Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Nr 18(1022) rok XXIII 30. kwietnia 2023 roku.

Czwarta Niedziela Wielkanocna - rok A
Niedziela Dobrego Pasterza

Teksty liturgii Mszy św.
I czytanie: Dz 2,14a 36-41;
Psalm: Ps 23,1b-3a. 3b-4. 5. 6;
II czytanie: 1P 2,20b-25;
Aklamacja: Ja jestem dobrym pasterzem i
znam owce moje, moje Mnie znają (J 10,14);
Ewangielia: J 10,1-10;
Pieśni: 701.1; W: 248; Pd: 562; K: 178; U: 556; Z: 612

góra

.

 
Ewangelia:

Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę.

góra

.

góra

.

Słowem

Tęsknimy za bezpieczeństwem, za kimś, komu moglibyśmy zaufać. Chcemy mieć pewność, że gdy upadniemy, znajdzie się ktoś, kto nas podniesie. Wiara jest doświadczeniem, że Bóg nas wspiera, kocha, że w Nim mamy życie. Wiara znaczy: mieć ojczyznę, nie być obcym, móc zawierzyć Dobremu Pasterzowi.

Gdy modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, to modlimy się o nie dlatego, żeby jak najwięcej ludzi mogło właśnie doświadczyć, że mogą liczyć na wsparcie i czuć się bezpieczni, i żeby mogło podzielić się tymi doświadczeniami z innymi.

Modlimy się dlatego, żebyśmy my sami stawali się coraz bardziej ludźmi, którzy w innych budzą tęsknotę za Ojczyzną i mogą ją nieco zaspokoić. Jeśli chcemy przekazywać innym naszą wiarę, musimy w samych sobie podtrzymywać tęsknotę za bezpieczeństwem, za dobrym pasterzem i rozbudzać ją w innych.

Parafianin Nr 16 (64) rok II 21 kwiecień 2002 rok.

góra

.

Niedziela Dobrego Pasterza nazywała się wcześniej "Misercordias Domini" - od pierwszych słów Introitu: Misericordia Domini plena est terra ("ziemia jest pełna dobroci Pana"). W Ewangelii myśl ta jest nadal obecna. Dobry pasterz obiecuje swojej trzodzie, że znajdzie pastwiska. I my znamy drogę na nie: Jezus sam jest bramą do życia w obfitości.

góra

.

Człowiek pyta:

Któż się litować będzie nad zaklinaczem ukąszonym przez żmiję i nad tymi wszystkimi, którzy się zbliżają do dzikich zwierząt?
Podobnie - nad tym, który przebywa z grzesznikiem i bierze udział w jego grzechach.

(Syr 12,13-14)

Nie bierz ciężaru ponad swoje siły i nie szukaj towarzystwa z możniejszym i bogatszym od siebie. Cóż za towarzystwo może mieć garnek gliniany z metalowym kotłem? Gdy ten uderzy, skruszy tamtego.

(Syr 13,2)

* * *

Dopóki pająk dmie się trzymając się belki,
Jest to dogmatyk, który tworzy system wielki,
Lecz gdy schodząc po nici chwieje się z wietrzykiem,
Natenczas z dogmatyka staje się sceptykiem. 

Adam Mickiewicz

Czytaj więcej w źródle: https://www.katolik.pl/

góra

Powołanie jest najpierw dialogiem z Bogiem. Słuchaniem, do czego Bóg mnie wzywa w moim życiu, jakie są Jego plany wobec mnie.

góra

.

Refleksja

Wiele głosów słyszymy wokół. Głos Jezusa. Głos mediów. Głos lęku. Głos własnego interesu. W czyj głos najczęściej się wsłuchujemy? Czyj głos brzmi dla nas swojsko i miło, a czyj obco i zniechęcająco? Żeby znać głos Jezusa, trzeba Go słuchać. Możemy Go nie rozumieć, możemy się z Nim nie zgadzać, możemy się z Nim kłócić - ale nie przestawajmy Go słuchać. Bo jak Go rozpoznamy, gdy będzie nas wołał? On mówi do nas przez Pismo Święte, liturgię, nauczanie Kościoła, modlitwę. Nie marnujmy okazji!

O. Przemysław Ciesielski OP, "Oremus" marzec/kwiecień 2008

góra

"Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni" - usłyszymy dziś w drugim czytaniu. Jezus, Pasterz naszych dusz, umarł na krzyżu nie tylko po to, byśmy mogli po śmierci iść do nieba, ale byśmy już tu, na ziemi, mieli życie w obfitości. Dlatego dobrze, że my, poranieni grzechami, przychodzimy dzisiaj do kościoła. Skoro bowiem świadomie przyznajemy się do tej owczarni, w którą zostaliśmy włączeni przez chrzest, możemy liczyć na troskę Pasterza o nas i oczekiwać, że Jego krew uleczy nasze rany.

Mira Majdan i Agnieszka Wędrychowska,
"Oremus" kwiecień 2002

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

Cd Nr 1022b

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje się tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panującą pandemię.

.