góra

.

11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości
Bóg, Honor, Ojczyzna

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski - Józef Piłsudski.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.

W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny.

Od upadku komunizmu w 1989, co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości.

To listopadowe wydarzenie rudzianie tradycyjnie uczczą na sportowo, biorąc udział w XX już Biegach Niepodległości. Tego dnia nie zabraknie także mszy św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta.

Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej rozpocznie się o godzinie 10.00 w Sanktuarium św. Józefa w dzielnicy Ruda. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz uczestników oraz pocztów sztandarowych na ul. Piastowską pod pomnik Wincentego Janasa, polskiego nauczyciela, oraz działacza narodowego.

Tego samego dnia w dzielnicy Halemba na trasach przełajowych przy Szkole Podstawowej Nr 15 odbędą się po raz dwudziesty Biegi Niepodległości. Zawodnicy rywalizować będą w kilku kategoriach wiekowych, na 3 różnych dystansach (3, 6 i 11 km}. Oprócz zmagań biegowych wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w marszu nordic walking.

źródło informacji: www.rudaslaska.pl

góra

.

Wspomnienie
Św. Marcina z Tours Biskupa

Marcin urodził się w Pannonii (dzisiejsze Węgry) około roku 6 z rodziców pogańskich. Mając 15 lat wstąpił do służby wojskowej, którą odbywał w Galii. Przyjąwszy chrzest, porzucił służbę wojskową i założył klasztor w Liguge. Prowadził w nim życie monastyczne pod kierunkiem św. Hilarego. Z czasem został kapłanem i biskupem Tours. Był dobrym pasterzem swojego ludu, założył inne klasztory, pouczał duchowieństwo, gorliwie głosił Ewangelię. Zmarł w roku 397.

W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebraka jego stóp.

Przykryć płaszczem miłości

Niczego nie chce się ukryć, przeciwnie - wszystkim pokazać, że człowiek jest zdolny do dobrego!

Samooczywistość

O świętym Marcinie pamięta się do dzisiaj nie dlatego, że uczynił coś szczególnego, ale szczególnie dlatego, że zrobił to, co oczywiste: podzielił się!

góra

.

Zaproszenie do kina
NAJWIĘKSZY Z CUDÓW

"Największy z cudów" to porywający, pełnometrażowy film animowany twórców "Epoki lodowcowej" i "Cristiady" dający nowe spojrzenie na cud, jakim jest Msza Święta z aniołami i demonami w tle.

Fabuła skupia się na trzech osobach, które spotykają się na tej samej Mszy Świętej z powodu życiowych kłopotów. Pomoc przychodzi ze strony aniołów stróżów, którzy pozwalają bohaterom pojąć walkę dobra ze złem i cudowny triumf wiary, który unaocznia się podczas każdej Eucharystii. To, czego doświadczą, zmieni ich życie już na zawsze.

"Największy z cudów" po mistrzowsku ukazuje niewidoczne aspekty wiary. Podczas Mszy modlimy się pośród tysięcy aniołów. Święty Jan Chryzostom powiedział: "Kiedy odprawiana jest Msza Święta, sanktuarium wypełnione jest niezliczoną liczbą aniołów, które uwielbiają Świętą Ofiarę oddawaną na ołtarzu. Oprócz aniołów stróżów wiernych, przy Mszy obecne są tysiące duchów, które z namaszczeniem chwalą swojego Boga i Pana".

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa
Strona internetowa ministrantów

następny Nr 597

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.