.

Na wzór wniebowstąpienia

JACOPO PALMA VECCHIO

"Wniebowzięcie Maryi"
olej na desce, 1512-1514 Galeria Akademii, Wenecja

Powiększenie Apostołowie, zgromadzeni na ziemi, spoglądają w górę. A Matka Boża unoszona jest do nieba przez anioły i patrzy w dół, jakby żegnając się z apostołami. Scenie towarzyszy anielska muzyka, bo niektóre aniołki grają na instrumentach muzycznych.

Oglądamy wniebowzięcie Maryi, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że wszystko tu wygląda tak, jak we wniebowstąpieniu Jezusa. Zwykle bowiem to drugie przedstawiano na górze Tabor, natomiast wniebowzięcie w nieokreślonym miejscu lub wręcz w abstrakcyjnej przestrzeni. Apostołowie, zgodnie z przekazem biblijnym, są świadkami wniebowstąpienia, tymczasem podczas wniebowzięcia albo są nieobecni, albo asystują przy łożu Maryi, jeśli scena jest połączona z zaśnięciem Matki Bożej.

Na obrazie Palmy Vecchio jest jeszcze jeden zaskakujący szczegół. Widzimy bowiem tylko jedenastu apostołów. Gdyby tematem obrazu było wniebowstąpienie, byłoby to w pełni uzasadnione, ponieważ z Dziejów Apostolskich wiemy, że dwunasty apostoł, którego brakowało po zdradzie Judasza, został dołączony przez losowanie do grona wybranych uczniów dopiero po wniebowstąpieniu. Podczas wniebowzięcia apostołów powinno być już dwunastu.

Nie jest to jednak pomyłka artysty. Na obrazie można znaleźć dwunastego apostoła, trzeba go jednak szukać w tle, z prawej strony, na wzgórzu. Tomasz, mający opinię niedowiarka, został namalowany jako ten, który znów omal się nie spóźnił, by zobaczyć coś bardzo ważnego.

Obraz został namalowany dla kościoła Santa Maria Maggiore w Wenecji. Stąd bierze się jego nietypowy kształt, dostosowany do architektury wnętrza.

Leszek Śliwa

Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny" Nr 32 - 12 sierpnia 2012r.

góra

Powiększenie

<< do w ramach
.