Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 13(1017) rok XXIII 26. marca 2023 roku.

Piąta Niedziela Wielkiego Postu - rok A

Teksty liturgii Mszy św.
I czytanie: Ez 37,12-14;
Psalm: Ps 130,1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8;
II czytanie: Rz 8,8-11;
Aklamacja: Ja jestem zmartwychwstanie i życie,
kto we Mnie wierzy, nie umrze na wieki (J 11,25a. 26);
Ewangelia: J 11,1-45 Lub: J 11,3-7. 17. 20-27. 33b-45;
Pieśni: 701.1; W: 135; P: 129; K: 288; U 289; Z: 132

góra

.

 
Ewangelia:

To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: Łazarzu, wyjdź na zewnątrz! I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą.

góra

.

góra

.

Słowem

Nic dziwnego, że wielu zdumiewało się, widząc co się dzieje. Nie dlatego, że wskrzeszenie Łazarza oznaczało zawieszenie praw natury. Zdumiewające w tej historii jest raczej to, że owo niezwykłe wydarzenie w ogó­le nie jest jej punktem kulminacyjnym.

Ewangelista dość sucho opowiada, jak zmarły wychodzi z grobu, przy czym historia ta nie jest bynajmniej wolna od emocji. Jezus nie stoi przed grobem jak jakiś wielki czarownik, niczym nie poruszony i wyniosły ponad wszystko.

Kocha, irytuje się, płacze. Osobiście dotykają go uczucia, jakich doznają bliskie mu osoby. Współczuje Marii i Marcie. Mimo to nie oszczędza swoim przyjaciołom i znajomym chwil zwątpienia, smutku, rozgoryczenia.

Jego obietnica: "Ja jestem zmartwychwstanie i życie" nie jest przecież oczywista. Trzeba w nią wierzyć mimo trosk i wątpliwości. I może ona przybrać postać, ziścić się w zaży­łych relacjach między ludźmi. Nic więc dziwnego, że nie wielkie czary, ale wyrazy zwykłych ludzkich znaków życzliwo­ści i współczucia znajdują się w centrum tej cudownej historii.

Susanne Brandt

Parafianin Nr 11 (194) rok V 13 marca 2005 rok.

góra

.

góra

.

Człowiek pyta:

Ile mam przewin i grzechów?
Ujawnij występki i winy!
Czemu chowasz swoje oblicze?
Czemu mnie poczytujesz za wroga?
Chcesz liść gnany wiatrem płoszyć,
prześladować słomę już wyschłą?

(Hi 13,23-25)

Czyż mógłby człowiek żyć święcie
lub syn człowieczy bez zmazy,
gdy On nie ufa swym świętym,
niebiosa nie dość dlań czyste?

(Hi 15, 14-15)

* * *

CECHA WYŻSZYCH

Po tym wyższego męża możesz poznać w tłumie,
Że on zawsze to tylko zwykł robić, co umie.

Adam Mickiewicz

* * *

W pracy dawaj z siebie wszystko.
Jest to jedna z najlepszych inwestycji,
jaką możesz zrobić.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Czytaj więcej w źródle: https://www.katolik.pl/

góra

Powiedz Tak

Czy wierzysz, że Jezus jest zmartwychwstaniem i życiem? Że kto w Niego wierzy, żyć będzie, chociażby umarł, i że każdy, kto żyje i w Niego wierzy, nie umrze na wieki? Czy wierzysz w to? Jeśli tak, to powiedz z Martą TAK - również wtedy i właśnie wtedy, gdy sam znajdziesz się w takiej sytuacji.

góra

.

Refleksja

"Marta rzekła do Jezusa: Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga. Rzekł do niej Jezus: Brat twój zmartwychwstanie"

Czy spotykające nas nieszczęście jest dowodem na to, że Bóg nas opuścił? "Gdybyś tu był..." - słowa Marty nic nie straciły na swojej aktualności. Czy można je jednoznacznie potępiać? Nieludzką byłaby religia odrzucająca smutek, rozterki, trudne pytania. Nie możemy wymagać od siebie i innych wiary graniczącej z zuchwałością, w której skaczemy z radości, mimo, że mamy prawo wyrazić wątpliwość.

Zdarza się, że w naszej, nasyconej dramatem, niepewności, pojawia się podszept złego ducha, który chce wykorzystać każdą okazję, aby zniszczyć w nas prawdziwy obraz Boga. W logice demona każde trudne doświadczenie przeczy dobroci Boga i w konsekwencji jeśli chcemy na kimś polegać, to możemy liczyć jedynie na samych siebie.

Marta jest pełna smutku, może nawet rozgoryczenia, ale przeczuwa, że taka właśnie - "bez pudru i makijażu" - może wołać do Chrystusa, który przecież "stał się do nas podobnym we wszystkim oprócz grzechu". Czy Jezus nie miałby Marty zrozumieć? Zaufanie do Niego rodzi odwagę: "Bóg da Ci wszystko".

W bólu i niepewności przyjdź do Jezusa. Szczerze. Bez udawania. Ten, który wskrzesił Łazarza, nie będzie obojętny na Twoje wołanie.

Parafianin Nr 14 (617) rok XIV 6 kwietnia 2014 roku.

góra

Znak wskrzeszenia Łazarza staje się w pełni zrozumiały dopiero w dniu zmartwychwstania Chrystusa. Wtedy okazuje się, że tryumf nad śmiercią jest ostateczny. Teraz Jezus, stojąc przy grobie Łazarza, płacze, bo Jego przyjaciel wszedł w to najstraszniejsze doświadczenie ludzkości. Miłość każe jednak pójść dalej, dlatego Pan budzi go do życia raz jeszcze. "Udzielę wam ducha mego po to, byście ożyli". Życie nie ma końca i tej właśnie nadziei próbujemy się dzisiaj uchwycić.

O. Tomasz Zamorski OP, "0remus" Wielki Post 2008

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

Cd Nr 1017b

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje się tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panującą pandemię.

.