19 stycznia

Po śladach Świętego
w Korczynie

O. JAN MARIA SOCHOCKI OFMCap

Słowa uroczystego hymnu, śpiewanego w kościołach, w uniwersyteckich aulach, w czasie ważnych wydarzeń patriotycznych, zabrzmiały wzruszająco 19 stycznia 2005r., w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, w Korczynie k. Krosna, w miejscu, gdzie 17 stycznia 1842r. Święty przyszedł na świat.

Św. Józef Sebastian Pelczar

O miejscu, gdzie stał dom rodzinny Pelczarów, informuje przydrożna kapliczka oraz duży kamień - świadek historii ziemi korczyńskiej. Na cmentarzu parafialnym spoczywają rodzice św. Józefa Sebastiana - Wojciech i Marianna oraz przodkowie z rodziny Pelczarów.

19 stycznia 2005r. w Korczynie licznie zgromadzili się wierni krajanie Świętego, pielgrzymi z Krosna, Brzozowa, Terliczki, a także z sąsiedniej Słowacji. Były obecne siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, założonego przez św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Przypomnijmy, że dekretem abp. Józefa Michalika świątynia korczyńska w pierwszą rocznicę kanonizacji bp. Pelczara - 16 maja 2003r. została podniesiona do rangi sanktuarium archidiecezji przemyskiej.

Świątynia ta, wyrosła z natchnienia i pragnienia bp. Pelczara, jest drugą świątynią w historii Korczyny. Bp Józef Sebastian dedykował ją Królowej Polski. W świątyni znajduje się barokowa chrzcielnica, przy której Józef Sebastian Pelczar otrzymał sakrament chrztu.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Szal z Przemyśla, a wraz z nim koncelebrowali: ks. inf. Julian Pudło, ks. prał. Stanisław Zarych z Przemyśla, ks. dziekan Jan Szpunar oraz wielu kapłanów z dekanatu. W homilii odpustowej Ksiądz Biskup mówił o heroiczności cnót św. Józefa Sebastiana, o czym świadczyli postulatorzy jego świętości, a także spisana przez niego Kronika mojego życia.

W świątyni korczyńskiej Józef Sebastian Pelczar przeżył najważniejsze momenty swojego życia. Doświadczył spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty i Eucharystii. 24 lipca 1864r. odprawił Mszę św. prymicyjną, a w 1914r. konsekrował nową świątynię i ofiarował ją na własność Panu Bogu. Kaznodzieja mówił o pobożności Świętego z Korczyny, przejawiającej się w kulcie Eucharystii, w kulcie Serca Pana Jezusa i w kulcie Matki Bożej, w umiłowaniu Kościoła i Ojczyzny, czego znamiennym przykładem jest tytuł korczyńskiej świątyni.

Po Mszy św. Ksiądz Biskup poprowadził procesję do ołtarza Najświętszego Serca Pana Jezusa, który kryje dziś relikwie Świętego.

Po ucałowaniu relikwii odbył się koncert kolęd w wykonaniu dwóch chórów: ze Stropkowa na Słowacji, zaprzyjaźnionego z Korczyną, oraz miejscowego. Kustosz sanktuarium - ks. Edward Sznaj podziękował uczestnikom uroczystości, zachęcając do odwiedzania sanktuarium. Każdego 11. dnia miesiąca jest tu odprawiana Droga Krzyżowa w plenerze, a każdego 28. dnia miesiąca po Mszy św. wieczornej są odmawiane modlitwy intencyjne przy kapliczce św. Józefa Pelczara.

Prośby przez pośrednictwo Świętego można kierować pod adresem:
Sanktuarium pw. bp. Józefa Sebastiana Pelczara,
ul. św. bp. J. S. Pelczara 11,
38-420 Korczyna,
tel. (0-13) 435-40-19.

urodzony dla świata 17.01.1842 roku,
kanonizowany 16.05.2002 roku,
wspomnienie 19 stycznia

Tygodnik "niedziela" Nr 8 - 20 lutego 2005r.

<< wywołanie menu święci i błogosławieni