Powiększenie

Świat mógłby istnieć
bez słońca,
ale nie bez
Eucharystii
Ojciec Pio
(1887-1968),
święty

Dzień dziewiąty

Komentarz wstępny:
Dziś po raz dziewiąty przyszliśmy do kościoła na Roraty. W rękach mamy lampiony i nimi oświetlamy sobie drogę. Każdego dnia tu, w kościele podczas Mszy świętej przychodzi do nas Jezus, nasz Bóg. Podczas Rorat poznaliśmy już inne Gwiazdy - świętych, którzy promieniują światłem wiary i miłości. Ich światło jest silniejsze niż światło lampionów i mogą się za nim iść miliony ludzi na świecie. My też w wędrówce do Betlejem z tego światła korzystamy, by też być światłem Chrystusa dla innych. Wiemy, że czasem bardziej kopcimy niż świecimy, bo już się nam nie chce, bo się zmęczyliśmy (por. I czyt.). Nasze siły możemy ciągle odnawiać w Eucharystii. Podczas Mszy świętej sam Jezus spełnia swoje obietnice: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Ew.).

KSIĄDZ
Mam nadzieję, że nacieszyliście się prezentami i wizytą św. Mikołaja. Może nie do wszystkich, ale do niektórych na pewno przyszedł do domu. Kto może pochwalić się wizytą św. Mikołaja w domu, niech podniesie rękę.

No i nigdy nie zapomnijcie o tym, że św. Mikołaj pochodził z miasta Mira, a nie z Laponii, że był biskupem, a nie hodowcą reniferów. A najważniejsze, że nie żył po to, by rozdawać prezenty, ale by oddawać Bogu chwałę. Podobnie jak my, którzy ...

Ksiądz:
Przyszliśmy...

Wszyscy:
.. .oddać Mu pokłon.

piosenka "Chwała, Tobie, Panie"

słowa i muzyka A. Szewczyk

.
Biali, czarni i mulaci,
Latynosi i Azjaci,
Eskimosi i Indianie,
Wszyscy chwalą, Ciebie, Panie.

Refren:
Chwała, Tobie, Panie
Tak było, tak jest i tak zostanie

KSIĄDZ
Po piosence krótki powrót do wczorajszego dnia.

Pytanie do dzieci:
- Jak nazywają się najmłodsi błogosławieni w historii Kościoła?
(odp. błogosławieni Franciszek i Hiacynta)

Tak, najmłodszymi błogosławionymi w historii Kościoła są Franciszek i Hiacynta. Opowiadał nam o nich wczoraj Czwarty Król. A o kim będzie dzisiaj? Jednego możemy być pewni, że na pewno będzie to ktoś, kto żył tylko dla Boga, na Jego chwałę.

CZWARTY KRÓL
O, tak, ma ksiądz zupełną rację. Ten, o kim dzisiaj chcę Wam opowiedzieć, znany jest chyba na całym świecie, a największą popularnością cieszy się we Włoszech. Wiele razy widziałem na stacjach benzynowych jego gipsowe figurki różnej wielkości: małe, średnie, duże. Obok siebie są ustawione płyn do spryskiwaczy, drewno do kominka i figurki tego świętego. Do wyboru, do koloru.

Pytanie do dzieci:
- Może ktoś wie, jakiego świętego mam na myśli?
(odp. chodzi o franciszkanina, św. ojca Pio)

Tak, łatwo się domyślić, że chodzi mi o świętego ojca Pio. Włosi go uwielbiają. O ojcu Pio mógłbym opowiadać bez końca. Choć prawie całe swoje życie spędził w jednym miejscu: we franciszkańskim klasztorze w San Giovanni Rotondo, to na podstawie historii jego życia powstało już wiele filmów. Takie to jego życie było bogate i ciekawe. Skoro nie mogę o wszystkim, to w takim razie tylko o jednym. Posłuchajcie.

- Ej! Widziałeś co on ma na rękach???

- Kto???

- No ten brodaty zakonnik.

- Widziałem. Zwykłe rękawiczki.

- No tak. Ale pomyśl, po co mu rękawiczki w środku lata? Przecież jest upał, czterdzieści stopni! On ukrywa pod nimi stygmaty!

- Co ukrywa?

- Stygmaty! Znaki męki Pana Jezusa. Mówię ci. On ma na rękach takie same rany jak Pan Jezus na krzyżu!

CZWARTY KRÓL
Gdy 20 września 1918 roku ojciec Pio odkrył zdumiony na swych dłoniach stygmaty, natychmiast zawołał do mieszkających z nim kapucynów: "Błagajcie Boga, o zabranie tych znaków i umniejszenie męki". Ale stygmaty nie zniknęły. Ludzie zaczynali o nich szeptać, a wieść ogarnęła wkrótce całe Włochy.

Zakonnik ukrywał zawstydzony rany przed światem. To była tajemnica jego i Pana Jezusa. Nie chciał, by stały się one przyczyną sensacji. Ale im bardziej je chował, tym więcej ludzi przyjeżdżało do klasztoru w San Giovanni Rotondo, gdzie mieszkał. Ludzi często interesowały jedynie cuda i nadzwyczajności. Pisali do zakonnika tysiące listów i ustawiali się w bardzo długich kolejkach do konfesjonału.

Dla ojca Pio jednak nie stygmaty, ani wielka sława, jaka go otaczała były najważniejsze. Najważniejszą chwilą każdego dnia była dla niego Msza święta. "Świat mógłby istnieć bez słońca, ale nie bez Eucharystii" - opowiadał tysiącom wiernych, którzy wcześnie rano zrywali się z łóżek, by zdążyć na Mszę. A taka Msza trwała czasem nawet ponad trzy godziny! Ojciec Pio odprawiał ją bardzo skupiony. - Zobaczcie, on wygląda jak sam Pan Jezus! - szeptali ludzie.

KSIĄDZ
Pięknie powiedział ojciec Pio o Mszy świętej. Jak dokładnie brzmiało do zdanie, Czwarty Królu. Możesz powtórzyć?

CZWARTY KRÓL
Już powtarzam: "Świat mógłby istnieć bez słońca, ale nie bez Eucharystii".

KSIĄDZ
Jak to dobrze, że mamy Eucharystię. Jak to dobrze, że na niej jesteśmy. Jak to dobrze, że w Adwencie codziennie na nią przychodzimy. Jak to dobrze, że w niedzielę zawsze możemy na niej być. Słońca może nie być, ale Eucharystia być musi. To najlepszy sposób, by Bogu oddać chwałę.

Może spróbujemy powtórzyć piękne słowa ojca Pio: "Świat mógłby istnieć bez słońca, ale nie bez Eucharystii".

Jak już zapewne wiecie, jutro nie ma Mszy św. roratniej, co nie znaczy, że w naszym kościele w ogóle nie ma Mszy św. Przeciwnie, jest ich nawet więcej niż w dni powszednie. A nie ma Mszy św. roratniej z tego względu, że jutro, 8 grudnia, w całym Kościele obchodzona jest wielka uroczystość.

Pytanie do dzieci:
- Jaką uroczystość przypada 8 grudnia?
(odp. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny)

Brawo dla tych, którzy wiedzą. Tak, jutro będziemy obchodzić Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pod żadnym pozorem nie może Was zabraknąć na Mszy św. Serdecznie Was zapraszam. Tym bardziej że: "Świat mógłby istnieć bez słońca, ale nie bez Eucharystii".

Dobrze też wiecie, że każdy dzień, każda godzina, każda minuta naszego życia ma być przeżyta na chwałę Boga. Nie na swoją chwałę, ale na chwałę Boga. Może dzisiaj zawołamy trochę inaczej niż w poprzednich dniach.

Ksiądz:
Żyjemy po to ...

Wszyscy:
...aby oddać Mu pokłon.

Pytania:

1. Gdzie urodził się święty ojciec Pio?
(odp. w Pietrelcinie, niedaleko Neapolu)

2. Co to są stygmaty?
(odp. znaki męki Pana Jezusa na ciele niektórych osób)

3. Kiedy na dłoniach ojca Pio pojawiły się stygmaty?
(odp. 20 września 1918r.)

Zadania:

1. Jutro Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zaplanuj, o której godzinie przyjdziesz na Mszę św.

2. W odpowiednie miejsce wklej obrazek z podobizną świętego ojca Pio.

Obrazek:
Święty ojciec Pio.

Rozważania na Roraty 2005
przygotowane przez miesięcznik "Mały Gość Niedzielny"

Dalej

Powrót
Przyszliśmy oddać Mu pokłon
Roraty 2005 rok

.