Odkryj historię i wydarzenia w Parafii Orzegów - Społeczność, Msze, Sakramenty

Odkryj historię i wydarzenia w Parafii Orzegów - Społeczność, Msze, Sakramenty
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 7 min.

Parafia Orzegów to nie tylko zabytkowy kościół i budynki parafialne, ale przede wszystkim żywa, aktywna społeczność wiernych. Od stuleci to centrum religijnego i kulturalnego życia mieszkańców, z bogatą historią i wieloma ważnymi wydarzeniami. W niniejszym artykule przybliżymy kluczowe fakty z przeszłości parafii, opowiemy o odbywających się tutaj mszach i nabożeństwach, przedstawimy grono duszpasterzy i kapłanów oraz organizacje działające przy kościele. Dowiesz się również, jakie sakramenty można tu otrzymać oraz jak wyglądał niedawny remont świątyni. Zapraszamy do lektury i odkrywania historii oraz teraźniejszości Parafii Orzegów!

Kluczowe wnioski:
 • Parafia Orzegów ma długą i ciekawą historię sięgającą kilku stuleci
 • Odbywają się tu regularne msze i nabożeństwa zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego
 • Przy parafii aktywnie działają różne organizacje i grupy, angażujące wiernych
 • Można tu przyjąć szereg sakramentów ważnych w życiu katolika
 • Niedawno świątynia parafialna została wyremontowana i odnowiona

Historia Parafii Orzegów i jej założenie

Parafia w Orzegowie ma długą i ciekawą historię sięgającą średniowiecza. Pierwsze wzmianki o kościele w tej miejscowości pochodzą już z XIV wieku. Wtedy to prawdopodobnie wybudowano pierwszy, drewniany kościół, który został konsekrowany w 1397 roku.

W kolejnych stuleciach świątynia była wielokrotnie przebudowywana i powiększana. Obecny, murowany kościół w stylu barokowym pochodzi z XVIII wieku - został wzniesiony staraniem ówczesnych właścicieli Orzegowa, rodu Pinocci. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1780 roku.

Samodzielna parafia w Orzegowie erygowana została w 1915 roku, choć wcześniej miejscowość podlegała parafii św. Małgorzaty w pobliskim Godowie. Dzięki staraniom księdza Franciszka Blachnickiego udało się utworzyć odrębną parafię. Od tego czasu nieprzerwanie służy ona wiernym z Orzegowa i okolicznych wiosek.

Warto dodać, że w latach 1975-1998 kościół parafialny wpisany był do rejestru zabytków. Obecnie znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Ciekawostki z historii parafii

W okresie II wojny światowej Niemcy zamienili kościół na magazyn zboża. Po wojnie, dzięki mobilizacji parafian, świątynia została wyremontowana i ponownie poświęcona w 1946 roku.

W latach 80. ubiegłego wieku w kościele aktywnie działał ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie. To właśnie w orzegowskiej parafii powstała pierwsza wspólnota oazowa tego ruchu.

Msze i nabożeństwa w Parafii Orzegów

Parafia Orzegów jest żywą wspólnotą gromadzącą wiernych nie tylko na niedzielnych mszach, ale także na licznych nabożeństwach i uroczystościach religijnych. Msze odprawiane są codziennie - w dni powszednie o godzinie 8:00 i 18:00, w niedziele zaś o 7:30, 9:30, 11:00, 15:00 i 18:00.

Oprócz tego parafianie uczestniczą chętnie w majowych i październikowych nabożeństwach, Droge Krzyżowej w Wielkim Poście, roratach, spotkaniach z okazji Święta Patrona Parafii i innych wydarzeniach religijnych.

Nie brakuje również pielgrzymek i wyjazdów - parafianie wspólnie wyjeżdzają m.in. na spotkania modlitewne do Piekar Śląskich i na Jasną Górę. Te religijne wydarzenia spajają i aktywizują całą społeczność orzegowskiej parafii.

Parafia w Orzegowie tworzy bardzo zżytą wspólnotę wiernych, którzy aktywnie angażują się w życie religijne.

Nie można też zapomnieć o licznych uroczystościach rodzinnych, na których gromadzą się parafianie. Chrzty, Pierwsze Komunie Święte, bierzmowania i śluby to ważne wydarzenia jednoczące całą parafię.

Czytaj więcej: Dowiedz się więcej o życiu i dziełach św. Scholastyki

Duszpasterze i kapłani Parafii Orzegów

Przez ponad 100 lat istnienia samodzielnej parafii posługę duszpasterską pełniło tu wielu kapłanów. Pierwszym proboszczem był wspomniany już ks. Franciszek Blachnicki. Po nim parafią zarządzali m.in. księża Paweł Kruczek, Florian Dorda, Paulin Drzymała, Sylwester Gruchlik oraz Zygmunt Nocoń.

Obecnie funkcję proboszcza pełni ks. kanonik Józef Pater, zaś wikariuszami są ks. Tomasz Miczka i ks. Mateusz Więcek. Wszyscy gorliwie angażują się w życie parafii, prowadząc liczne nabożeństwa i inicjatywy duszpasterskie.

Nie można też zapomnieć o ks. prałacie Rudolfie Kania, emerytowanym proboszczu, który nadal aktywnie wspiera parafię i uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach i uroczystościach.

 • Pierwszym proboszczem parafii był ks. Franciszek Blachnicki.
 • Obecnie posługę pełnią ks. Józef Pater, ks. Tomasz Miczka i ks. Mateusz Więcek.

Organizacje i grupy działające przy Parafii Orzegów

Odkryj historię i wydarzenia w Parafii Orzegów - Społeczność, Msze, Sakramenty

Przy parafii aktywnie działają także liczne organizacje i grupy religijne. Należą do nich m.in. ministranci i lektorzy, schola parafialna „Laudate Dominum”, chór parafialny, Ruch Światło-Życie, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Żywy Różaniec, Caritas Parafialny i zespół charytatywny.

Ministranci i lektorzy Schola "Laudate Dominum"
Chór parafialny Ruch Światło-Życie
Żywy Różaniec Caritas Parafialna

Dzięki aktywności tych grup parafianie mogą rozwijać swoje zainteresowania, realizować pasje muzyczne i artystyczne oraz angażować się w działalność charytatywną. Stanowi to również okazję do budowania relacji i więzi wspólnotowych między mieszkańcami Orzegowa i okolic.

Sakramenty udzielane w Parafii Orzegów

Parafia Orzegów pełni bardzo ważną rolę w życiu religijnym i rodzinnym swoich parafian. W kościele parafialnym udzielane są praktycznie wszystkie sakramenty, które towarzyszą wiernym od narodzin aż po śmierć.

W ciągu roku odbywa się tu kilkadziesiąt chrztów niemowląt, dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej, młodzież przyjmuje bierzmowanie, zaś dorosłych wiernych zaprasza się do sakramentu pokuty i pojednania. Nie brakuje również ślubów mieszkańców Orzegowa i pogrzebów zmarłych parafian.

Dzięki pełnieniu przez lata posługi sakramentalnej, parafia na stałe wpisała się w życie tutejszych rodzin. Więź z miejscowym kościołem przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Remont i odnowienie kościoła Parafii Orzegów

W ostatnich latach podjęto w parafii szeroko zakrojone prace remontowe i konserwatorskie. Wynikało to ze złego stanu technicznego XVIII-wiecznego kościoła, który niszczał przez brak wcześniejszych, kompleksowych remontów.

Dzięki zaangażowaniu parafian, wsparciu sponsorów i dotacjom z programów konserwatorskich, świątynię parafialną udało się wyremontować i uratować przed zniszczeniem. Prowadzone w latach 2017-2020 prace objęły m.in. wymianę pokrycia dachowego, odrestaurowanie elewacji kościoła, renowację wnętrza i częściową wymianę wyposażenia świątyni.

Dziś zabytkowy kościół parafialny znów prezentuje się imponująco i może nadal służyć kolejnym pokoleniom wiernych. Niedawny remont uchronił go przed degradacją i pozwolił zachować na długie lata.

Podsumowanie

W niniejszym artykule staraliśmy się szerzej przybliżyć historię i teraźniejszość Parafii Orzegów. Jak mogliście przeczytać, ma ona bardzo długie i ciekawe dzieje, sięgające nawet XIV wieku. Przez stulecia parafia aktywnie służyła lokalnej społeczności, o czym świadczą liczne wydarzenia i postacie z jej przeszłości.

Obecnie Parafia Orzegów również jest żywym ośrodkiem religijnym, pełniącym wiele funkcji duszpasterskich i społecznych. Odprawiane są tu codzienne msze i nabożeństwa, działają liczne organizacje skupiające parafian. Nie brakuje również pielgrzymek, spotkań formacyjnych i wydarzeń integrujących całą wspólnotę.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Wam nieco lepiej poznać tę parafię. Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi na temat przedstawionych treści, zachęcamy do kontaktu z redakcją.

Na koniec pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie i rozwój Parafii Orzegów, szczególnie księżom proboszczom i wikariuszom oraz licznym grupom parafialnym. To dzięki Ich pracy parafia może tak prężnie działać i skupiać lokalną społeczność od pokoleń.

Najczęstsze pytania

Parafia w Orzegowie ma bardzo długą historię sięgającą XIV wieku, kiedy to wzniesiono pierwszy, drewniany kościół. Obecna, murowana świątynia pochodzi z XVIII wieku. Samodzielną parafię erygowano w 1915 roku, wcześniej miejscowość należała do parafii w Godowie.

Oprócz codziennych mszy, w ciągu roku odprawiane są też majowe i październikowe nabożeństwa, Droga Krzyżowa, roraty a także liczne uroczystości z okazji chrztów, I Komunii Świętych, bierzmowań i ślubów.

Funkcję proboszcza pełni ks. kanonik Józef Pater, zaś wikariuszami są ks. Tomasz Miczka i ks. Mateusz Więcek. Wspiera ich także emerytowany proboszcz, ks. prałat Rudolf Kania.

Przy kościele aktywnie działają ministranci, lektorzy, schola "Laudate Dominum", chór parafialny a także Ruch Światło-Życie, Żywy Różaniec, Caritas i zespół charytatywny.

W latach 2017-2020 kościół parafialny przeszedł gruntowny remont obejmujący m.in. wymianę dachu, renowację elewacji, wyposażenia wnętrza. Dzięki temu uratowano zabytkową świątynię przed degradacją.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj tajemnice niebieskiego balu, do którego wszyscy balują w niebie
 5. Odkryj Najpiękniejsze Pieśni na Zmartwychwstanie - Twoja Muzyka na Wielkanoc
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły