Celebrowanie Świętej Apolonii: Tradycje, Ciekawostki i Znaczenie Święta

Celebrowanie Świętej Apolonii: Tradycje, Ciekawostki i Znaczenie Święta
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 7 min.

Święta Apolonia to postać, którą kojarzy większość Polaków. Jest ona patronką dentystów i wszystkich cierpiących na bóle zębów. W dniu jej wspomnienia, 9 lutego, obchodzone jest święto ku jej czci. Z tej okazji warto przybliżyć czytelnikom historię i tradycje związane z tą niezwykłą świętą. W artykule przedstawimy najciekawsze fakty z jej życia, opiszemy obrzędy i zwyczaje praktykowane tego dnia oraz wyjaśnimy, skąd wzięło się jej patronat nad dentystami. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Święta Apolonia jest patronką osób cierpiących na bóle zębów.
 • Jej atrybutem jest szczypce dentystyczne, którymi w średniowieczu wyrywano chore zęby.
 • Według tradycji zmarła śmiercią męczeńską w 249 roku naszej ery.
 • Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 lutego.
 • Tego dnia poświęca się ziarna zbóż, bukiety kwiatów oraz chleb.

Święta Apolonia orędowniczka od bólu zębów

Święta Apolonia z Aleksandrii jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świętych w tradycji chrześcijańskiej. Jest ona traktowana jako orędowniczka chroniąca przed bólem zębów oraz opiekunka dentystów. Jej atrybutem ikonograficznym są szczypce dentystyczne, którymi, według podań, wyciskano jej zęby podczas tortur.

Kult Świętej Apolonii jako patronki od bólów zębów rozwinął się w średniowieczu. W tym okresie choroby zębów były plagą i mało kto potrafił sobie z nimi radzić. Ludzie modlili się więc o wstawiennictwo świętej, by uchronić się przed straszliwymi cierpieniami związanymi z problemami stomatologicznymi.

W wielu regionach Polski istniał zwyczaj, by w okolicach Święta Apolonii żebrać po domach dary w formie pieniędzy czy produktów żywnościowych. Zebrane w ten sposób fundusze przekazywano na cele charytatywne, m.in. dla ubogich chorych na zęby.

Tortury Świętej Apolonii

Według tradycji Święta Apolonia poniosła okrutną śmierć. Miała zostać poddana straszliwym torturom przez pogańskich kapłanów. Wybijano jej zęby szczypcami oraz palono boki gorejącymi pochodniami. Mimo straszliwych cierpień Apolonia nie wyparła się swojej wiary.

Tradycje związane ze Świętą Apolonią w Polsce

W Polsce 9 lutego, czyli w dzień wspomnienia liturgicznego Świętej Apolonii, istniało wiele regionalnych tradycji i zwyczajów. Tego dnia gospodynie piekły specjalne rogaliki zwane apoloniakami oraz chleb świętoapolonijny, który miał chronić domowników przed bólami zębów.

Ludzie wierzyli, że chleb poświęcony w dzień Świętej Apolonii ma moc uśmierzania bólu zębów oraz innych chorób jamy ustnej.

W niektórych wsiach odbywały się również obrzędy pochodu z pochodniami i figurą świętej. Uczestnicy prosili Apolonię o wstawiennictwo w uwolnieniu od cierpienia zębów. Zwyczaj ten miał magiczny charakter i nawiązywał do męczeńskiej śmierci patronki chorych zębów.

Czytaj więcej: Odkryj niezwykłe życie Świętego z Pietrelciny - Niesamowite Fakty i Tajemnice

Ciekawostki historyczne o Świętej Apolonii

Postać Świętej Apolonii jest owiana wieloma legendami i nie do końca jasne są fakty z jej życia. Najprawdopodobniej żyła ona w III wieku naszej ery w Aleksandrii i poniosła śmierć męczeńską za wiarę chrześcijańską. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy zmarła ani w jaki sposób.

Pierwsze wzmianki o męczeństwie świętej pochodzą dopiero z V wieku. Dopiero w średniowieczu wykształciła się legenda o jej torturach z użyciem szczypiec dentystycznych. Być może jest to jedynie pobożna wyobraźnia autorów średniowiecznych, niemająca pokrycia w historycznych faktach.

Rok życia Świętej Apolonii przełom III i IV wieku naszej ery
Miejsce urodzenia/życia Aleksandria (Egipt)
Rok śmierci według różnych źródeł 249 lub 304

Stanowisko Kościoła

Kościół katolicki wpisał Świętą Apolonię do kanonu świętych, jednak nie uznaje wszystkich otaczających ją podań. Jej kult jako męczennicy jest akceptowany, jednak szczegóły męczeństwa uznaje się za mało pewne historycznie i oparte raczej na pobożnych legendach wiernych.

Święta Apolonia patronką dentystów

Celebrowanie Świętej Apolonii: Tradycje, Ciekawostki i Znaczenie Święta

Święta Apolonia jest czczona jako patronka dentystów, którzy obrali ją sobie za opiekunkę. Jej atrybutem w sztuce chrześcijańskiej - przedstawiana jest z szczypcami dentystycznymi w dłoni. Nawiązuje to do podania o wyrywaniu jej zębów podczas męczeństwa.

 • Kult Świętej Apolonii jako opiekunki chorych zębów rozwinął się w średniowieczu, kiedy to choroby zębów były plagą.
 • W 1709 roku założono w Paryżu bractwo chirurgów zajmujących się leczeniem zębów, które obrało sobie Świętą Apolonię za patronkę.

Obecnie 9 lutego jest świętem polskich dentystów. W tym dniu składają oni kwiaty pod pomnikiem patronki znajdującym się przed kościołem akademickim Świętej Anny w Warszawie. Jest to wyraz szacunku dla ich niezwykłej patronki i orędowniczki.

Znaczenie i geneza święta Świętej Apolonii

Święto ku czci Świętej Apolonii ma wymiar nie tylko religijny, lecz także kulturowo-społeczny. Jej postać jako opiekunki chorych zębów głęboko zakorzeniła się w tradycji. Obrzędy związane z tym dniem miały magiczny charakter - wierzono, że chronią one przed bólem zębów i innymi chorobami.

Święta Apolonia była czczona zwłaszcza w średniowieczu, kiedy to problemy stomatologiczne były poważną plagą, na którą nie znano lekarstwa. Ludzie pokładali więc nadzieję w opiece świętych pańskich. Stąd też wywodzi się kult męczennicy z Aleksandrii jako patronki chorych zębów.

Początki kultu

Pierwsze ślady kultu Świętej Apolonii sięgają VI wieku, kiedy to wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem. Nie była ona jeszcze wówczas specjalnie czczona jako opiekunka od bólu zębów. Legenda o jej męczeństwie przy pomocy szczypiec wykształciła się dopiero w średniowieczu.

Obchody liturgiczne ku czci Świętej Apolonii

W Kościele katolickim Święta Apolonia jest czczona 9 lutego, w rocznicę jej śmierci męczeńskiej. Tego dnia odbywają się Msze Święte w intencji dentystów i chorych na zęby. Księża poświęcają charakterystyczne dla tego święta atrybuty:

 • bukiety kwiatów
 • chleb świętoapolonijny
 • rogaliki
 • nasienie zbóż

Wierni wierzą, że poświęcone przedmioty będą chroniły ich przed problemami stomatologicznymi. Jest to kontynuacja dawnych, ludowych tradycji związanych z tym świętem.

Podsumowanie

W niniejszym artykule staraliśmy się wszechstronnie przybliżyć Czytelnikom postać Świętej Apolonii. Jak widać, jej kult jako opiekunki chorych zębów ma długą tradycję i głęboko zakorzenił się w polskiej kulturze. Święto ku jej czci obfituje w wiele ciekawych zwyczajów i obrzędów, które kontynuowane są do dziś.

Mam nadzieję, że lektura tego tekstu pozwoliła Ci, drogi Czytelniku, poznać tę niezwykłą świętą. Być może nawet zainspiruje Cię do wypieczenia apoloniaków czy upieczenia chleba świętoapolonijnego w przyszłym roku? Serdecznie do tego zachęcam!

Oczywiście pamiętajmy, że kult świętych to nie tylko folklor i zabawa. Przede wszystkim jest to wyraz naszej wiary i nadziei, którą święci pańscy wstawiają się za nami u Boga. W ich orędownictwie możemy zawsze pokładać ufność.

Bardzo dziękuję za uwagę poświęconą lekturze tego artykułu. Mam nadzieję, że choć w małym stopniu przybliżył on Ci tajemnicę i piękno postaci Świętej Apolonii. Życzę miłego dnia!

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły