.

Krzyż odzyskany

Agnolo Gaddi

"Wjazd cesarza Herakliusza do Jerozolimy"
fresk,1385-1387
bazylika Santa Croce, Florencja

Święta Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, według tradycji w IV wieku odnalazła w Jerozolimie prawdziwy krzyż Chrystusowy. Jednak w roku 614 Persowie zdobyli Jerozolimę i wywieźli relikwię do Ktezyfonu. W 628 roku cesarz Herakliusz pokonał Persów i odzyskał krzyż. O tych wydarzeniach opowiada fresk Agnolo Gaddiego, namalowany w prezbiterium bazyliki Świętego Krzyża we Florencji.

Z lewej strony na dole widzimy smutny epilog wojny bizantyńsko-perskiej: ścięcie Chosroesa II, króla Persów, którego w ten sposób ukarano za podniesienie ręki na relikwię Krzyża Świętego. Ciało perskiego władcy
pozbawione głowy leży na ziemi, a kat chowa miecz do pochwy.

U góry malowidła artysta przedstawił konny orszak cesarza Herakliusza, zbliżający się do murów Jerozolimy. Sam monarcha jedzie z przodu, ubrany w purpurowy, cesarski płaszcz, dumnie dzierży krzyż. Oto jednak ukazuje mu się anioł, który palcem pokazuje, że z szacunku dla Chrystusa powinien wejść do miasta pieszo jak pokorny pielgrzym.

Herakliusz zastosował się do polecenia anioła, co widzimy z prawej strony na dole. Zsiadł z konia i wszedł do Jerozolimy pieszo, boso, ubrany tylko w koszulę. Towarzyszący mu dostojnicy również zsiedli z koni.

Zdziwienie może budzić przedstawienie samego krzyża niesionego przez Herakliusza. Wyraźnie jest to tylko fragment. Artysta w ten sposób przypomina, że św. Helena podzieliła krzyż na trzy części: jedną wywiozła do Rzymu, drugą do Konstantynopola (czyli do dwóch stolic Cesarstwa Rzymskiego), a trzecia pozostała w Jerozolimie. I tę trzecią część odzyskał cesarz.

Mężczyzna namalowany jako pierwszy z prawej, ubrany na czerwono, stojący blisko idącego boso cesarza, to autoportret artysty.

Leszek Śliwa

Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny" Nr 37 - 14 września 2014r.

góra

Powiększenie

<< do w ramach
.