.
Czwartek I tygodnia Adwentu
7 grudnia 2017r.
Wspomnienie św. Ambrożego

Oblubieniec

Józef mężem Maryi

04

KSIĄDZ:
- Witam was serdecznie. Cieszę się, że widzę wasze uśmiechnięte twarze, niektórzy uśmiechają się nawet oczami - to pewnie pozostałość po wczorajszym radosnym dniu. Chociaż, jak mówiłem wczoraj, każdy nowy dzień to wielka radość i wdzięczność dla Boga, który nam go podarował.
Mam nadzieję, że nie tylko św. Mikołaj dał wam znać o sobie, ale i wy byliście dla innych św. Mikołajem. Bo przecież o to w tym chodzi. Dobre wzory mamy naśladować.
Zaśpiewajmy na początek piosenkę roratnią. Jeśli ktoś jeszcze nie zna jej dobrze, to przypominam, że można jej posłuchać na stronie internetowej malygosc.pl.

Piosenka:
"Strażnik Skarbów" (muz. i sł. Adam Szewczyk)

zwrotka 1
Mówił nie za wiele, robił to, co trzeba
włosów nie rwał z głowy, gdy piszczała bieda.
Misję miał na ziemi, taką dla świętego
Bóg mu dał za żonę Matkę Syna swego.

refren
Na ocean naszych łez
Strażnik Skarbów w niebie jest.
Na ocean naszych łez
Strażnik Skarbów w niebie jest.

Zwrotka 2
Chociaż pracowity jak na swoje czasy,
wiedział, że rodzina ważniejsza jest od kasy.
Serce pełne wiary, broda jak z portretu
wierny aż do końca, cieśla z Nazaretu.

refren
Na ocean...

Audio:

KSIĄDZ:
- Pod koniec pierwszej zwrotki śpiewaliśmy takie słowa: "Misję miał na ziemi, taką dla świętego, Bóg mu dał za żonę Matkę Syna swego".

Powtórzcie, proszę:
"Misję miał na ziemi,
taką dla świętego,
Bóg mu dał za żonę
Matkę Syna swego".

Pytania do dzieci:
- Kto wybrał żonę św. Józefowi?
(Pan Bóg)
- Gdzie mieszkała przyszła żona św. Józefa?
(W Nazarecie)
- O ile kilometrów oddalony jest Nazaret od Betlejem?
(O około 150 km)

KSIĄDZ:
- Pewnie Józef nie spodziewał się, że w dalekiej Galilei, w Nazarecie, mieście, o którym mówiono czasem z pogardą: "Czy może być co dobrego z Nazaretu?" (J 1,46), mieszka jego przyszła żona.
Posłuchajcie, jak w książce "Cień Ojca" opisane jest pierwsze spotkanie Józefa z Maryją.

3. NAGRANIE:
Józef już miał spuścić wiadro, by zaczerpnąć wody ze studni, gdy usłyszał głos. Obrócił głowę. Po schodach wbiegała dziewczyna, może dziewczynka... Stopy miała bose. Na głowie trzymała dzban.
Na widok mężczyzny przestała śpiewać. Zatrzymała się, zdziwiona widokiem nieznajomego. Wydawała się bardzo zwykła. Skórę miała ciemną, jak ludzie pracujący w słońcu. Oczy brązowe, włosy ciemnoblond, odrzucone do tyłu i przewiązane kawałkiem tasiemki. Przy uszach - czerwone wisiorki.
Pytająco patrzyła na Józefa. Uważała, że nie wypada odezwać się pierwszej do nieznanego mężczyzny. Na Józefa przyszło niezrozumiałe onieśmielenie. Wreszcie podniósł głowę.
- To zwyczajna dziewczyna - pomyślał, ale nie próbował spojrzeć w jej oczy.
- Cóż za dziwne wiadro macie tutaj? Nie macie cieśli, żeby zrobił lepsze?
Zaśmiała się.
- Tak, ten cieśla powinien rąbać drzewo, a nie robić wiadra. Ale i on odszedł z miasta i nie mamy nikogo.
- Nabiorę ci wody, jeśli chcesz... Bez wahania przyjęła jego pomoc.

KSIĄDZ:
- Józef wciąż myślał o spotkanej przy studni dziewczynie. Potem w Nazarecie coraz częściej się widywali, rozmawiali i Józef był coraz pewniejszy, że taką chciałby mieć żonę.
Nie wiedział jeszcze, że to wszystko jest planem Boga, że to Pan Bóg wybrał Maryję dla Józefa, albo Józefa dla Maryi, że to On sprawił, że pewnego dnia się spotkali.
Nie myślał pewnie w ten sposób, choć wiele razy z Bogiem o swoim życiu rozmawiał.
I w końcu zdecydował. Poprosił Maryję, by została jego żoną. A ona?
Ona chciała należeć tylko do Boga. Mimo to Józef chciał z Nią przeżyć życie. Pokochał Ją bardzo. A Jej niezwykłą decyzję uszanował.
Posłuchajcie uważnie, co stało się niedługo po ślubie Maryi z Józefem. Ewangelista Łukasz pisze tak:

KSIĄDZ czyta z Pisma Świętego:
"Posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: {{Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą}}.
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: {{Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca}}.
Na to Maryja rzekła: {{Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?}}.
Anioł Jej odpowiedział: {{Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym}" (Łk 1,26-35).

Pytania do dzieci:
- Kogo posłał Bóg do Nazaretu, do Maryi?
(Aniota Gabriela)
- Z jaką wiadomością przyszedł anioł?
(Że Maryja urodzi Syna)
- Kim będzie Dziecko, które ma urodzić Maryja?
(Będzie Synem Bożym)
- Jakie imię ma mieć Syn Boży?
(Jezus)

KSIĄDZ:
- Świetnie zapamiętaliście przeczytany tekst, ale musimy jeszcze na kilka wątków zwrócić uwagę. Już w pierwszym zdaniu dowiadujemy się ze szczegółami, gdzie został wysłany anioł. Pojawił się w znanej nam już krainie, w Galilei, w mieście Nazaret, gdzie mieszkała Maryja - uwaga! - poślubiona Józefowi z rodu Dawida.
To znaczy, że była już ona żoną Józefa, ale jeszcze nie mieszkali razem. Dlaczego? Bo zgodnie ze zwyczajem żydowskim obrzęd zaślubin miał dwa etapy: najpierw zawierano małżeństwo, a dopiero po jakimś czasie mąż sprowadzał żonę do swego domu. Józef był więc mężem Maryi, ale jeszcze nie mieszkali razem. I wtedy pojawił się anioł z wiadomością nie z tej ziemi, dosłownie.
Powiedział Maryi, że otrzymała szczególną łaskę od Boga - zostanie Matką Jego Syna, a pocznie Go za sprawą Ducha Świętego. Co to znaczy? Że Józef, którego poślubiła, nie będzie Jego ojcem. Co to za wiadomość! Trudno się więc dziwić Józefowi, który - jak opowiadałem wam wczoraj - po takiej "chciał Ją oddalić". Ale wtedy i do niego Bóg posłał anioła, by dodać mu otuchy.

Pytanie do dzieci:
- Co anioł powiedział Józefowi?
(Żeby się nie bał zamieszkać z Maryją, żeby wziął Ją do siebie)

KSIĄDZ:
- Józef nie chciał przeszkadzać Panu Bogu, choć w pierwszej chwili chciał uciec. Ale przecież wierzył Bogu i powoli chyba zaczynał rozumieć swoje powołanie, bo jak mówi św. Mateusz w Ewangelii: "Wziął swoją Małżonkę do siebie" (Mt 1,24).
Uszanował to, że tak naprawdę Maryja należała wyłącznie do Boga. Po uroczystym przejściu do domu Józefa zaczęło się zwyczajne życie, jak w wielu izraelskich domach. Posłuchajcie nagrania.

4. NAGRANIE:
Znad swego warsztatu Józef rzucał raz po raz spojrzenie na kręcącą się po izbie Maryję. Miał Ją wreszcie u siebie. Z dziwną łatwością weszła w krąg domowych obowiązków. Poczuł się otoczony Jej staraniami. Chciała mu pomagać we wszystkim. O żadnej domowej pracy nie musiał nawet wspominać. Wszystko było zrobione na czas. Maryja sprzątała dom i warsztat, prała bieliznę, reperowała odzież, gotowała, obrządzała osła. Nosiła wodę ze źródła i nie pozwalała się wyręczać.
- Nie, Józefie - mówiła - to kobiety noszą wodę. Nie zwracajmy na siebie uwagi. A ja czuję się dobrze i nie szkodzi mi ten wysiłek.
Ustąpił Jej, jak ustępował we wszystkim. Nie podejmował żadnej decyzji bez zapytania o Jej zdanie, pokonując w sobie męską dumę.

KSIĄDZ:
- Pięknie szanowali się oboje nawzajem. Pomódlmy się za naszych rodziców, by potrafili zawsze z miłością ze sobą rozmawiać, by Józef i Maryja byli dla nich wzorem.

Powtarzajcie za mną:

"Święty Józefie, Opiekunie rodzin,
Powierzam Ci moich rodziców.
Wprowadź Jezusa do naszego domu,
uproś nam łaskę miłości, zgody i pokoju. Amen".

KSIĄDZ:
- Jutro mamy piękną uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. Rorat w tym dniu, podobnie jak w niedziele, nie ma, ale przychodzimy do kościoła na Mszę św. o godz. ...

Pytania:
1. Kiedy Pan Bóg posłał anioła Gabriela do Maryi?
(Po zaślubinach z Józefem)
2. W jakiej modlitwie wypowiadamy słowa anioła Gabriela skierowane do Maryi?
(W modlitwie "Zdrowaś, Maryjo")
3. Kiedy obchodzimy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Matki Bożej?
(19 marca)

Zadania:
1. Zapytaj rodziców o datę ślubu.
2. Pomódl się dziś wieczorem do św. Józefa szczególnie za swoich rodziców.
3. Na stronie internetowej "Małego Gościa" posłuchaj piosenki roratniej i naucz się jej.

Obrazek:
Zaślubiny - Józef mężem Maryi

góra

Rozważania na Roraty 2017r.
przygotowane przez miesięcznik "Mały Gość Niedzielny"

Dalej

Powrót Roraty

.