Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 45 (597) rok XIII 17 listopada 2013 roku.

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA - rok C


I czytanie: Ml 3,19-20a;
Psalm: Ps 98,5-9;
II czytanie: 2Tes 3,7-12;
Aklamacja: Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie (Łk 21,28)
Ewangelia: Łk 21,5-19

.

 

EwangeliaBędą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

góra

.

DOBRE SŁOWO

Malachiasz w swym proroctwie i Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii przepowiadają wielkie spustoszenie, które nie dotknie tylko wiernych Bogu.

Malachiasz bardzo konkretnie i obrazowo przedstawia sąd Boży: rozpalony piec, w którym spłoną jak słoma pyszni i krzywdziciele. "Ale dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego promieniach".

Pan Jezus przepowiada wojny, przewroty, głód, zarazy, prześladowania. A jednak swym wiernym pozostawia nadzieję: "Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie".

Święty Paweł w swoich listach przygotowuje nas na ten dzień, na szczęśliwe spotkanie z Bogiem. Całym życiem się do niego przygotowujemy.

Ks. Kazimierz Tomaszewicz SVD

góra

.

Nie muszą to być od razu "straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie", ale czujemy się czasem, jakby nasz świat się zachwiał i uciekł nam spod nóg. To, co miało być trwałe, okazało się kruche, to, w czym pokładaliśmy nadzieję, boleśnie nas zawiodło. Nie wszystko można kupić i nie zawsze wystarcza nasza zaradność i inteligencja. Wiara jest poszukiwaniem prawdziwej trwałości. Jest wytrwałym dążeniem, do Tego, który Trwa.

O. Wojciech Czwichocki OP, "Oremus" listopad 2007

góra

.

W celach więziennych w Indonezji i Indiach,
w katowniach w Sudanie i Chinach
i rozbłyska światło:
"Kto wytrwa do końca, żyć będzie".

góra

.

góra

.

"Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie" (Łk 21,28).

I gdybym wiedział
że jutro będzie koniec świata,
to jeszcze bym nawet dzisiaj posadził jabłoń.
Marcin Luter

Chrześcijanin zawsze stoi na straconych pozycjach i jest to zupełnie w porządku: stać na straconych pozycjach to stać tam, gdzie tu, na ziemi, stał też Chrystus. Niebezpieczeństwo pojawia się dopiero wtedy, gdy jako chrześcijanie podnosimy chorągiew tego świata, aby siebie ocalić.

Gertruda z Le Fort

góra

.

22 listopada: ŚW. CECYLII

Według tradycji Cecylia, mieszkanka Rzymu, ślubowała dziewictwo z miłości ku Chrystusowi i poniosła śmierć za wiarę. W V wieku wzniesiono w Rzymie bazylikę ku jej czci. Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej.

W ikonografii: św. Cecylia przedstawiana jest jako orantka (osoba modląca się na stojąco, ze wzniesionymi rękoma). Późniejsze prezentacje ukazują ją w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Jej atrybutami są: anioł, instrumenty muzyczne - cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż - oznaczających jej niewinność i męczeństwo.

góra

.

OGŁOSZENIA

Czy potrafimy być prawdziwymi świadkami wiary? Prośmy w czasie tej Mszy św., aby Pan Bóg rozbudził w naszych sercach prawdziwy misyjny zapał.

Dziś przeżywamy Dzień Muzyki Liturgicznej. Modlimy się za organistę, wszystkich wspomagających, scholę męską i wszystkich psalmistów.

Kolekta na potrzeby naszej parafii Za ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

Dzisiaj o godz. 16.00 odmówimy różaniec za zmarłych zalecanych.

W tym tygodniu wspominamy:
- we wtorek bł. Salomeę
- w środę św. Rafała Kalinowskiego
- w czwartek Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny
- w piątek św. Cecylię.
.

We wtorek

We wtorek nowenna
do Matce Bożej Nieustającej Pomocy.
Zapraszamy do uczestnictwa.

.

W czwartek

o godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu
i okazja do spowiedzi.

.

W piątek

o godz. 16.00 spowiedź dla dzieci,
a o godz. 16.30 Msza św. szkolna.
Szczególnie o godz.16.30 zapraszamy wszystkich ministrantów oraz ich rodziców na Mszę św. w ich intencji ku czci św. Tarsycjusza - patrona ministrantów, a później do salki na spotkanie.
O godz. 21.00 rozpocznie się nabożeństwo Nocnej Adoracji, na które zapraszamy.

.

W sobotę

od 17.30 okazja do spowiedzi

W przyszłą niedzielę przypada
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
W tym dniu kolekta na potrzeby archidiecezji
W kancelarii można nabyć opłatki i świece wigilijne.
Za dwa tygodnie - w sobotę 30 listopada - rozpoczynamy Odwiedziny Duszpasterskie - Kolędę. Plan kolędy jest wywieszony w gablotce, w gazetce "Parafianin" i umieszczony na stronie internetowej.
Przypominamy, że spowiadamy 15 min. przed każdą Mszą św.
a w sobotę od godz. 17.30.

W kancelarii można już zamawiać intencje mszalne na 2014r. Pamiętajmy o swoich jubileuszach małżeńskich, urodzinach. Nie zapominajmy o swoich zmarłych.

góra

.

Rozważania do Ewangelii

CZAS PRÓBY CHRZEŚCIJAN

Świat sprawdza wiarę chrześcijan

To było kilka lat temu. Nieważne gdzie. Wycieczka uczniów jednej z klas średniej szkoły. Był wśród nich nowy uczeń, uczęszczający tam dopiero od pół roku. W czasie wycieczki był nieomal napastowany przez kolegów częstowaniem alkoholem, papierosami, także nie całkiem przyzwoitym zachowaniem ze strony dziewcząt. Nie uległ w ani jednej sprawie. Gdy wracali, jedna z dziewcząt mu dopiero powiedziała, o co chodziło. Otóż nie krył się on ze swą przynależnością do "oazy", czyli Ruchu Światło -Życie. Usiłowali go w czasie wycieczki sprawdzić, jaki jest "ten katolik". Przyznała też, że zaimponował im.

Opowiadał mi Franek, mój kolega ksiądz, jak to kiedyś dzieci podglądały go przez okno. Na drzewie naprzeciw plebanii urządziły sobie punkt obserwacyjny. Przyłapał je kościelny. "Myśmy chcieli wiedzieć, czy ksiądz się modli..." - tłumaczyły. Proboszcz im uwierzył, ja też wierzę.

Byłem kiedyś, czasy jeszcze PRL-u, na wakacjach z dziećmi w górach. Mieszkaliśmy w pobliżu strefy nadgranicznej, ale poza jej zasięgiem. Przyjechał kapitan WOP-u. Sierdził się, szarpał, ale racji nie miał. Otoczyła go gromada uśmiechniętych dzieci z księdzem. Doskonale wiedział, kim jesteśmy. Wiedział też, że nie ma racji. Nasz spokój, radosne usposobienie, pewność siebie doprowadziły go do pasji. Nieprzyzwoicie przeklinając, odjechał.

Co łączy te trzy epizody? Czy podobnych sytuacji bywa w życiu więcej? Łączy je motyw próby, sprawdzania prawdziwości postaw, autentyzmu wiary. Te trzy wydarzenia były raczej błahe. Ale przecież ludzie wierzący nieraz płacili cenę nawet najwyższą - cenę życia. To męczennicy. Dwa przykłady: bł. Karolina Kózkówna. Zginęła w czasie I wojny światowej, zamordowana przez rosyjskiego żołnierz. Jej relikwie znajdują się akuratnie teraz w naszej diecezji, odwiedzając różne parafie. Drugi przykład - ks. Jerzy Popiełuszko zamęczony przez funkcjonariuszy policji - oglądaliśmy niedawno cztery części filmu o nim. Czy rzeczywiście ks. Jerzy zginął za wiarę? Tak, bo zginął za najgłębsze prawa ewangelii, głoszone w imię Chrystusa. To nie była polityka, to było zderzenie dwóch światów różnych wartości. A Karolina? Broniła swej godności dziewczęcej - a była to dla niej godność dziecka Bożego. Taką ją zapamiętało otoczenie - dziewczynę gorącej wiary i szczerej dobroci.

Sąd Boga jest najważniejszy

Naszą wiarę osądza, sprawdza, weryfikuje świat. Robimy to nieraz sobie nawzajem. Prorok w pierwszym czytaniu zapowiada sąd Boży: Oto nadchodzi dzień palący jak ogień, a wszyscy pyszni i wszyscy wyrządzający krzywdę będą słomą, więc spali ich ten dzień, mówi Pan Bóg. Wtóruje mu psalmista: Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie. Jezus w Ewangelii mówi więcej: Podniosą ręce na was. Z powodu mego imienia będą was wlec do królów i namiestników. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele. Niektórych nawet o śmierć przyprawią...

Ta Jezusowa zapowiedź od dwudziestu wieków się spełnia. Wspomniałem dwie postaci męczenników z naszego kraju i ostatnich czasów. Męczennik, po grecku martyr - czyli świadek. Świadek wiary i wierności Ewangelii. Było ich tysiące. Było i jest. Jezus mówi: Z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Sąd Boży trwa. On dokonuje się już, każdego dnia. Ludzie niechętni Ewangelii stają się jakby narzędziem sprawiedliwości Bożej. Czy mamy się ich bać? - Nie. W sercu chrześcijanina zawsze jest pokój. Bo Jezus zachęca do ufności i pokoju. A ufność i pokój może zachować ten, kto ma czyste sumienie. - I właśnie o to chodzi: o czyste sumienie. Wobec ludzi i wobec Boga.

Każdego dnia gotowi stanąć przed sędzią

Znacie tę scenę z życia św. Karola Boromeusza - arcybiskup Mediolanu i kardynał. Gra w szachy. Jakiś pobożny człowiek pyta go zgorszony: "Co eminencja by zrobił, gdyby wiedział, że dziś ma umrzeć?" Padła bardzo znamienna odpowiedź: "Dalej grałbym w szachy". - Tak, człowiek nie marnujący życia i sił, człowiek wypełniający swe serce i przestrzeń wokół siebie dobrem, może w każdej chwili stanąć przed Sędzią. Nie musi w ostatniej chwili nadrabiać zaległości.

Jak na co dzień ma wyglądać ta nasza gotowość? Wskazówkę odnajdujemy w drugim czytaniu: U nikogo nie jedliśmy darmo chleba, ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu. - Tak pisze św. Paweł apostoł. A więc: praca, zwykła, codzienna praca. Oczywiście, każdy pracuje inaczej, ale kto nie chce pracować, niech też nie je.

Wy zaś, bracia i siostry, nie zniechęcajcie się w czynieniu dobrze - dodaje Apostoł. To jest drugi odcinek naszej gotowości na sąd Boży i ludzki: czynić dobrze - na różne, bardzo różne sposoby... Ale zawsze chodzi o dobro wyświadczane innym.

Wrócimy dziś do domów, jutro do pracy, do szkoły... Oby ci, których tu nie ma, zobaczyli w nas dobroć samego Jezusa. Oby oni w nas, a i my obyśmy nawzajem w sobie zobaczyli Jego Ewangelię.

ks. Tomasz Horak

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa
Strona internetowa ministrantów

następny Nr 598

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.