.

Święci pośrednicy

PHILIPPE DE CHAMPAIGNE

"Królowa Anna Austriaczka z synami w modlitwie do Trójcy Świętej"
olej na płótnie, ok. 1645 Muzeum Historii Francji, Wersal

Powiększeniu Na pierwszym planie widzimy pobożną królową modlącą się wraz ze swymi dziećmi. To Anna Austriaczka, wdowa po królu Francji Ludwiku XIII, sprawująca regencję w imieniu następcy tronu, przyszłego króla Ludwika XIV. Znany później jako Król Słońce najpotężniejszy monarcha w historii Francji jest tu siedmioletnim chłopcem. Klęczy drugi z lewej. Za nim modli się jego pięcioletni brat Filip, późniejszy Książę Orleański. Wszyscy troje okryci są królewskimi płaszczami dynastii Burbonów, ozdobione herbowymi złotymi liliami na niebieskim tle. Przed królem i królową - regentką złożono na poduszkach korony.

Rodzina królewska modli się do Trójcy Świętej, widocznej w tle u góry na środku obrazu. Bóg Ojciec jako stworzyciel świata trzyma w ręce kulę ziemską, a Syn Boży - krzyż, na pamiątkę swej zbawczej ofiary. Duch Święty został przedstawiony pod postacią gołębia. Poniżej aniołowie prezentują otwartą księgę Pisma Świętego.

Dominującym akcentem obrazu nie jest jednak ani Trójca Święta, ani rodzina królewska, lecz namalowane na drugim planie dwie osoby. To rodzeństwo świętych z Nursji, żyjących na przełomie V i VI wieku: Benedykt i jego siostra bliźniaczka - Scholastyka. Francuski artysta namalował ich w ten sposób, że nasz wzrok skupia się przede wszystkim na nich. Czarne habity wyraźnie kontrastują z pastelowymi barwami reszty kompozycji, sylwetki świętych są też największe. Philippe de Champaigne chciał w ten sposób podkreślić ich ważną rolę pośredników pomiędzy ludźmi a Bogiem. Założyciele zgromadzeń zakonnych benedyktynów i benedyktynek biorą w opiekę rodzinę królewską i powierzają ją Trójcy Świętej.

Leszek Śliwa

Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny" Nr 5 - 5 lutego 2012r.

góra

Powiększenie

<< do w ramach
.