Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 44(877) rok XX 22. grudnia 2019 roku.

Czwarta Niedziela Adwentu - rok A


I czytanie: Iz 7,10-14;
Psalm: Ps 24,1-6;
II czytanie: Rz 1,1-7;
Aklamacja: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu
nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami (Mt 1,23);
Ewangelia: Mt 1,18-24

.

 
Ewangelia:

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

góra

.

góra

.

Medytacja biblijna
PATRON MĄDREGO NAMYSŁU

Tak w życiu bywa

Różnych ludzi w życiu widziałem. Gdy zastanawiałem się nad kazaniem na dziś, przypomniało mi się dwóch moich sąsiadów sprzed lat wielu. Były to dwie bardzo charakterystyczne postacie.

Jeden był szybki, wszędzie go było pełno, "w gorącej wodzie kąpany", wszystko robił jakby na komendę "raz - dwa". Często w jego zachowaniu brały górę odruchy, za co zresztą nieraz przychodziło mu płacić sporą cenę. Pół biedy, gdy tylko koledzy pośmiali się z niego, gorzej, gdy zmartwiony szedł przepraszać kogoś, kogo obraził. Bardzo zresztą dbał o to, by swoje błędy szybko naprawiać.

Drugi sąsiad był powolny, zamyślony, niezdecydowany, pytający wszystkich wokół jak ma postąpić. Jego charakter było widać nawet w jego zachowaniu, w ruchach. Wychodził przed furtkę, rozglądał się, skręcał w prawo, zatrzymywał się, by pójść jednak w przeciwną stronę. Czy nie popełniał błędów? Niestety, to jego zbytnie niezdecydowanie i powolność równie często owocowało życiowymi pomyłkami.

Co to ma wspólnego z dzisiejszymi czytaniami? A no ma. Bo zastanawiałem się nad postacią Józefa, męża Maryi.

Człowiek prawy

Jaki był św. Józef? Zacznijmy od pytania, na czym polegał jego problem? Byli zaślubieni sobie z Maryją, ale wedle ówczesnego zwyczaju, jeszcze nie zamieszkali razem. Zresztą, niezależnie od tego, Józef dobrze wiedział, że dziecko nie jest jego dzieckiem. Tego był pewien dokładnie tak samo, jak dwóch innych rzeczy. Tego mianowicie, że Maryja nosi w sobie nowe życie. I tego, że ojcem dziecka nie może być nikt inny. Kwadratura koła. Trzy argumenty wzajemnie się wykluczające. Przypatrzmy się Józefowi. Czy należał on do rodzaju "raz - dwa"? Czy do niezdecydowanych? Ani jedno, ani drugie. Był, przede wszystkim, człowiekiem prawym - powiada ewangelista. A to znaczy, że postępował: słusznie - to znaczy zgodnie z prawdą, trafnie. Prawdę trzeba jednak najpierw poznać. A to wymaga i czasu, i umysłowego wysiłku. Postępował sprawiedliwie - to znaczy rzetelnie, biorąc pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw". To wymaga rezygnacji z uprzedzeń, także z ulegania opiniom innych. Postępował dobrze. To znaczy, że nie własna korzyść czy "widzimisię" były dla niego ważne, lecz prawo i pożytek drugiego człowieka. A to wymaga miłości. I dzięki temu, że był człowiekiem prawym, św. Józef zachował wrażliwość na wewnętrzne natchnienia. Nie działał pod wpływem chwilowego nastroju (anioł ukazał mu się we śnie, to znaczy Józef odłożył spełnienie decyzji na jutro).

Patron mądrego namysłu

Św. Józef, adwentowy patron, uczy nas mądrego namysłu nad sprawami swego życia. Mądry namysł rodzi się z prawego i uczciwego postępowania. Mądry namysł oszczędza innych, nie potępia ich. Mądry namysł nie wybucha natychmiastowymi reakcjami. Mądry namysł nie odkłada decyzji w nieskończoność. Mądry namysł potrafi uszanować tajemnicę. Mądry namysł bierze pod uwagę Boże natchnienia.

Żyjąc w świecie tak zagonionym, wśród ludzi ciągle gdzieś się spieszących, w świecie przemocy i siły bardzo potrzebujemy cnoty mądrego namysłu. Nie warto dać się porwać wartkiemu nurtowi szybkiego życia i odruchowych reakcji. Zbyt wiele można zburzyć w sobie i wokół siebie. Z drugiej strony nie można sobie pozwolić na niezdecydowanie i odkładanie decyzji. Z wieloma sprawami można się spóźnić. Warto być podobnym do św. Józefa, patrona mądrego namysłu. Choć trochę. Czego sobie i wam wszystkim w gorączce przedświątecznych przygotowań życzę.

ks. T. Horak

góra

.

Jesteś
JUŻ GOTOWY?

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to czas tęsknoty za jeszcze nienarodzonym Dzieciątkiem. Jeszcze nie ma Go wśród nas, Ten, który nazywa siebie "JESTEM" uobecnił się materialnie, chociaż istnieje poza czasem i przestrzenią. Przychodzi na świat, żeby wyrwać nas z niewoli, którą na siebie nakładamy. Tak jak powiedział do ludu uciemiężonego w Egipcie: "Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z rąk Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi, do ziemi obiecanej, która opływa w mleko i miód" (Wj 3,7-8a).

I zgodnie z obietnicą wyprowadził lud, ponad to dał im przykazania, nie są one jedynie idealnym wzorem postępowania, jednym z ważniejszych zdań jest to wypowiedziane przed pierwszym: "Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał..." (Wj 20,2-3a).

To Bóg stawia nam obietnicę, kiedy wyznasz, że On jest Panem, nie będziesz mieć potrzeby szukania innych bożków, nie będzie w tobie zazdrości, zawiści, zdrady... Bóg jest obecny, jest w nas mocą sprawczą do chcenia i działania. Jednak żeby mógł w nas działać, musisz poznać co jest Twoim Egiptem, Twoim uciemiężeniem, lub grzesznym poczuciem komfortu, w którym jest Ci dobrze. Bóg nie pragnie Twojej zguby, mówi do Ciebie: "Nie lękaj się, bo już się nie zawstydzisz, nie wstydź się, bo już nie doznasz pohańbienia. Raczej zapomnisz o wstydzie twej młodości (...) tak teraz przysięgam, że nie rozjątrzę się na ciebie ani cię gromić nie będę. Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie, mówi Pan, który ma litość nad tobą." (Iz 54, 4; 9b-10).

Dziś jest niedziela, za niespełna dwa dni będziemy radować się, że Bóg postanowił wcielić się, aby być bliżej nas. Oczekiwaniu zazwyczaj towarzyszą przygotowania. Jak one wyglądają? Przygotowujesz swoją duszę na najbardziej wzniosłe doświadczenie Twojego życia, czy przygotowujesz mieszkanie dla gości? Twoje ciało jest mieszkaniem duszy, to ono powinno przygotować się na najważniejszego Gościa. Nie martw się, że jesteś za słaby. Pan mówi: "Wystarczy Ci mojej łaski, moc bowiem w słabości się doskonali" (2Kor 12,9).

Niech ten, krótki czas, jaki nam pozostał na oczekiwanie będzie zanurzeniem się w tym, na którego czekamy w Jego imieniu, które przewyższa każde inne imię. Zatrzymaj się i pomyśl nad tym jak miałoby wyglądać takie spotkanie, jesteś Ty i jest On, twarzą w twarz. Blisko czy daleko? Nie pozwól, żeby w tym wyjątkowym dniu Jezus został sam. Nie pozwól, żeby Twoja dusza została pozbawiona Jego bliskości. "Przyszło do swej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy je przyjęli, dało moc, aby stali się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego" (J 1,11-12).

J. Krzemińska

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA IV NIEDZIELĘ ADWENTU

22.12.2019r.

Niech przykład wiary św. Józefa i jego gotowość pełnienia woli Bożej pomaga nam w otwarciu się na obecność Jezusa w naszym życiu. Wołajmy dziś z wiarą, oczekując rychłego przyjścia Zbawiciela: "Przybądź, o Panie, Tyś jest Królem chwały".

Kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszego kościoła.
Za ofiary składamy Bóg zapłać.

1. W poniedziałek spowiedź
od 7.30 do 10.00, od 16.00 do 18.00 i od 19.00 do 21.00.

2. We wtorek - Wigilia.
Spowiedź od 8.30 do 11.00 i od 13.00 do 15.00
Pasterka o godz. 24.00.
Kolekta na Pasterce przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia.
Młodzież Oazowa zaprasza na Czuwanie Adwentowe o godz. 23.30.
Po Pasterce zapraszamy wraz z orkiestrą do wspólnego kolędowania.

3. W środę Uroczystość Bożego Narodzenia.
Pierwsza Msza św. O godz. 8.00.
Zapraszamy na Nieszpory Kolędowe o godz. 16.00

4. W czwartek - II dzień Świąt - św. Szczepana - pierwszego męczennika.
Msze św. o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 i 12.15.
Nie ma Nieszporów.
Kolekta w tym dniu na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

5. W piątek przypada święto św. Jana Apostoła. W tym dniu błogosławimy wino.

6. W sobotę święto św. Młodzianków.
Na godz. 9.30 zapraszamy wszystkie dzieci naszej parafii. Po mszy św. udzielać będziemy błogosławieństwa.

7. W przyszłą niedzielę obchodzimy święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to szczególne święto wszystkich rodzin chrześcijańskich. Zapraszamy do rodzinnego przeżycia Mszy św.
W tym dniu o godz. 18.00 zapraszamy do naszego kościoła na Kolędowy Koncert Chóru Heimat z Gliwic.

8. Z racji kolędy Msza wieczorna będzie odprawiana tylko w soboty i niedziele. Nowenna we wtorek po mszy św. o godz. 8.00

9. W kancelarii do nabycia opłatki i świece wigilijne.

10. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy tak pięknie przystroili kościół na Boże Narodzenie i zbudowali stajenkę.

11. W tygodniu świątecznym kancelaria parafialna czynna tylko w poniedziałek rano i w piątek po południu. Pamiętajmy, aby w nowym roku zamówić sobie Mszę św. w intencjach dziękczynno - błagalnych jak i za swoich bliskich zmarłych.

12. W dniach 27.06 - 04.07. 2020r. organizujemy pielgrzymkę do Medjugorie. Cena 1100 zł i 50 euro. Szczegóły i zapisy u ks. Proboszcza.

13. Dzisiaj po mszach Dzieci Maryi częstują wypiekami świątecznymi. Otrzymane ofiary przeznaczają na rekolekcje. Za wsparcie dziękujemy.

14. Odwiedziny duszpasterskie - kolęda 2019/2020

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

Cd Nr 877b

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Redaguje: Mirosław Riedel. W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.