Dowiedz się wszystkiego o św. Błażej – tajemnice, ciekawostki i historia

Dowiedz się wszystkiego o św. Błażej – tajemnice, ciekawostki i historia
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 6 min.

Św. Błażej to postać owiana legendą i tajemnicą. Choć nie wiemy o nim zbyt wiele, to przez stulecia cieszył się ogromną czcią i popularnością. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych, patronem m.in. chorych na gardło. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o św. Błażeju - kim był, skąd pochodził, dlaczego został patronem chorób gardła i wiele innych ciekawych faktów.

Kluczowe wnioski:
 • Św. Błażej był biskupem Sebasty w Armenii w IV wieku.
 • Uratował chłopca, któremu ość tkwiła w gardle.
 • Z tego powodu został patronem chorych na gardło.
 • Jego relikwie znajdują się w Dubrowniku.
 • Jest jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Kim był św. Błażej?

Św. Błażej to postać, która owiana jest legendą i tajemnicą. Niewiele wiemy o jego życiu, ale przez wieki cieszył się ogromną czcią wśród chrześcijan. Uważa się, że żył w IV wieku w Armenii. Był biskupem Sebasty (dziś turecki miasto Sivas). Znany jest przede wszystkim jako patron chorych na gardło.

Jak głosi legenda, św. Błażej uratował życie chłopca, któremu ość ryby utknęła w gardle. Od tej pory ludzie w chorobach gardła i krtani zwracali się do niego z prośbą o wstawiennictwo. Jest patronem także więźniów, tkaczy, murarzy, kamieniarzy i zwierząt domowych.

Męczeńska śmierć

Św. Błażej ponósł śmierć męczeńską za wiarę chrześcijańską. Za panowania cesarza Licyniusza chrześcijanie byli prześladowani. Błażej został uwięziony, torturowany i ścięty mieczem.

Jego kult szybko się rozszerzył - najpierw na Wschodzie, później także w Kościele zachodnim. Jest jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli wezwanych do pomocy w sytuacjach beznadziejnych.

Ciekawostki o św. Błażeju

Choć życiorys św. Błażeja owiany jest legendą, to wciąż fascynuje wiernych. Oto kilka interesujących faktów na jego temat:

 • Imię Błażej pochodzi od łacińskiego słowa blaesus, które oznacza "jąkała". Nie wiadomo jednak, czy święty rzeczywiście się jąkał.
 • Jest patronem Dubrownika, a jego relikwie znajdują się w tamtejszej katedrze.
 • W ikonografii przedstawiany jest w szatach biskupich, z dwiema świecami skrzyżowanymi na piersi.
 • W dniu jego wspomnienia (3 lutego) poświęca się w kościołach świece i garście lnu.

Św. Błażeja, chociaż otoczony legendą, otaczano zawsze dużą czcią. Jego kult przetrwał wieki i jest wciąż popularny.

Patron chorych na gardło

Jak już wspomniano, św. Błażej jest patronem chorych na gardło i krtań. Skąd jednak wziął się ten związek? Wyjaśnia to poniższa historia.

Podanie głosi, że pewnego razu do św. Błażeja przyprowadzono chłopca, któremu utkwiła w gardle ość ryby. Święty modlił się nad nim i ość wyszła, a dziecko odzyskało zdrowie. Od tego czasu ludzie w chorobach gardła zwracali się o pomoc do św. Błażeja.

Czytaj więcej: Święta Pelagia: Poznaj Historię i Cuda Patronki Nawróceń i Pokutników

Legenda o uzdrowieniu chłopca

Jak już wspomniano, najbardziej znana historia o św. Błażeju opowiada o uzdrowieniu chłopca. Przez wieki była przekazywana z ust do ust i na stałe wpisała się w legendę tego świętego. Jak dokładnie wyglądała?

Gdy Błażej był jeszcze biskupem w Armenii, przyprowadzono do niego chłopca, któremu w gardle utkwiła ość ryby. Groziło mu uduszenie, więc matka błagała świętego o pomoc. Błażej pomodlił się nad chorym dzieckiem i ość w cudowny sposób wyszła z jego gardła, a chłopiec odzyskał zdrowie.

Św. Błażej pomodlił się nad chorym dzieckiem i ość w cudowny sposób wyszła z jego gardła.

Od tego czasu Błażej uznawany był za patrona i orędownika w chorobach gardła. Wierni prosili go o wstawiennictwo, gdy tracili głos lub mieli problemy z krtanią czy migdałkami. I jak podają źródła, ich modlitwy często zostały wysłuchane za sprawą św. Błażeja.

Błażej w sztuce i kulturze

Dowiedz się wszystkiego o św. Błażej – tajemnice, ciekawostki i historia

Św. Błażej był niezwykle popularnym świętym, więc nierzadko pojawiał się także w sztuce i kulturze. Jak przedstawiano jego postać?

W malarstwie i rzeźbie ukazywany był najczęściej w stroju biskupim, w mitrze na głowie i z pastorałem. Czasem trzymał w dłoniach dwa skrzyżowane świece, które są jego atrybutem. Pojawiał się również w scenach uzdrowienia chłopca z ością w gardle.

W literaturze można znaleźć liczne modlitwy i pieśni ku jego czci. Jedna z najstarszych pochodzi z XIV wieku. Św. Błażeja wspominają też pisarze tacy, jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki.

Malarstwo i rzeźba - strój biskupi - mitra i pastorał
Literatura - modlitwy i pieśni - pisarze: Mickiewicz, Słowacki

Postać św. Błażeja od wieków inspirowała twórców w różnych dziedzinach sztuki.

Błażej dzisiaj

Co dziś pozostało z kultu św. Błażeja i jak jest on czczony?

Św. Błażej wciąż jest popularnym świętym. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 3 lutego. Tego dnia w kościołach poświęca się świece zwane gromnicami oraz lniczki św. Błażeja. Wierni proszą też kapłana o specjalne błogosławieństwo gardła.

Imię Błażej nadawane jest na chrzcie. Święty jest patronem wielu miast, m.in. Dubrownika, gdzie znajdują się jego relikwie. Jego postać wciąż inspiruje artystów.

Choć minęło ponad 1500 lat od jego śmierci, pamięć o św. Błażeju wciąż jest żywa. Uznawany jest za skutecznego patrona w chorobach krtani i gardła.

Podsumowanie

W tym artykule dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat tajemniczej postaci, jaką jest św. Błażej. Poznaliśmy historię jego życia, legendę związaną z uzdrowieniem chłopca i genezę kultu jako patrona chorych na gardło.

Okazuje się, że choć życiorys św. Błażeja owiany jest legendą, to przez stulecia cieszył się niezwykłą popularnością wśród wiernych. Do dziś jest jednym z bardziej rozpoznawalnych świętych i patronem w chorobach krtani.

Dowiedzieliśmy się również o najważniejszych symbolach i atrybutach św. Błażeja w sztuce – szatach biskupich, mitrze i pastorałem. Pojawiał się także w scenach uzdrowienia chłopca z ością. Temat ten podejmowali liczni twórcy.

Jak widać, choć od śmierci św. Błażeja minęło już ponad 1500 lat, jego postać wciąż intryguje i zajmuje ważne miejsce w tradycji. Jest dowodem na to, że prawdziwa wiara i dobroć serca potrafią przetrwać próbę czasu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły