Nr 1(879) rok XX 5. stycznia 2020 roku.

Druga Niedziela Po Narodzeniu Pańskim - rok A

I czytanie: Syr 24,1-2. 8-12;
Psalm: Ps 147,12-15. 19-20;
II czytanie: Ef 1,3-6. 15-18;
Aklamacja: Chrystus został ogłoszony narodom,
znalazł wiarę w świecie, Jemu chwała na wieki (1Tm 3,16);
Ewangelia: J 1,1-18

Ewangelia:

Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon.

Ewangelista Jan spogląda daleko wstecz. Chce dojrzeć sam Początek - Słowo, które stało się ciałem. Całe bowiem stworzenie ma fundament w Jezusie Chrystusie.

Medytacja biblijna
CHRZEŚCIJANIN - CZŁOWIEK MĄDRY

Czym jako chrześcijanie winniśmy się różnić w życiu, tak na co dzień, od innych? Zdziwicie się, gdy powiem, że powinniśmy być mądrzejsi. Nasze spojrzenie na świat, na trudne sprawy, na życie winno być pełniejsze, doskonalsze, mądrzejsze.

Tak być powinno. W życiu należy kierować się nie mądrością ludzką, ale Bożą. Nie przesadzę, gdy powiem, że dzieje chrześcijanina, dzieje każdego z nas, to historia współpracy ludzkiej słabości z Bożą mądrością. O tym mówią nam dzisiejsze czytania.

Słowa prologu św. Jana można odczytać i tak: "Na początku była Mądrość, a Mądrość była u Boga i Bogiem była Mądrość. Wszystko przez nią się stało, bez niej nic się nie stało (...). Mądrość zamieszkała wśród ludzi, do swoich przyszła, a swoi jej nie przyjęli".

Myślę, że nikogo nie obrażę, gdy posłużę się porównaniem. Pustą, zarozumiałą kobietę pokochał bardzo mądry, taktowny mężczyzna. Zawarli ślub. Mąż zamieszkał z żoną przekonany, że potrafi kierować ich wspólnym życiem, aż do pełnego szczęścia. Był pewny, że żona go zrozumie, że uzna jego racje... Kobieta chciała jednak rządzić sama. Mąż musiał siedzieć cicho. Ustępował przez długi czas sądząc, że się opamięta, że dostrzeże pomyłkę. Upominał, zwracał uwagę na bezsensowność takiego postępowania, aż w końcu usłyszał: "Jak ci się nie podoba, to sobie idź!" I poszedł. Żona go nie zrozumiała. Ciasna głowa odrzuciła mądrość.

Podobnie było z nami. Bóg zamieszkał w nas, ale powiedzmy sobie szczerze, czy chcieliśmy, by On był z nami? Czy chcieliśmy otworzyć się na Jego mądrość? Jak często liczyliśmy się z Jego wolą? Ileż to razy stawialiśmy na swoim?

Dlaczego dziś, w dwudziestym wieku, odważam się mówić do was o Ewangelii? Dlatego, bo ufam, że każdy chce być mądry, że każdy jest gotów przyjąć do domu mądrego Przyjaciela. Jak planując małżeństwo czekaliście na zamieszkanie razem ze współmałżonkiem wiedząc, że ubogaci was swoją miłością, tak trzeba, byście przyjęli na mieszkanie Bożą Mądrość.

Gdy ona wami pokieruje, wygracie życie, odkryjecie wielkie szczęście płynące z kontaktu z kochającą Mądrością. Jej oczami zobaczycie świat, innych ludzi, siebie... Wówczas wszystko nabierze zupełnie nowej wartości.

ks. Edward Staniek

NA II NIEDZIELĘ
PO NARODZENIU PAŃSKIM

5.01.2020r.

Bóg posłał swego Syna z miłości do nas, tak samo z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa. Kiedy patrzymy na dzieciątko Jezus złożone w żłóbku, zobaczmy w Nim naszego Zbawiciela. Cieszmy się z bliskiej obecności Jezusa i dziękujmy naszemu Ojcu z niebie za Jego obecność.

Kolekta na potrzeby naszej parafii
Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

1. W poniedziałek przypada uroczystość Objawienia Pańskiego Trzech Króli. To święto nakazane, Msze św. jak w niedziele, bez mszy o 12.15. Kolekta na misje. Z względu na kolędę wyjątkowo nie ma Nieszporów. W tym dniu przypada Dies Episcopi - w modlitwie pamiętamy o naszych Biskupach. A o 11.30 z parafii św. Piusa X wyruszy Orszak Trzech Króli. Chętnych zapraszamy.
W tym dniu kazania wygłosi ks. Emanuel Pietryga proboszcz parafii św. Jadwigi Śl. w Chorzowie. Po Mszach św. będzie rozprowadzał swoją książkę "Słowo, które pozwala się zobaczyć" zawierającą 48 jego kazań, homilii i konferencji oraz dwie relacje z podróży do Afryki. Książka kosztuje 20 zł. Dochód jest przeznaczony jest na nowe ogrzewanie tamtejszego kościoła.

2. W związku z kolędą Mszy św. wieczornej od wtorku do piątku nie będzie. Dodatkowe msze o godz. 7.00.

3. We wtorek po Mszy o godz. 8.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

4. W najbliższą sobotę o godz. 9.00 będzie sprawowana Msza św. na ul. Szczęść Boże.
O godz. 19.00 Nauka Chrzcielna.

5. W przyszłą niedzielę - Święto Chrztu Pańskiego - kolekta na potrzeby archidiecezji.

6. Zachęcamy wiernych szczególnie małżonków do przeżycia rekolekcji zamkniętych w naszych domach rekolekcyjnych Brennej, Panewnikach lub w Kokoszycach.

7. Przypominamy że dodatkowa kolęda jest 19 stycznia od godz. 14.00. Można się zgłaszać w zakrystii lub w kancelarii.

8. Zostało kilka miejsc na pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 27.06 - 04.07.2020r. Szczegóły i zapisy u ks. Proboszcza. Równocześnie informujemy, iż osoby, które już się zapisały, proszone są o uzupełnienie danych i wpłatę zaliczki 200 zł.

9. Odwiedziny duszpasterskie - kolęda 2019/2020

Cd Nr 879a

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Redaguje: Mirosław Riedel. W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.