Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Powrót .

Nr 34b(987b) rok XXII 28. sierpnia 2022 roku.

góra

.

Medytacja biblijna
ZAJĄC MIEJSCE SYNA

Zakładki: 1. 2. 3. 4.

Uczta i miejsca

Istotą zaproszenia na ucztę jest pragnienie podzielenia się przez zapraszającego radością! Źródłem radości jest fakt, że mam czym i z kim się podzielić. W tej prawdziwej radości nie ma chęci pochwalenia się. Nie ma też miejsca na to, by chcieć odpłaty. Zapraszam kogoś, by z nim być.

W ewangelii słyszymy o sytuacji, w której zaproszeni pierwsze miejsca sobie wybierali. Wyobraźmy sobie ten ledwo powstrzymywany pośpiech, by dotrzeć na z góry upatrzone miejsce, to pierwsze, to najważniejsze, to najlepsze. Z boku wygląda to groteskowo, albowiem na uczcie każdy ma swoje miejsce i starczy pokarmów i napojów dla każdego.

Takie wybieranie niesie w sobie ogromne ryzyko wstydu. Przecież jako zaproszony nie będę kurczowo trzymał się miejsca wybranego przeze mnie. Nie znam bowiem całej listy zaproszonych. A gdy przyjdzie ktoś znakomitszy od mnie wtedy trzeba będzie mi ustąpić. Zapewne w sercach innych zaproszonych zrodzi się myśl, że chciałem się wywyższyć i nikt z gości nie chciałby tego doświadczyć. Dobrze zaś wiemy, że z reguły ci najznakomitsi przybywają na końcu.

Pierwsze - ostatnie

Z tymi "miejscami" to jest pewien kłopot. Jakże trudno jest ustalić, które jest pierwsze, a które ostatnie. Chrześcijanie naśladując Jezusa Chrystusa zajmują miejsce Syna, a Ten nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć. Tak więc mówmy o miejscu pokornym. Gdzie służba Boża tam i pokora i tam też znajdujemy się na najlepszym miejscu.

Tak naprawdę jestem gotowy ustąpić, bo wiem, że Pan troszczy się o mnie i nigdy mi nie zabraknie tegoż miejsca. Przecież mam mieszkanie w niebie przygotowane mi przez Ojca! Już jest! Dla mnie. Tylko i wyłącznie dla mnie i... nikt nie może go zająć. Wstydem będzie fakt, że go nie wypełnię sobą. Natomiast próbując żyć na innym miejscu wystawiam się na wielki wstyd, bo będę musiał zająć po ludzku najgorsze czyli ostatnie miejsce.

Tu, na ziemi jest wiele "systemów ważności" - na większości przyjęć są z góry przez zaproszonych wyznaczone miejsca. Nie ma problemu, bo nie muszę się w takowych momentach martwić. Gorzej, gdy nie ma rozłożonych karteczek. Wtedy starajmy się zajmować ostatnie. Nie z przekory, ale z pokory.

Cnota pokory

Pokora bowiem jest cnotą, która pomaga znaleźć mi właściwe, najlepsze dla mnie miejsce. Przecież każde miejsce jest dobre. Nie każde jest w centrum uwagi, nie każde jest oświetlone reflektorami. Jednak cóż byśmy dobrego zrobili zajmując na przyjęciu weselnym miejsce nowożeńców? Pokora na pokaz od razu zostaje rozpoznana i wyśmiana. Takie krygowanie się w zachowaniu dorosłego jest śmieszne. I zamiast chwaty jest śmiech na Sali biesiadnej.

Prawdziwa pokora owocuje w sposób niepojęty. Bo oto po ludzku zajęte ostatnie miejsce okazuje się być "trampoliną" do chwili, w której przychodzi gospodarz i mówi: Przyjacielu, przesiądź się wyżej. Będziemy świadkami zaszczytu, którego miejsce znajduje się na miejscu Syna. On to poniżony został wywyższony i zasiadł po prawicy Ojca.

Pan Jezus wydaje ucztę i zaprasza na nią nas, ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. Bóg jest szczęśliwy, gdy przychodzimy. Cieszy się każdym z nas. Raduje się Jego serce. Nie chce byśmy nosili w sobie "konieczność odwdzięczenia się". Czyni to w sposób wolny, bo z miłości. Albowiem gdzie prawdziwa pokora tam i pełnia miłości.

o. Robert Więcek SJ

Parafianin Nr 28(861) rok XIX 1. września 2019 roku.

góra

.

.

Niedziela, 28 sierpnia 2022
XXII NIEDZIELA ZWYKŁA C

Teksty liturgii Mszy św.

.

Pierwsze czytanie

Bóg miłuje pokornych

(Syr 3,17-18. 20. 28-29)
Czytanie z Mądrości Syracha

Synu, z łagodnością prowadź swe sprawy, a każdy, kto jest prawy, będzie cię miłował. Im większy jesteś, tym bardziej się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana. Wielka jest bowiem potęga Pana i przez pokornych bywa chwalony.

Na chorobę pyszałka nie ma lekarstwa, albowiem nasienie zła zapuściło w nim korzenie. Serce rozumnego rozważa przypowieść, a ucho słuchacza - to pragnienie mędrca.

Oto słowo Boże.

Źródło: https://brewiarz.pl/

.

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Na 22 Niedzielę Zwykłą

28.08.2022r.

Jezus zaprasza nas do właściwej oceny naszego miejsca w Kościele i w społeczeństwie. Budowanie tożsamości chrześcijańskiej na czymkolwiek innym niż słowo Boże prowadzi na manowce.

W dniu dzisiejszym gości u nas Ojciec Franciszek Bok - Oblat Maryi Niepokalanej, który wygłosi kazanie będzie rozprowadzał kalendarze misyjne. Włączmy się w dzieło misyjne. Pomóżmy misjom.

Kolekta przeznaczona jest na potrzeby parafii.
Za ofiary składamy Bóg zapłać.

1. Dzisiaj dziękują i proszą o błogosławieństwo działkowcy z ogródków działkowych "Nowa Jutrzenka". O 18.15 Nieszpory, na które serdecznie zapraszamy.

2. Od wtorku powrócimy do normalnego - powakacyjnego porządku liturgicznego z wieczornymi
Mszami i niedzielną Mszą św. o godz. 9.00.

3. We wtorek na Mszę wieczorną i nabożeństwo zapraszamy Czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W I czwartek
o godz. 7.30 Nabożeństwo za duchowieństwo i o nowe powołania.
O godz. 8.00 Msza św. w tej intencji.
O godz. 17.30 adoracja i okazja do spowiedzi.

5. W I piątek
o godz. 7.30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa,
o godz. 8.00 Msza św. do Serca Pana Jezusa.
O godz. 16.30 okazja do spowiedzi dla dzieci.
O godz. 17.00 Msza św. w intencji dzieci i młodzieży z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego. Na tej mszy św. poświęcimy dzieciom klas I tornistry i przybory szkolne.
W każdy piątek po mszy św. wieczornej zapraszamy młodzież na spotkania oazowe.

6. W I sobotę miesiąca
o 7.30 nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z modlitwą Różańcową.
O 8.00 Msza św. wynagradzająca ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Mari Panny.
Chorych parafian odwiedzimy od godz. 9.00. Prosimy o zgłoszenia.
Od 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi.

7. Drodzy Parafianie. Nadal poszukujemy dyspozycyjnego emeryta - kandydata na kościelnego oraz kogoś, kto pomógłby w dekoracji kościoła. Osoby chętne do posługi proszone są o zgłoszenie się do ks. proboszcza.

góra

następny Nr 988

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

.

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje się tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panującą pandemię.

.