Nr 17(970) rok XXII 24. kwietnia 2022 roku.

Druga Niedziela Wielkanocna - rok C
Niedziela Miłosierdzia Bożego

Teksty liturgii Mszy św.
I czytanie: Dz 5,12-16;
Psalm: Ps 118, 2-4. 22-24. 25-27a;
II czytanie: Ap 1,9-11a. 12-13. 17-19;
Sekwencja wielkanocna; 167
Aklamacja: Uwierzyłeś, Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli (J 20,29);
Ewangelia: J 20,19-31;
Pieśni: 701.1; W: 593, 180; Pd: 606, 567; K: 166; U: 607, 566; Z: 175

Ewangelia:

Następnie rzekł do Tomasza: Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż (ją) do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym. Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój!

Człowiek pyta:

Czym góruje mędrzec nad głupcem?
Czym biedny, co wie, jak radzić sobie w życiu?
(Koh 6,8)

To, co jest, zostało już dawno nazwane, i postanowiono, czym ma być człowiek: toteż nie może on z tym się prawować, który mocniejszy jest od niego. Bo im więcej przy tym słów, tym większa marność: co człowiekowi z tego przyjdzie? A któż to wie, co w życiu dobre dla człowieka, dopóki liczy marne dni swego życia, które jakby cień przepędza? Bo kto oznajmi człowiekowi, co potem będzie pod słońcem?
(Koh 6,10-12)

Grzesznik leży, pokutnik dźwiga się na nogi,
A święty stoi prosto, gotowy do drogi.

Adam Mickiewicz

Czytaj więcej w źródle: https://www.katolik.pl/

Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić, co zginęło.

Łk 19,10

Wątpienie dodaje skrzydeł

Apostoł, który miał największe wątpliwości, głosił Jezusa zmartwychwstałego w najdalszych zakątkach świata. Tomasz w swoich podróżach misyjnych dotarł aż do Indii. Nie tylko z tego względu miał rację papież Grzegorz I, gdy powiedział: "Wątpienie Tomasza było pożyteczniejsze dla naszej wiary, niż wiara wierzących uczniów".

Refleksja

ŚWIATŁOŚĆ W CIEMNOŚCI

Tomasza rzeczywiście spotkało wielkie wyróżnienie. Otrzymał od Jezusa "namacalny" dowód zmartwychwstania. Tomasz miał wyjątkową szansę uchwycenia tego, co ostatecznie jest nieuchwytne - prawdy, że Jezus żyje.

Z pewnością i my chcielibyśmy doświadczyć takiej łaski. Stanąć jak Tomasz przed Jezusem. Niestety, pozostaje to dla nas jedynie pobożnym życzeniem. Jak zatem możemy się przekonać, co zmartwychwstanie znaczy dla nas? W znalezieniu odpowiedzi na to trudne pytanie może nam pomóc Ingrid Bernklau. Mówi ona: "Wielkanoc mogę pojąć dopiero wtedy, gdy zmartwychwstania doświadczę również w moim życiu!" Jak i gdzie jednak mogę doświadczyć zmartwychwstania w moim życiu? Teraz, na wiosnę, gdy z pozornie martwych gałęzi wyrastają nowe pąki liści i rozkwitają kwiaty, doświadczam cudu budzenia się przyrody do nowego życia. Gdy po długotrwałej kłótni rodzi się szansa pojednania, doznaję ulgi, czuję się lekko i znowu mogę żyć, na nowo.

Takie pozornie niepozorne codzienne przeżycia mogą być "delikatnym wskazaniem palcem" przez Jezusa, co Jego zmartwychwstanie znaczy dla mojego życia.

Mianowicie, że już teraz wnosi ono w moje życie nowe życie - życie, które niesie z sobą radość i szczęście. I naturalnie później, po mojej śmierci, również nowe życie, a nawet życie wieczne.

Peter Schott

Parafianin Nr 15 (291) rok VII 15 kwietnia 2007 rok.

Bóg jest samą Miłością. On potrafi jedynie kochać; i przebaczać. Najdobitniej mówi nam o tym śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Od początku swego istnienia Kościół ma w gruncie rzeczy jedno tylko zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie. I wcale nie jesteśmy w gorszej sytuacji niż Apostołowie, gdyż Chrystus jest realnie obecny w swoim Kościele. Możemy nie widząc, uwierzyć i dostąpić łaski miłosierdzia.

Ks. Maciej Zachara MIC

Słowem

Podczas trzyletniej działalności Pan Jezus wygłosił wiele kazań, udzielił wiele pouczeń, sprostowań, wskazówek. Pochylał się nad każdym chorym i cierpiącym. Często przed uzdrowieniem ciała mówił: "Odpuszczają ci się grzechy twoje". Albo po uzdrowieniu: "Idź i nie grzesz więcej". Chrystus odpuszczał grzechy, gdy widział prawdziwie skruszonego grzesznika.

Czytanie Ewangelii w dniu dzisiejszym pokazuje nam Chrystusa udzielającego swym uczniom władzy i mocy odpuszczania grzechów. Sam odejdzie, a wybranych i uświęconych Duchem Świętym apostołów posyła do wielkiej pracy: "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam". Ale nie zostawia ich samych ani bezbronnych wobec grzechu świata: "Weźmijcie Ducha Świętego, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone..."

Nauka i działalność Chrystusa kontynuowane przez posługę apostołów dotarły i do naszych czasów. I do nas odnoszą się słowa Pana: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli".

Ks. Kazimierz Tomaszewicz SVD

Parafianin Nr 16 (153) rok IV 18 Kwietnia 2004 rok.

Wielkanoc jest świętem, w którym jest tak niewiele uchwytnych rzeczy. W tym "trudnym" święcie Tomasz chce zobaczyć tajemnicę wiary, dotknąć jej ręką. Wielkanoc jest dlatego tak trudna, że można zobaczyć tylko pusty grób - i dowiedzieć się, że Bóg zmartwychwstał skoro świt, bez naocznych świadków! Wielkanoc jest newralgicznym punktem naszej wiary. A Tomasz mówi: "Macie rację, gdy ze swymi wielkimi pytaniami przychodzicie na to niepojęte święto. Ze mną nie było inaczej". I dlatego Pan jeszcze raz musi bezgłośnie przeniknąć twarde mury i serca i stanąć pośrodku swych uczniów.

Niepozostawieni sobie samym

Gdy dźwigając swe pytania i wątpliwości, wędrujemy - potykając się - przez życie, Bóg nie przygląda się nam z boku, nie pozostawia nas samym sobie. Podchodzi do nas, pozostawia swoje ślady w naszym życiu, towarzyszy nam. Kto wierzy, nie jest sam.

Cd Nr 970b

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje się tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panującą pandemię.