.

.

W krainie Benedykta XVI

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Renesans religii?

Czy zbliżająca się pielgrzymka Benedykta XVI do Bawarii przyniesie ożywienie religijne w ojczystym kraju Ojca Świętego? Niemieccy biskupi bardzo na to liczą i cieszą się z dużego zainteresowania tą wizytą.

Pielgrzymka Papieża do Bawarii zapowiadana jest przez popularne media jako sentymentalna wizyta w dalszą lub bliższą przeszłość. Do krainy dzieciństwa, młodości i kapłańskiego, a później biskupiego posługiwania Josepha Ratzingera. Pomimo tych atrakcyjnych medialnie sformułowań jest to wizyta przede wszystkim apostolska, duszpasterska. Pielgrzymka wiary. - Podczas pielgrzymki Ojca Świętego liturgia jest zawsze na pierwszym miejscu - podkreślił dobitnie abp Piero Marini, ceremoniarz papieski, kiedy w połowie lipca wizytował wszystkie miejsca celebracji.

Ten pierwszorzędny wymiar podróży do Bawarii podkreśla także hasło pielgrzymki Benedykta XVI: Kto wierzy, nigdy nie jest sam, skierowane bezpośrednio do wierzących i podkreślające eklezjalny charakter chrześcijaństwa. - Słowa te obejmują wspólnotę wierzących, Kościół. Każdy ochrzczony jest przyjęty do wielkiej społeczności wierzących i ucieleśnia z nimi Kościół - tłumaczył kard. Friedrich Wetter, metropolita Monachium-Fryzyngi i następca na tej stolicy biskupiej dzisiejszego Papieża. Fraza pochodzi z homilii Ojca Świętego Benedykta XVI wygłoszonej podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat.

Nauczać i uświęcić

Benedykt XVI wyląduje w Monachium 9 września. Pięciodniową pielgrzymkę wyznaczać będą trzy celebracje eucharystyczne: 10 września na terenie Nowych Targów w Monachium (organizatorzy spodziewają się nawet 800 tys. wiernych), 11 września w największym niemieckim sanktuarium maryjnym w Altötting (dla ok. 30 tys. osób, w tym przedstawicieli najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie oraz chorych i niepełnosprawnych) i 12 września w Ratyzbonie (spodziewanych jest ok. 300 tys. uczestników nabożeństwa). Poza tym 10 września Benedykt XVI odprawi Nieszpory w katedrze w Monachium dla rodzin, katechetów i dzieci pierwszokomunijnych, 12 września w Ratyzbonie poprowadzi nabożeństwo ekumeniczne i na zakończenie pielgrzymki, 14 września, spotka się w Monachium z duchowieństwem i seminarzystami archidiecezji.

Poza tym odbędą się spotkania: z prezydentem, kanclerzem i władzami związkowymi - 10 września oraz ze studentami i ludźmi nauki - 12 września.

Powrót do źródeł

13 września będzie miał dla Ojca Świętego charakter bardziej prywatny. Spędzi go w Ratyzbonie razem ze swym bratem - ks. Georgiem Ratzingerem. - Josephowi udało się wykroić dzień wolny od protokołu, aby pobyć ze mną - mówił włoskiemu dziennikowi Avvenire brat Ojca Świętego. Rankiem pójdziemy na Mszę św. do Starej Kaplicy, później pozostaniemy w mieszkaniu, aby trochę porozmawiać w spokoju. Pani Agnes już myślała o dobrym obiedzie. Wie, co lubi Joseph. Po południu odwiedzimy cmentarz i grób naszej siostry oraz rodziców.

To będzie najbardziej sentymentalny punkt pielgrzymki. Nie jedyny, bo wspomnienia będą towarzyszyły Benedyktowi XVI nieustannie. W Monachium 22 maja 1977r. przyjął święcenia biskupie i przez pięć lat kierował archidiecezją Monachium-Fryzynga. Do Altötting, głównego niemieckiego sanktuarium maryjnego, pielgrzymował niejeden raz. W Marktl am Inn, które Ojciec Święty odwiedzi 11 września, 16 kwietnia 1927r. przyszedł na świat, a przy chrzcielnicy kościoła parafialnego rozpoczęła się jego droga wiary. W Ratyzbonie wykładał długi czas na miejscowym uniwersytecie. Krótko przed odlotem Ojciec Święty objedzie starą stolicę biskupią we Fryzyndze. W tutejszej katedrze przyjął w 1951r. święcenia kapłańskie.

Pełną parą

Cała Bawaria przygotowuje się na przyjęcie Benedykta XVI. - 1,5 miliona katolików naszej diecezji z radością oczekuje Ojca Świętego - mówił biskup Ratyzbony Gerhard Ludwig Müller. Spodziewani są pielgrzymi z Austrii, Czech, Polski, Francji i Hiszpanii. Diecezje katolickie realizują specjalne programy duszpasterskie przygotowujące do wizyty Benedykta XVI. W diecezji Passau opiera się ona na encyklice Deus caritas est. Osobny program przygotowano także dla młodzieży. W Monachium otwarto specjalną wystawę poświęconą Benedyktowi XVI. Siły koncentrują także stacje telewizyjne. Transmisje powstaną we współpracy stacji ARD i ZDF. Od kilku miesięcy jest również czynna oficjalna strona internetowa pielgrzymki:

www.benedikt-in-bayern.de

Czynna jest także specjalna infolinia.

Nowe stare fascynacje

Kard. Friedrich Wetter w niedawnej wypowiedzi odnotował "renesans zainteresowania religią" w Niemczech. Coraz więcej ludzi uczestniczy w nabożeństwach i interesuje się Kościołem. Jego zdaniem, jeśli się teraz mówi o wielkim renesansie religii, jest to niewątpliwie związane z fascynacją katolicyzmem w wielkim horyzoncie Kościoła powszechnego, na czele którego stoi Ojciec Święty jako następca św. Piotra.

Chrzcielnica z Marktl am Inn, przy której życie z wody i Ducha Świętego otrzymał Joseph Ratzinger, powróciła niedawno, w 79. urodziny Benedykta XVI, do kościoła parafialnego. Przy okazji remontu kościoła w 1965r. wyniesiono ją i ustawiono poza świątynią. Później trafiła do muzeum regionalnego. Do kościoła wróciła w tym roku. Pierwszy ochrzczony chłopiec otrzymał na trzecie imię Benedykt.

Benedykt XVI rozpocznie swą wizytę w Niemczech od modlitwy pod figurą Najświętszej Maryi Panny, ustawioną w centrum Monachium. Przed tą figurą, także modlitewnie, żegnał się on 28 lutego 1982r. z Bawarią, przed przejściem do posługi w Watykanie na stanowisku prefekta Kongregacji Doktryny Wiary. Figura jest symbolem maryjnej pobożności katolików Bawarii.

Tygodnik "niedziela" Nr 36 - 3 września 2006r.

góra

Powrót

..