Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 44 (596) rok XIII 10 listopada 2013 roku.

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA - rok C


I czytanie: 2Mch 7,1-2. 9-14;
Psalm: Ps 17,1. 5-6. 8. 15;
II czytanie: 2Tes 2,16-3,5;
Aklamacja: Jezus Chrystusa jest Pierworodnym umarłych,
Jemu chwała i moc na wieki wieków! (Ap 1,5-6)
Ewangelia: Łk 20,27-38

.

 

EwangeliaA że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa "O krzaku", gdy Pana nazywa Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba.

góra

.

DOBRE SŁOWO

Dzisiaj Kościół poucza nas o tajemnicy zmartwychwstania. Historia siedmiu braci i ich matki ukazuje wielkie przywiązanie do przepisów religijnych i niezachwianej wiary w zmartwychwstanie oraz w nagrodę za dobre życie. Bardzo wyraźnie jest powiedziane: "Król świata jednak nas, którzy umieramy za Jego prawa, wskrzesi i ożywi do życia wiecznego". Niewierzący w zmartwychwstanie saduceusze zwrócili się do Chrystusa z wymyślonym przykładem kobiety i jej kolejnych siedmiu mężów. Pytanie miało Chrystusa wprowadzić w zakłopotanie: "Przy zmartwychwstaniu więc, którego z nich będzie żoną?" To pytanie stało się dla Chrystusa okazją do pouczenia o naszym przyszłym życiu: "W świecie przyszłym i w powstaniu zmarłych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić". Święty Paweł utwierdza nas w prawdzie zmartwychwstania i w nadziei na życie wieczne.

Ks. Kazimierz Tomaszewicz SVD

góra

.

Życie jest większe od wszelkich naszych przemądrzałych spekulacji, od popularności, ideologii i misternie skonstruowanych systemów pojęć. Czasem wydaje się nam, że żyjemy, a tak naprawdę spętaliśmy życie w sieć nazw. Cieszy nas ich brzmienie: profesor, prezes, gwiazda, zwycięzca. Niektórzy tak oderwali się od życia, że dopiero wzmianka w gazecie przekonuje ich, że zaistnieli. Tymczasem to "Bóg jest Bogiem żywych" i tylko wracając do Niego, wracamy naprawdę do życia.

O. Wojciech Czwichocki OP, "Oremus" listopad 2007

góra

.

.

Ponad chmurami

Ponad chmurami
wszystko,
co pod nimi
wydaje się
wielkie i ważne,
nagle traci swą wagę
i staje małe.

góra

.

Obawiam się, że chrześcijanie,
którzy tylko jedną nogą
mają odwagę stać na ziemi,
także tylko jedną nogą stoją w niebie.

Dietrich Bonhoeffer

Jezus nie odpowiada wprost na podchwytliwe pytanie o powstaniu z martwych, natomiast dobitnie ujawnia podstawowy błąd pytających. Życie u Boga nie jest zwykłą kontynuacją życia ziemskiego. Naszą ziemską powłokę i nasze ziemskie wyobrażenia pozostawiamy za sobą, gdy odchodzimy z tego świata. Tylko jedno - zarówno w życiu, jak i w śmierci - pozostaje: życie otrzymaliśmy od Boga i do Niego zdążamy.

góra

.

"Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy j południa i zasiądą za stołem w królestwie Bożym" (Łk 13,29).

Jak bańki mydlane pękną wszystkie wyobrażenia, jakie mamy o Bogu i tamtym świecie. I będziemy zaskoczeni wszystkim, co spotkamy w niebie.

góra

.

OGŁOSZENIA

Mimo, że nie zawsze rozumiemy na czym ma polegać życie wieczne, chcemy żyć w Bogu na wieki. Prośmy więc podczas tej Mszy św. byśmy wytrwali w dobrym życiu, w którym mamy naśladować Jezusa. Bo On jest gwarancją naszego zmartwychwstania.

Po Mszy św. przed kościołem będą zbierane ofiary na Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Kolekta specjalna przeznaczona jest na spłatę ogrzewania na salkach i probostwie. Za ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

Dzisiaj o godz. 16.00 odmówimy różaniec za zmarłych zalecanych. W tygodniu modlimy się za zmarłych po pierwszej Mszy św.

.

W poniedziałek

W poniedziałek przypada Święto Niepodległości. W tym dniu - za wskazaniem Ks. Arcybiskupa - o godz. 8.00 w naszej parafii będzie sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny i o Boże błogosławieństwo dla polskich rodzin oraz o zachowanie w naszej Ojczyźnie pokoju i ładu społecznego. O godz. 10.00 w parafii św. Józefa Msza w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śl. W tym dniu po południu kancelaria nieczynna.

.

We wtorek

We wtorek nowenna
do Matce Bożej Nieustającej Pomocy.
Zapraszamy do uczestnictwa.

.

W czwartek

o godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu
i okazja do spowiedzi.
O godz. 18.00 Narzeczeni mają spotkanie
w Poradni Życia Rodzinnego.

.

W piątek

po Mszy o godz. 8.00 w salce spotkanie
z Seniorami przy herbatce.
O godz. 16.00 spowiedź dla dzieci,
a o godz. 16.30 Msza św. szkolna.

.

W sobotę

od 17.30 okazja do spowiedzi

Przyszłą niedzielę będziemy przeżywać jako Dzień Muzyki Liturgicznej.
Od poniedziałku w kancelarii można nabyć opłatki i świece wigilijne.
W sobotę 23 listopada rozpoczynamy kolędę. Plan kolędy do końca roku będzie za tydzień wywieszony w gablotce i umieszczony na stronie internetowej.
Przypominamy, że spowiadamy 15 min. przed każdą Mszą św.
a w sobotę od godz. 17.30.

W kancelarii można już zamawiać intencje mszalne na 2014r. Pamiętajmy o swoich jubileuszach małżeńskich, urodzinach. Nie zapominajmy o swoich zmarłych.

góra

.

Rozważania do Ewangelii

PRZECZUCIE I PEWNOŚĆ

Przeczucie tajemnicy

Kiedyś dzieci zaciągnęły mnie nocą na cmentarz. Nic nowego dla mnie. Nieraz z takim pomysłem się spotykałem. W dzieciach (czy tylko w nich?) drzemie jakaś natrętna potrzeba pójścia tam, a równocześnie jakiś lęk. Przed czym? W każdym razie poszliśmy, było ciemno, po różańcu. Dzieci tulą się do mnie, kurczowo trzymają za ręce. Idziemy w głąb cmentarza. Słychać tylko szelest kroków. Powoli uścisk dłoni staje się słabszy, napięcie maleje. Dochodzimy do wielkiego krzyża, który w ciemności zdaje się być ogromny. Zaczynamy modlitwę za zmarłych... Napięcie rozładowane, można się porozglądać, zapytać. Ale przeczucie tajemnicy nie zniknęło. Przy bramie było to dotknięcie dramatu śmierci - cisza, bezruch, przeraźliwe trwanie rzędów krzyży. Po modlitwie i rozmowie w głębi cmentarza, jest to przeczucie tajemnicy życia. Groby zaczynają mówić - nie o śmierci, ale o życiu, o ludziach, którzy... Którzy są.

Przeczucie? Tak, to jest przeczucie pokoleń od tysięcy lat. Świadczą o tym jaskiniowe malowidła, także odtwarzane przez archeologów obrzędy grzebalne. Spoza materialnych śladów dawnych kultur przeziera przeczucie tajemnicy - nie śmierci, ale życia sięgającego dalej niż grób. Bo słowa: "Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie" są nie tylko powtarzanym co niedzielę wyznaniem chrześcijańskiej wiary, lecz wyrażają przeczucie drzemiące w ludziach innych religii, a nawet w niewierzących.

Tajemnica życia

Zdarzyło się, że siedmiu braci razem z matką... - czytamy w Księdze Machabejskiej. I dalej: ...Król świata wskrzesi nas i ożywi do życia wiecznego. To już więcej niż przeczucie. Za przeczucia nie płaci się życiem. Oni zapłacili, i to bez żalu, bo to była pewność wiary. Opisane wydarzenia miały miejsce niespełna 200 lat przed Chrystusem. Słowa "zmartwychwstać, wskrzesić" wtedy były niejako puste - przecież nikt dotąd nie zmartwychwstał. Słowa te były zapowiedzią i oczekiwaniem. A jednak równocześnie były pewnością.

Choć nie dla wszystkich. Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania - opowiada ewangelista. Opowiedzieli Mu przedziwną historyjkę, która miała dowodzić, że słowo "zmartwychwstać" nic nie znaczy. Dlaczego przyszli z tym do Jezusa? Czyżby wiedzieli, że dla Niego pewność życia i zmartwychwstania jest sprawą podstawową? Tak, On szedł ku Jerozolimie, gdzie śmierć miała stać się życiem. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych - odpowiada Jezus ludziom nie przeczuwającym wiecznego życia. Czy ich przekonał? Nie. Kilka miesięcy później to właśnie oni nie przejęli się wieścią o zniknięciu Ukrzyżowanego z grobu i rozpuścili wieść o wykradzeniu ciała przez uczniów.

Ale dla uczniów wszystko było przejrzyste: On żyje! Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych! Dla tych, którzy Go spotkali po zmartwychwstaniu, była to pewność doświadczenia. Dla nas jest to pewność wiary. Pewność granicząca z... niepewnością. Idziemy więc na cmentarz z jakimś lękiem. Bojąc się śmierci? Nie. Śmierci bardziej bać się trzeba na drodze, w szpitalu, nawet w domu. Boimy się "duchów"? Bzdura.

Dla "duchów" ze zmyślonych opowiastek nie ma miejsca w rzeczywistości. Czego się więc boimy? Życia się boimy. Wielkiej odpowiedzialności za nie. Wieczności, która utrwali dobro, ale i zło naszych czynów. Własnej niepewności się boimy. Własnej niewiary wreszcie. Powiada przecież Apostoł: ...nie wszyscy mają wiarę. Dobrze więc czasem pójść nocą na cmentarz, aby czując bijące serduszka dzieci, zastanawiać się nad tym czego się boimy.

Świadkowie życia

A dlaczego - również nocą - idą na cmentarz ludzie, którzy demolują grobowce, wywracają krzyże, zakłócają spokój wiecznego oczekiwania? Nie wiem, nie pytałem ich. Myślę jednak, że jest to jeden z przejawów cywilizacji śmierci. Wokół nas tyle pogardy dla życia, tyle nienawiści życia. Niepojęte, że człowiek bojąc się śmierci, nienawidzi życia. Diabelska pokusa? Chyba tak. W aktach wandalizmu na cmentarzach widzę przeczucie życia - ale przeczucie wypaczone, wykrzywione. Ci młodzi ludzie czują niepewność życia - i to ona wybucha agresją.

Chrześcijanie z nakazu samego Jezusa (Łk 24,48) powinni, muszą być świadkami życia. I tego ziemskiego, mozolnego - a przecie pięknego. I tego oczekiwanego życia - wiecznego. Czy można pokochać życie na ziemi, nie mając przeczucia wieczności? Sądzę, że nie. A my żywimy już nie przeczucie lecz pewność. Dlatego musimy - i chcemy - nieść światu radość życia. Jeśli cywilizacja śmierci rozprzestrzenia się coraz bardziej, jeśli przenika w głąb ludzkich serc - to czy nie jesteśmy temu winni, bo za mało w nas chrześcijanach radości życia?

ks. Tomasz Horak

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa
Strona internetowa ministrantów

C.D. Nr 596

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.