: Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony. Jeśli ktoś się nie zajmuje świątynią to też kamień na kamieniu nie zostaje.

Mowa miłości

Takie zburzenie nie przychodzi z dnia na dzień. Są konkretne znaki zniszczenia, którego początek mieści się w zaniedbaniu. To zaś związane jest z brakiem wytrwałości. Wyrazem tego jest odkładanie na potem. Moglibyśmy pytać: Nauczycielu, kiedy to nastąpi? Kiedy to się dokonuje? Tu i teraz. Albowiem zwodziciel ciągle podszeptuje, że jest czas, że to nie ma sensu, że to niczemu nie służy.

Jeden jest Bóg i nie ma innego. Tymczasem tylu uzurpuje sobie Jego miejsce. Jaka z tego "świątynia"? Bez Boga nie ma świątyni. Bożki, idole, które sobie obieramy czy też czynimy są dziełem rąk ludzkich, a my z taką ochotą poddajemy się im w niewolę. Jakże łasi jesteśmy na słuchanie innych tylko nie Pana Boga. Inne głosy jak zauważymy podpowiadają, że nie potrzeba wytrwałości, że trwałość nie istnieje. Czyż tak nie jest wygodniej i przyjemniej?

Mamy słuchać Boga, a odpowiedzią świata będzie podnoszenie na nas rąk i prześladowania. Oto znak konkretny - tak samo uczyniono Synowi Bożemu, którego wyznawcami jesteśmy. Słuchajmy więc Pana, który powtarza wytrwale: ...nie trwóżcie się... a te sytuacje niech staną się sposobnością do składania świadectwa. W świątyni składa się ofiary, a my mamy składać świadectwo radykalizmem chrześcijańskiego stylu życia. To jest mowa, którą mamy się posługiwać, mowa miłości i miłosierdzia, mowa prawdy i sprawiedliwości. I choć z powodu imienia Jezusa będziemy w nienawiści u wszystkich to przez wytrwałość ocalimy nasze życie.

o. Robert Więcek SJ

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA XXXIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

17.11.2019r.

 

Zbliża się nasze odkupienie. Nie przerażajmy się jednak wizją ostatecznego przyjścia naszego Zbawiciela. Powierzmy mu nasze życie, bo tylko w Bogu możemy odnaleźć pełne szczęście. Kiedy przyjdą trudności, Bóg nie pozostawi nas samych.

Dziś przeżywamy Światowy Dzień Ubogich 2017r.; 2018r. 2019r.
a w archidiecezji obchodzimy Dzień Muzyki Liturgicznej.

Kolekta na potrzeby archidiecezji.
Za ofiary składamy Bóg zapłać.

1. Dziś o 16.00 modlitwa różańcowa za zmarłych zalecanych.

2. Do następnego piątku o godz. 7.30 odmawiamy różaniec za zmarłych zalecanych.

3. W poniedziałek od godz. 18.30 w ramach spotkania z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. i ich rodzicami pierwsze mierzenie strojów komunijnych. Będzie też możliwość odsprzedania strojów z poprzedniego roku.

4. Czcicieli Matki Bożej zapraszamy na Mszę św. i nowennę we wtorek o godz. 18.00.

5. W czwartek o godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi.
O godz. 19.00 dla Narzeczonych I spotkanie Nauk Przedmałżeńskich.

6. W piątek godz. 16.15 spowiedź dla dzieci,
o godz. 16.30 Msza św. szkolna.
O godz. 21.00 Nocna Adoracja Wynagradzająca. Zapraszamy.

7. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
W tym dniu kolekta specjalna na ogrzewanie kościoła.
O godz. 17.30 Dzień Skupienia dla Narzeczonych

8. Od przyszłej niedzieli w kancelarii będzie można nabyć opłatki, świece wigilijne

9. Za tydzień - w sobotę 23 listopada - rozpoczynamy Odwiedziny Duszpasterskie - Kolędę. W tym dniu odwiedzimy Parafian z ul. Miarki, Skłodowskiej - Curie, Ligonia, Smołki, Mielęckiego i Żeleńskiego, a w niedzielę z ul. Staszica, Morcinka, końcówki Kościelnej i Promiennej. Szczegółowy plan kolędy jest wywieszony w gablotce. Jest umieszczony na stronie internetowej. Jest też wydrukowany w gazetce "Parafianin".

10. W tym tygodniu wspominamy:
w poniedziałek - bł. Karolinę Kózkównę,
w środę - św. Rafała Kalinowskiego,
w czwartek - Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny,
w piątek - św. Cecylię.

11. Zaproszenie do katedry na uroczystość Chrystusa Króla

12. Odwiedziny duszpasterskie - kolęda 2019/2020

13. Informacja o korespondencyjnym kursie biblijnym

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

następny Nr 873

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Redaguje: Mirosław Riedel. W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.