.

Modlitewnik w ramach

Guido Reni

"Madonna z Dzieciątkiem,
św. Dominik i tajemnice Różańca"

olej na płótnie, ok. 1598
bazylika San Luca, Bolonia

Święty Dominik Guzman jest uważany za prekursora modlitwy różańcowej. Według tradycji, Najświętsza Maryja Panna objawiła mu się, dała mu różaniec i nakazała rozpropagowanie go na całym świecie. Tę właśnie chwilę namalował Guido Reni.

Na obrazie włoskiego artysty widzimy, jak klęczący św. Dominik wznosi do góry ręce, by przyjąć ofiarowany mu dar - koronkę różańcową. Wraz z Maryją wręcza mu ją Dzieciątko Jezus, siedzące na kolanach Matki. Artysta w ten sposób chciał podkreślić znaczenie Różańca jako modlitwy zalecanej przez samego Boga.

Matka Boża i Dzieciątko ukazują się świętemu w złocistym blasku i w asyście aniołów. Pod chmurą, na której się unoszą, stoją dwa aniołki pilnie zaglądające do księgi, w której zapewne zapisano tajemnice Różańca. Jeden z nich trzyma w ręce białą lilię, symbol czystości Najświętszej Panny. Dominik ubrany jest w habit utworzonego przez siebie zakonu.

Cała scena rozgrywa się na tarasie jakiejś budowli. To nawiązanie do legendy mówiącej o tym, że Dominik otrzymał różaniec w Tuluzie, gdy nawracał albigensów w południowej Francji. Budynkiem tym byłaby więc katedra w Tuluzie.

Pod schodami prowadzącymi na taras stoi dekoracyjna donica, z której wyrastają trzy bujne rośliny. Zamiast kwiatów ozdobą tych roślin są... owalne obrazki przedstawiające 15 tajemnic Różańca.

Z lewej strony, na roślinie pokrytej listkami, znajdują się tajemnice radosne. W środku, na ciernistych, bezlistnych gałązkach "rosną" tajemnice bolesne. Po prawej stronie, na gałęziach przypominających gałęzie palmy, artysta umieścił tajemnice chwalebne. W ten sposób obraz Guida Reniego może pełnić funkcję swoistego modlitewnika.

Leszek Śliwa

Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny" Nr 40 - 5 październik 2014r.

góra

Powiększenie

<< do w ramach
.