góra

.

21 września
Św. Mateusza - WSTAŁ I POSZEDŁ.

.

Pracował jako poborca podatków. Umiał pisać i liczyć, co wtedy nie było zdolnością powszechną. Księgował przychody, wypisywał monotonne słupki: imię, nazwisko, winien, ma. Przeliczał kasę. Chyba nie był lubiany. Był przecież urzędnikiem okupanta. Takich ludzi zawsze się podejrzewa o nieuczciwość i zdradę.

Szokuje lakoniczność opisu jego powołania. "Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: Pójdź za Mną! On wstał i poszedł za Nim". Czy to możliwe? Tak po prostu, zostawić wszystko i pójść w siną dal za Nieznajomym. Może znał Jezusa już wcześniej, może słuchał Jego nauki, może ta decyzja dojrzewała w nim od dawna. Może tak było. A może raczej narastała w nim niechęć do samego siebie, swojej komory celnej, która stawała się klatką, w której dusił się coraz bardziej. I stąd tak nagła, odważna decyzja.

Może dlatego Ewangelia bywa tak oszczędna w słowach, zredukowana tylko do tego, co najważniejsze, aby jej słuchacz mógł łatwiej odnaleźć w niej siebie. Swój własny przypadek, swoją historię. Bo przecież mam i ja swoją komorę celną. Wygodne miejsce moich przyzwyczajeń, nałogów, wygód, większych czy mniejszych kompromisów ze złem. Moja bezpieczna przestrzeń, w której wszystko jest w miarę poukładane, tylko nieraz brakuje tlenu. Tam właśnie przychodzi Jezus. Patrzy na mnie.

Spojrzenie. To jest sedno. Bóg widzi mnie zawsze. To prawda. Ale ja udaję, że o tym nie pamiętam. Pisze s. Chmielewska: "Potrzebujemy nie słów, lecz spotkania. Odwagi wyjścia naprzeciw Bogu. Tak, aby mógł na nas spojrzeć". Mateusz nie musiał nawet się ruszać. Podniósł tylko na chwilę wzrok znad swoich papierów i pieniędzy. Jedno jedyne spojrzenie wystarczyło. Przeskok iskry. Dotyk łaski. Początek nowego życia. Stał się jednym z Dwunastu. Napisał Ewangelię. Czyli wrócił do pisania. Tyle że to już nie były słupki rozliczeń, ale słowa niosące życie.

W Ewangelii mieszkają nie tylko słowa i czyny Jezusa, jest w niej także wiara Mateusza, jego miłość do Mistrza. Słowo Boga jest jednocześnie słowem ludzkim. Ewangelie nie są urzędowym pismem z Wysoka, obiektywną relacją, chłodnym opisem. Cudownie, że czuć w nich także puls wiary ludzkich autorów.

Ja też mogę być ewangelistą. Wystarczy tylko wyjrzeć za próg własnego domu, spojrzeć na świat oczami Jezusa...

refleksja ks. Tomasza Jaklewicza z portalu www.wiara.pl

góra

.

Światowy Dzień Środków
SPOŁECZNEGO PRZEKAZU

Ryzyko i wzbogacenie

Niezwykle gwałtowny rozwój środków społecznego przekazu i możliwości ich wykorzystania stworzył szansę wzbogacenia nie tylko życia poszczególnych osób, ale i rodzin, i społeczeństw. Zarazem jednak wszyscy stają przed nowymi wyzwaniami, których źródłem są różne, niekiedy sprzeczne, przesłania przekazywane za pomocą społecznych czy masowych środków.

.

.

.

W skorupce ślimaka

Siedząc wygodnie w fotelu, popijając herbatę czy piwo przyglądamy się obrazom i wysłuchujemy komunikatów płynących z całego świata i wołających o pomoc. Ten, kto udaje, że nie są adresowane do niego, że może spokojnie żyć w swoim mieszkaniu jak w skorupce ślimaka, nie jest też w stanie zaradzić kruszeniu się fundamentu, na którym buduje swój spokój, czy usuwaniu się gruntu pod jego nogami.

.

Odbiorcy - a szczególnie młodzież - niech starają się przyzwyczajać do korzystania ze środków społecznego przekazu z umiarem i poczuciem karności. Ponadto niech usiłują głębiej zrozumieć to, co oglądają, czego słuchają lub co czytają.

Sobór Watykański II,
Dekret o środkach społecznego przekazu

Korzystanie z mediów potrzebuje zasad: planowanie i wybór programów; ograniczenie czasu, jaki dzieci, ale także rodzice mają spędzić przed telewizorami; zabronić (także sobie) oglądania pewnych programów; regularnie wyłączać na jakiś czas wszystkie media, aby znaleźć czas na inne zajęcia, także wspólne, familijne. Jan Paweł II świadom, że nie można nie korzystać ze środków społecznego przekazu, a co najwyżej ograniczać, czy regulować czas, jaki się im poświęca, apeluje do twórców audycji i programów, by były one dla słuchaczy i widzów źródłem pomocy, zachęty i inspiracji.

Od pięćdziesięciu lat fascynacja telewizją ulega nieznacznym fluktuacjom. Wciąż jest wielka, chociaż przy niektórych programach chciałoby się, by nigdy nie zostały wyemitowane. Niekiedy byłoby lepiej patrzeć, jeśli już tak koniecznie trzeba, na planszę danej stacji nadawczej.

.

góra

.

OGŁOSZENIA

Na Niedzielę 18.09.2016r.

Przychodzimy na Mszą św. Ale czym są zaprzątnięte nasze myśli, ku czemu kierują się nasze serca? Modląc się: "Tak, Panie, chcę, abyś to Ty był na pierwszym miejscu w moim życiu" oddajmy Bogu to, co nas od Niego oddziela.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Gościmy dziś w naszej parafii ks. proboszcza Grzegorza Węglorza, budowniczego kościoła p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Katowicach Piotrowicach, któremu to dziełu nasza parafia patronuje. Za ofiary - Bóg zapłać.

Dzisiaj o godz. 16.00 Nieszpory, na które serdecznie zapraszamy.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2016r.; 2015r.;
2014r.; 2013r.; 2012r.; 2011r.; 2010r.; 2009r.; 2008r.; 2007; 2006;

W poniedziałek i czwartek o godz. 18.45 w kościele spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. oraz z ich rodzicami. W poniedziałek klasy II a w czwartek klasy III
.

We wtorek

wieczorem nowenna do Matki Bożej.
O godz. 18.45 w kościele spotkanie uczniów klas III gimnazjum i wszystkich, którzy pragną przygotować się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

W środę obchodzimy święto św. Mateusza Apostoła.
.

W czwartek

o godz. 17.30 adoracja
Najświętszego Sakramentu
i okazja do spowiedzi.

.

W piątek

W piątek wspominamy św. Ojca Pio
o godz. 16.15 spowiedź dla dzieci,
a o godz. 16.30 Msza św. szkolna.
Zapraszamy wszystkich chętnych na
Nocną Adorację Wynagradzającą o godz. 21.00

. W sobotę

spowiedź św. od godz. 17.30

Za dwa tygodnie - 2 października
obchodzimy nasz Odpust Parafialny.
.

W zakrystii można nabyć maryjny kalendarz
z Gościa Niedzielnego w cenie 6 zł.

Przypominamy, że spowiadamy 15 min. przed każdą Mszą św.
a w sobotę od godz. 17.30.

W kancelarii można zamawiać intencje mszalne 2016r. i 2017r. Pamiętajmy o swoich jubileuszach małżeńskich, urodzinach. Nie zapominajmy o swoich zmarłych.

góra

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

następny Nr 728

"PARAFIANIN" Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Redaguje: Mirosław Riedel - W numerze wykorzystano rozważania i grafikę pochodzącą z miesięcznika "image" pod redakcją referatu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

.