Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 9(887) rok XX 1. marca 2020 roku.

Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu - rok A


I czytanie: Rdz 2,7-9; 3,1-7;
Psalm: Ps 51,3-6. 12-14. 17;
II czytanie: Rz 5,12. 17-19;
Aklamacja: Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych (Mt 4,4b);
Ewangelia: Mt 4,1-11

.

 
Ewangelia:

Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

góra

.

"Zatrzymaj się! Odrzuć balast! Zajmij się tym, co istotne!" - chciałoby się zawołać do owego małego, kręcącego się w kółko człowieczka. "Twoja nieustanna bieganina i twoje niekończące się bojowanie jedynie utrzymują w ruchu diabła, ty jesteś jego bezawaryjnym motorem! Udaj się z nami na czterdzieści dni na pustynię - na pustynię Wielkiego Postu. Każdego dnia staraj się znaleźć mały skrawek pustyni. Potrzebujesz jej. Wszyscy jej potrzebujemy!"

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

Medytacja biblijna
CHLEB CZY KAMIEŃ

Miałkość piasku

Kiedy mówimy, że coś jest miałkie to oznacza, że składa się z bardzo drobnych ziarenek. Jest też drugie znaczenie w wymiarze psychicznym, etycznym czy duchowym, a mianowicie nieposiadający głębszych wartości. Pustynia uczy nas wiele o miałkości. Niekoniecznie mówimy o Saharze - typowej pustyni piaszczystej. Ta w Galilei jest pełna kamieni, szrutu, żwiru czy kurzawki (miałki piasek).

Żeby było jasne: piasek to wedle podstawowej definicji szarawo żółte ziarenka skalne pokrywające plaże, pustynie, wydmy itp. Akcent stawiam na "skalne". Rzeczownik ten używany w liczbie mnogiej (piaski) oznacza teren, ziemia piaszczysta. Na tejże ziemi niewiele wyrośnie i sadzi się tam zwykle drzewa. Tutaj też warto rozważyć to, co nazywamy ruchomymi piaskami. Tak więc szukamy miałkiej, sypkiej substancji, która przypomina nam piasek np.: piasek cukrowy, piasek stalowy.

Ile piasku w mym życiu?

Ile piasku w naszym życiu? Co on tworzy? Przecież gdybyśmy przyjrzeli się sekundom naszej codzienności to... jedna doba ma 86400 sekundy, a jeden rok 31 536 000 sekund. Wydaje się, że to tony czasu. Wiele ton. A ile to razy odnosimy wrażenie, że czas jest jak piasek przesypujący się przez palce? Że go tracimy? Że niewłaściwie nim zarządzamy?

Tak więc zdajemy sobie sprawę, że potrzeba czegoś, co go scala i sprawi, że utrzymuje konstrukcję... nie chodzi o kamienne serce, ale o serce zjednoczone, połączone w poszczególnych komórkach w jedno... bije jednym rytmem, tętnem...

Tak naprawdę to dopiero w zderzeniu z piaskiem codzienności, w jego tumanach, ale i w jego cegłach równo wypalonych i ułożonych odkrywamy wartość życia na tejże pustyni. Pan Jezus został wyprowadzony na pustynię, aby tam był kuszony przez diabła.

To ekstremalne warunki sprawiają, że następuje atak. Z reguły zły nie atakuje jak nie musi. Gdy czuje się przymuszony, bo zagrożony, to nie ma bestii bardziej zaciekłej i chcącej szkodzić jak zły. To wtedy sypie się piasek w tryby, ruchome piaski nas oblegają, kamienowanie jest na porządku dziennym, czy też "katastrofy", których owocem są rozwalające się budowle.

Podobne do piasku, podobne do skały

Zwróćmy uwagę, że chleb też złożony jest z malutkich ziarnek tworzących piękną całość. Znamy proces, którego podstawą jest pot czoła, mielenie, mieszanie, wypalanie. I jakże smacznym jest kęs świeżego, pachnącego i kruchego chleba. A szatan kusi Pana Jezusa, by kamienie stały się chlebem. Kamień składa się z ziarenek piasku, które przybrały konsystencję chlebopodobną, wiadomo, że kto spróbuje go ugryźć to zęby sobie połamię. Najlepszym chlebem, który daje Bóg jest słowo Boże. Nigdy go nie brakuje. Każdy bierze tę część, która jest dla niego tu i teraz, dziś.

Życie człowiecze składa się z milionów małych aktów (woli, słów, decyzji i czynów). Gdybyśmy to porównali do ziarenek piasku to nie pomylilibyśmy się zbyt mocno. Diabeł zachęca Pana Jezusa, aby ten wypróbował jednym aktem zaufanie, które jest podstawą relacji z Ojcem. Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. My też wiele razy słyszymy: jeśli jesteś synem/córką Boga to... no właśnie?! Co? Wydaje mi się, że to jest najczęściej używana pokusa dla wierzących: jeśli jesteś...

Jeszcze jeden "zbiór" ziaren, a mianowicie wszystkie królestwa świata oraz ich przepych. Zebrane w całość, w jednym miejscu wprost oszałamiają. Jednak widzimy tylko jeden wymiar rzeczywistości. Przecież dobrze wiemy, że gdzie bogactwo tam i, całkiem niedaleko bieda, gdzie zdrowie wystarczy zrobić ruch w prawo czy lewo i dostrzeżemy chorobę, gdzie sława i pycha tam i pokora się znajdzie. Zły chce nam dać coś, czego nie posiada. W tym szatańskim sypaniu piasku w oczy trzeba nam zdecydowanego nie.

I przypomnienia sobie, że Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. On jest Skałą niezdobytą! On jest Skałą, na której budujemy dom i gdy uderzą w niego nawałnice i fale wód to go nie przemogą, nie zniszczą.

o. Robert Więcek SJ

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA I NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

1.03.2020r.

W dzisiejszej wielkopostnej liturgii Syn Boży kuszony przez szatana wzywa nas swoim przykładem, abyśmy jak On odrzucili to, co zagradza nam drogę do drzewa życia i sprowadza śmierć. Dzisiejsza niedziela to Niedziela Trzeźwości. Módlmy się o odwagę do podjęcia takiego wyrzeczenia, nawet tylko na krótko. Po każdej Mszy św. krótkie nabożeństwo przebłagalne za grzechy pijaństwa. Jest wyłożona Księga Trzeźwości - zachęcamy do deklaracji.

Kolekta dzisiejsza to tzw. "Jałmużna Postna"- przeznaczona na biednych. Za ofiary - Bóg zapłać.

1. O godz. 16.00 Gorzkie Żale i I kazanie pasyjne. A o 15.50 wyjaśnienie Papieskich Intencji Modlitewnych. Serdecznie zapraszamy.

2. W poniedziałek o godz. 20.00 zapraszamy Wszystkich Chętnych do Wspólnej Modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

3. We wtorek na godz. 18.00 zapraszamy czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W I czwartek o godz. 7.30 Nabożeństwo za duchowieństwo i o nowe powołania, a o
8.00 Msza w intencji Ojca św. i duchowieństwo oraz o nowe powołania.
Od godz. 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi.
W I piątek o godz.7.30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa , a o 8.00 Msza do Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji Parafian.
O godz. 16.00 dla dzieci Spowiedź św., a
o 16.30 Msza szkolna.
O godz. 17.15 DROGA KRZYŻOWA. Można składać zalecki za zmarłych.
W I sobotę o godz. 7.30 Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Od godz. 9.00 odwiedzimy chorych - prosimy zgłosić ich w zakrystii lub kancelarii.
O godz. 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
O godz. 19.00 Nauka Chrzcielna

5. Zachęcamy wiernych do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych - Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Przypominamy że wierni, którzy odprawiają pobożnie Drogę Krzyżową mogą zyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

6. W przyszłą niedzielę przed kościołem po mszach zbiórka na fundusz misyjny Ad Gentes.

7. Wielkopostne Rekolekcje Parafialne rozpoczniemy w V Niedzielę Wielkiego Postu - 29.03.2020r

8. W związku z możliwością zagrożenia epidemiologicznego Episkopat Polski odwołuje Pielgrzymkę Narodową do Rzymu planowaną na maj 2020r.

9. Chętni, którzy chcieliby uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dn. 7.06.2020r., proszeni są o zgłoszenie się w parafii do 20 marca celem rezerwacji karty wstępu.

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

następny Nr 888

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Redaguje: Mirosław Riedel. W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.