Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 43(876) rok XX 15. grudnia 2019 roku.

Trzecia Niedziela Adwentu - rok A

Niedziela Radości - Gaudete


I czytanie: Iż 35,1-6a.10;
Psalm: Ps 146,7-10;
II czytanie: Jk 5,7-10;
Aklamacja: Duch Pański nade mną, posłał mnie
głosić dobrą nowinę ubogim (Iz 61,1);
Ewangelia: Mt 11,2-11

.

 
Ewangelia:

On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.

góra

.

góra

.

To powinniśmy powiedzieć wszystkim, którzy przychodzą do nas ze swoim cierpieniem, ze swoją rezygnacją i nieśmiałością: "Nie musimy już czekać na nikogo innego. Ten, który miał przyjść, już przyszedł".

góra

.

Na przedświątecznym jarmarku mnóstwo lampek rzęsiście rozświetla stragany. Zewsząd dobiegają słodkie, i kuszące zapachy pierników, cukierków anyżkowych, choinek i przeróżnych ciast. Uszy wypełnia urzekająca i rozbrajająca mieszanina prześlicznych kolęd, pastorałek i bożonarodzeniowych piosenek: Cicha noc, Jingle bells, Rampampampam. Tłumy powoli suną między straganami. Mikołaje w czapkach krasnali sieją przedświąteczny zamęt.

Czas Adwentu.
Tak wiele świateł.
Czy jedno jest i dla mnie?

góra

.

Medytacja biblijna
CIERPLIWE I RADOSNE OCZEKIWANIE

Nadzieja cierpliwości

Jeśli w oczekiwaniu brakuje nadziei to wkrada się beznadzieja pod wszelkimi postaciami, która zabija oczekiwanie. Tylko niewolnik na nic nie czeka. Co zabija nadzieję? Pośpiech w oczekiwaniu - chciałbym już, teraz, natychmiast, a owocem tego niecierpliwość, która zagłusza. Jestem poza odbiorem. Źle nastawione radio. Brak łącza.

Słyszymy w połowie adwentowej drogi zaproszenie Apostoła: Za przykład wytrwałości i cierpliwości weźcie, bracia, proroków, którzy przemawiali w imię Pańskie (Jk 5,10). Ci przemawiali i nie martwili się, że na ich oczach się nie wypełniało. Dziś świat nie umie czekać. Tak trudno jest słuchać, a jeśli nawet coś wysłuchamy to chcemy (żądamy, pretensje mamy), aby natychmiast się wypełniło. Czy natychmiast na wezwanie Pana zostawiłbym wszystko i poszedł za Nim i z Nim tam, gdzie chce mnie poprowadzić?

Niedziela jest dniem radości. Jesteśmy zaproszeni do skupienia się na Przychodzącym, a radość to nie tylko błysk chwili. To jest stan, który trwa. Połączmy nadzieję z radością, a wyjdzie z tego "mikstura", dzięki której i pamięć się wzmocni, wola wolnością Bożą tchnąć będzie, rozum odkrywczym się stanie.

Przemęczenie i smutek

Skąd więc tyle smutku i niepewności, które są z reguły skrzętnie ukrywane? Myślę, że w przemęczeniu, w zabieganiu, w wirze, w który zostaliśmy wciągnięci (daliśmy się wkręcić). Czy to oznacza koniec? Żadną miarą. Idzie o to, by nie dopuszczać do przemęczenia, co wcale nie zachęca nas do lenistwa. Najlepsze jest zdrowe zmęczenie.

Wobec tej sytuacji jakże pełne nadziei są słowa Izajasza i Jakuba, które do nas zostały skierowane: Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Umacniajcie serca wasze...

Nadzieja się nie męczy. Ona wzmacnia nas! To beznadzieja nas osłabia, jakby wysysała z nas wszelkie siły. Przychodzący Pan przynosi nam pokrzepienie. On wie, że wcale nie jest łatwo. Zna nasze braki i niemożności. Wie o naszej niepewności. Także o naszej ślepocie, która nie dostrzega Jego działania pośród nas.

W połowie drogi

Połowa drogi zaprasza nas do przystanięcia, do zobaczenia przebytej drogi. Na pierwszym miejscu uradowania się z tego, co udało się, szczególnie w tych małych rzeczach. Trzeba się zatrzymać, by zobaczyć. Nie po to, by się rozsiadać, ale by ogarnąć wzrokiem rzeczywistość. Z tego spojrzenia przyjdą konkretne pytania. Albowiem widząc konkretne czyny lub też ich brak będziemy w stanie się zastanowić.

Jan pyta Jezusa: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać7 Pan nie robi wykładu teologicznego. Odnosi się do codzienności, do tego, co czyni. Mówi do posłańców: Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. Wielu twierdzi, że to się nie dokonuje. Ja pytam się czy twierdzenia te wypływają z chwili zatrzymania się czy też padają w biegu?

Trwamy w adwentowej drodze. Niech zapadną głęboko w sercach naszych słowa Pana: błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi. A to wiąże się z jeszcze jedną sprawą. Mamy mieć szeroko otwarte oczy, uszy i serca, bo Jego przyjście niekoniecznie musi się odbywać według naszych wyobrażeń czy scenariuszy. Zaiste Bóg lubi robić niespodzianki. Na te zaś trzeba czekać. Trzeba jej wyczekiwać.

o. Robert Więcek SJ

góra

.

Adwentowa Akcja Pomocy
KOŚCIOŁOWI MISYJNEMU

Wraz z rozpoczęciem liturgicznego przygotowania do Bożego Narodzenia, Referat Misyjny z Pieniężna organizuje Adwentową Akcję Pomocy Kościołowi Misyjnemu. Jak co roku proponujemy kilka akcji misyjnych, których celem jest wsparcie misjonarzy i misjonarek w ich codziennej pracy.

W akcję można się włączyć dokonując dowolnej ofiary na jeden z proponowanych projektów. Oto tegoroczne propozycje.

WIGILIJNY STÓŁ. Puste miejsce przy wigilijnym stole to nasza polska tradycja. Zaproś duchowo misjonarza, aby z Twego świątecznego stołu mógł dać innym. Niech do Twego wigilijnego stołu zasiądą duchowo potrzebujący z krajów misyjnych, prześladowani chrześcijanie, ofiary klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

REMONT MUZEUM. Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie wymaga kapitalnego remontu i zmiany ekspozycji. Możemy pomóc, aby pokazać innym trud misyjnej pracy i zaangażowanie Dobrodziejów Misji w to dzieło.

KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE. Odradzające się wspólnoty katolickie na Wschodzie i w krajach byłego Związku Radzieckiego wciąż borykają się z wieloma trudnościami, których same nie są w stanie pokonać. Warto im pomóc.

POMOC DZIECIOM. Osierocone, bezbronne, głodne i bez perspektyw na przyszłość dzieci to nierzadkie zjawisko w wielu ubogich krajach. Możemy pomóc odmienić ich los.

CODZIENNE UTRZYMANIE MISJONARZY. Aby owocnie głosić Ewangelię, misjonarzom nie może zabraknąć powszedniego chleba i niezbędnych rzeczy codziennego użytku.

MASZYNY DO SZYCIA. Siostry Służebnice Ducha Świętego, prowadzące szkołę zawodową w Adeemmar w Ghanie, proszą o pomoc w zakupie czterdziestu ręcznych maszyn do szycia. Umiejętność ich obsługi pomoże dziewczętom z biednych rodzin w życiowym starcie i utrzymaniu.

WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁÓW I KAPLIC. Pomóżmy w godnym i głębokim przeżywaniu liturgii i wiary wiernym z krajów misyjnych. Chodzi o rzeczy i paramenty liturgiczne, które konieczne są do sprawowania liturgii. Między innymi Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji z Lome w Togo proszą o pomoc w zakupie elektronicznych organów do ich klasztornej kaplicy.

KSZTAŁCENIE KATECHISTÓW. Kapłanów jest wciąż za mało, dlatego ważną sprawą jest kształcenie katechistów i liderów różnych grup działających w Kościele. To właśnie oni w niedługim czasie będą wspólnie z misjonarzami troszczyć się o duchowy wzrost wiernych.

INTENCJE MSZALNE DLA MISJONARZY. To codzienne i regularne wsparcie misjonarzy w ich posłudze.

* * *

Wsparcia można dokonać wpłacając ofiarę na konto Referatu Misyjnego z Pieniężna z dopiskiem wybranego projektu misyjnego.

Referat Misyjny Księży Werbistów
Pieniężno Pierwsze 19 | 14-520 PIENIĘŻNO

Bank PEKAO S.A. O/Elbląg
31 1240 2265 1111 0010 4213 263231 1240 2265 1111 0010 4213 2632

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA III NIEDZIELĘ ADWENTU

Niedziela Radości - Gaudete

15.12.2019r.

Dzisiejsza III niedziela Adwentu, nazwana jest Niedzielą Radości - Gaudete. Źródłem tej radości jest obecny wśród nas Pan, a także zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

Kolekta na potrzeby naszej parafii.
Za ofiary składamy Bóg zapłać.

1. Zapraszamy na Roraty w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek o godz. 18.00, w piątek o 16.30 a ostatnie w sobotę o 8.00.

2. W poniedziałek o godz. 19.00 spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i rodziców.

3. We wtorek - na Mszę św. o godz. 18.00 i na nowennę zapraszamy czcicieli Matki Bożej.

4. W czwartek o 18.00 dla narzeczonych Poradnia Życia Rodzinnego.
O godz. 19.00 Adwentowe Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Zapraszamy.

5. W piątek po porannej Mszy św. Herbatka u Tadka
o godz. 16.00 spowiedź dla dzieci
o godz. 16.30 Msza św. roratnia
o godz. 18.00 - Roraty młodzieżowe.

6. W sobotę od godziny 9.00 odwiedzimy chorych i starszych parafian z komunią św. Prosimy o zgłaszanie ich w zakrystii lub kancelarii do czwartku włącznie.

7. W tym tygodniu przypadają Kwartalne Dni Modlitw o Życie chrześcijańskie rodzin.

8. Pamiętajmy, że w przygotowaniu do Uroczystości Bożego Narodzenia nie może zabraknąć naszego pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty.
Okazja do spowiedzi codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.
Dzieci, które nie były w tym miesiącu w spowiedzi mają jeszcze okazję do spowiedzi - przed roratami w piątek od godz. 16.00.
Dodatkowo dla dorosłych spowiedź
w czwartek od 17.30,
w piątek od 7.30 do 8.30 i od 16.00 do 18.00, a
w sobotę od 7.30 do 9.00, od 17.30 do 18.00 oraz od 19.00 do 20.00.
W poniedziałek od 7.30 do 10.00, od 16.00 do 18.00 i od 19.00 do 21.00.
W Wigilię spowiedź od 8.30 do 11.00 i od 13.00 do 15.00
W niedzielę spowiadamy tylko między Mszami.
W czasie Mszy św. nie spowiadamy! Bardzo prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na Wigilię.

9. Po Mszach św. można w kancelarii zaopatrzyć się w opłatki i świece wigilijne

10. W kancelarii do nabycia ostatnie dwa bilety na koncert kolędowy "Betlejem w Spodku" w dniu 28.12.2019r. w cenie 50. Zachęcamy.

11. W dniach 27.06 - 04.07.2020r. organizujemy pielgrzymkę do Medjugorie. Cena 1100zł i 50 euro. Szczegóły i zapisy u ks. Proboszcza.

12. Odwiedziny duszpasterskie - kolęda 2019/2020

13. Informacja o korespondencyjnym kursie biblijnym

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

następny Nr 877

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Redaguje: Mirosław Riedel. W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.