Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 10(888) rok XX 8. marca 2020 roku.

Druga Niedziela Wielkiego Postu - rok A


I czytanie: Rdz 12,1-4a;
Psalm: Ps 33,4-5. 18-20. 22;
II czytanie: 2Tm l,8b-10;
Aklamacja: Z obłoku świetlanego odezwał się głos:
"To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!" (Mt 17,7);
Ewangelia: Mt 17,1-9

.

 
Ewangelia:

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim.

góra

.

góra

.

Wiem dobrze o ciemnościach w swoim życiu. Nieraz mnie tak ogarniają, że zaciemniają jasne spojrzenie. A muszę widzieć jasno, żeby się nie zgubić, nabrać pewności i nie stracić z oczu tego, co istotne. Wtedy Chrystus swoim światłem rozjaśnia niektóre ciemne kąty. Przepędza lęk, uskrzydla decyzje, pomaga odzyskać spokój. Jego światło przenosi mnie do nowej rzeczywistości.

góra

.

góra

.

góra

.

Medytacja biblijna
TAJEMNICA PRZEMIANY

Tajemnica Przemienienia Pańskiego

Istotą tajemnicy Przemienienia Pańskiego jest objawienie się Syna Bożego. Słyszymy, że było to coś tak pięknego, że uczniowie oniemieli, a każda próba ubrania tego doświadczenia w słowa kończy się bełkotem. Trzy podstawowe elementy tegoż objawienia: Twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło (...) Oto piękno majestatu Boga! Następnie pojawiają się Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Bóg, który jest Panem historii, obejmuje ją całą i czyni z niej historię zbawienia. I na koniec wyznanie-zaproszenie: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!

Wobec tego, co słyszeli uczniowie, upadli na twarz i bardzo się zlękli. Czemuż to lęk pojawia się w naszych sercach kiedy Bóg się objawia? Czemu strach na twarzach gdy przychodzi nasz Stwórca i Zbawiciel? Zostaliśmy zaczadzeni, oszukani, wpuszczeni w maliny i wyprowadzeni na manowce. Skleroza dopadła naszą pamięć i serca.

Przecież to przemienienie jest obrazem przemiany, która dotyczy i nas! Czy nie jesteśmy dziećmi Bożymi? I to nie teoretycznie, a rzeczywiście. To dlaczego nie chcemy takiego przemieniania. To w nim ukaże się (objawi się) to kim jesteśmy. Czy nie chcemy być piękni i dobrzy jak nasz Ojciec? U początku drogi nawrócenia wezwani jesteśmy do zachwytu! Nawrócenie to zwrócenie się ku Bogu, pójście do Źródła, odkrycie pochodzenia.

Otwartość na przemianę - przemienienie

Chrześcijanin zaczyna drogę przemiany od słuchania. Słuchajmy uważnie co mówi Pan Jezus: Wstańcie, nie lękajcie się! Tak, nie siedźcie w waszych komorach celnych. Nie bądźcie jak stojąca woda w stawie. Postawa zasiedzenia, trzymania za wszelką cenę status quo nie prowadzi na Tabor! Człowiek jest istotą wyprostowaną, a nie zgiętą w pół. Wstańcie to pierwszy krok przemiany.

Następnie ruszcie się, wyruszcie w drogę. Tam, gdzie Pan chce - dowiemy się o tym ze słuchania. Bo bez wyjścia nie ma i nie będzie zmiany (przemiany) w naszym życiu. Masz wszystko perfekcyjnie poukładane? Nie utrzymasz takiego porządku. Bóg nie jest statyczny. Chrześcijanin nie może żyć schematami. One go zabijają i duszą. Niszczą wiarę. Zostaw twoją ziemię rodzinną. Zostaw dom twego ojca.

Tutaj wchodzi kolejny etap: decyzja. W pewnej chwili drogi nawrócenia przychodzi kolejne radykalne zaproszenie do opowiedzenia się za... a nie przeciw... To franciszkowe obnażenie się, oddanie wszystkiego i złożenie w ręce Ojca niebieskiego całego życia. Ty w prawo, ja w lewo. Nie można iść w dwóch kierunkach jednocześnie, bo prowadzi to do rozdarcia.

Przemienieni

Bez przemienienia, bez Taboru nie wejdziemy na Golgotę. Opuściłeś śliczne niebo, obrałeś barłogi... śpiewamy w jednej z kolęd. Bez usłyszenia wyznania Ojca: ty jesteś mój syn, moja córka umiłowana nie będziemy wypełniać woli Bożej. Czy coś zrozumiemy? Niewiele albo wcale. Będzie piętrowe: Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty. Dobrze, że tu jesteśmy, dobrze nam tutaj. Chcielibyśmy pozostać w tym stanie na zawsze. Ekstaza to wyjście z siebie.

Ale przemiana nie dotyczy statycznego trwania. To dynamiczne wychodzenie. Nie pozostanie na górze tylko zejście do codzienności. Nie trwanie wieczne na Taborze czy Golgocie. To są punktowe doświadczenia. W całym życiu kiedy podnosimy oczy nikogo nie mamy widzieć, tylko samego Jezusa.

o. Robert Więcek SJ

góra

.

Myśl na Wielki Post...
DOBRZE, ŻE TU JESTEŚMY

Wśród niepowodzeń życiowych, w zagonieniu, w chaosie ważnych spraw, (za którymi ciągle musisz gonić) w szarzyźnie i monotonii powszednich dni zdarza się, że tęsknisz za spokojem, równowagą, stałością. Bardzo szybko nudzi Ci się huśtawka życiowych klęsk i sukcesów, porażek i zwycięstw, załamań i szczęścia. Może nawet wiesz, że najlepsza byłaby dla Ciebie jakaś stabilizacja, unormowanie Twoich uczuć. Twojej osoby. Twojego życia.

Może nawet dążysz do tej stabilizacji. Jednak często na przeszkodzie stoi niewielki a zarazem istotny problem...

Ważne rzeczy dla Ciebie dzieją się tu i teraz, a Ty ciągle i z uporem potwierdzasz swoim życiem to, że teraźniejszość nie liczy się dla Ciebie, a przynajmniej nie jest najważniejsza. Sięgasz pamięcią do przeszłości, spędzasz czas na wspominaniu tego, co tworzyło kiedyś Twoje szczęście. Snujesz plany na przyszłość...

Jesteś trochę podobny do roztargnionego turysty, który żyje "w innym wymiarze".

W jednej ręce trzyma on aparat fotograficzny, a w drugiej kamerę Video.

Chce nakręcić jak najdłuższy pamiątkowy film. Chce też zrobić jak najwięcej pamiątkowych zdjęć, po to, aby kiedyś w przyszłości cieszyć się tym, co przeżywał kiedyś w przeszłości. Chwila obecna przecieka mu przez palce... Taki turysta nie potrafi rozkoszować się tym, co jest TERAZ...

A podobno najlepsze fotografie robi się w sercu, tutaj i teraz...

Grzesiek Skałka SJ

góra

.

Pismo
MINISTRA ZDROWIA

Szanowni Państwo,

większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia nowym koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38°C, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38°C i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: mz.gov.pl. Informację można też uzyskać na infolinii NFZ: 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

8.03.2020r.

W czasie każdej Eucharystii, chociaż nie widzimy naszego Pana w sposób bezpośredni, to jednak przez wiarę spotykamy się z Nim, a On obdarza nas swym przebaczeniem i pokojem. Czerpmy z Tego Źródła Łask.

Kolekta na potrzeby naszego kościoła.

Po Mszy św. zbiórka na Fundusz Misyjny Ad Gentes.
Za złożone ofiary składamy Bóg zapłać.

1. Dzisiaj o godz. 16.00 Gorzkie Żale i kazanie pasyjne. Serdecznie zapraszamy.

2. We wtorek na godz. 18.00 zapraszamy czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy

3. W czwartek o godz. 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi.

4. W piątek
o 16.15 spowiedź dla dzieci a
o 16.30 Msza św. szkolna.
O 17.15 DROGA KRZYŻOWA
W zakrystii można składać zalecki za zmarłych do modlitwy na Drodze Krzyżowej.

5. Zachęcamy wiernych do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych - Drodze Krzyżowej i Gorzkie Żale. Przypominamy że wierni, którzy odprawiają pobożnie Drogę Krzyżową mogą zyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

6. W sobotę o godz. 9.00 Masz św. na ul. Szczęść Boże.
Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi od godz. 17.30.

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

następny Nr 889

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Redaguje: Mirosław Riedel. W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.