11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski - Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.
W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. Od upadku komunizmu w 1989, co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości. To listopadowe wydarzenie rudzianie tradycyjnie uczczą na sportowo, biorąc udział w XX już Biegach Niepodległości. Tego dnia nie zabraknie także mszy św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta. Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej rozpocznie się o godzinie 10.00 w Sanktuarium św. Józefa w dzielnicy Ruda. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz uczestników oraz pocztów sztandarowych na ul. Piastowską pod pomnik Wincentego Janasa, polskiego nauczyciela, oraz działacza narodowego. Tego samego dnia w dzielnicy Halemba na trasach przełajowych przy Szkole Podstawowej Nr 15 odbędą się po raz dwudziesty Biegi Niepodległości. Zawodnicy rywalizować będą w kilku kategoriach wiekowych, na 3 różnych dystansach (3, 6 i 11 km}. Oprócz zmagań biegowych wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w marszu nordic walking. źródło informacji: www.rudaslaska.pl Wspomnienie
Marcin urodził się w Pannonii (dzisiejsze Węgry) około roku 6 z rodziców pogańskich. Mając 15 lat wstąpił do służby wojskowej, którą odbywał w Galii. Przyjąwszy chrzest, porzucił służbę wojskową i założył klasztor w Liguge. Prowadził w nim życie monastyczne pod kierunkiem św. Hilarego. Z czasem został kapłanem i biskupem Tours. Był dobrym pasterzem swojego ludu, założył inne klasztory, pouczał duchowieństwo, gorliwie głosił Ewangelię. Zmarł w roku 397. W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebraka jego stóp.
Zaproszenie do kina
"Największy z cudów" to porywający, pełnometrażowy film animowany twórców "Epoki lodowcowej" i "Cristiady" dający nowe spojrzenie na cud, jakim jest Msza Święta z aniołami i demonami w tle. Fabuła skupia się na trzech osobach, które spotykają się na tej samej Mszy Świętej z powodu życiowych kłopotów. Pomoc przychodzi ze strony aniołów stróżów, którzy pozwalają bohaterom pojąć walkę dobra ze złem i cudowny triumf wiary, który unaocznia się podczas każdej Eucharystii. To, czego doświadczą, zmieni ich życie już na zawsze. "Największy z cudów" po mistrzowsku ukazuje niewidoczne aspekty wiary. Podczas Mszy modlimy się pośród tysięcy aniołów. Święty Jan Chryzostom powiedział: "Kiedy odprawiana jest Msza Święta, sanktuarium wypełnione jest niezliczoną liczbą aniołów, które uwielbiają Świętą Ofiarę oddawaną na ołtarzu. Oprócz aniołów stróżów wiernych, przy Mszy obecne są tysiące duchów, które z namaszczeniem chwalą swojego Boga i Pana".
. |