Odkryj Makary - fascynujące historie, ciekawostki i atrakcje turystyczne

Odkryj Makary - fascynujące historie, ciekawostki i atrakcje turystyczne
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski21.11.2023 | 6 min.

Makary to niezwykle interesujące miasteczko, które ma wiele do zaoferowania podróżnym. Począwszy od fascynującej historii sięgającej średniowiecza, poprzez liczne zabytkowe budowle, aż po malownicze tereny zielone wokół miasta. W Makarym znajdziemy też ciekawe muzea, smaczną regionalną kuchnię oraz wiele miejsc i wydarzeń dla dzieci.

Kluczowe wnioski:

  • Makary ma długą i ciekawą historię związaną m.in. z zakonem templariuszy.
  • W mieście i okolicach warto zwiedzić ruiny zamku oraz inne zabytki.
  • Otaczające Makary lasy i pagórki to świetne miejsce na wędrówki i spacery.
  • Fani regionalnej kuchni powinni spróbować tutejszych specjałów, jak pieczeń czy naleśniki.
  • Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, m.in. mini zoo czy place zabaw.

Historia miasta Makary

Makary to miasteczko z bogatą i długą historią sięgającą średniowiecza. Wzmianki o osadzie w tym miejscu pochodzą już z XIII wieku, kiedy to wybudowano tutaj warowny zamek, który strzegł szlaku handlowego. Za panowania Kazimierza Wielkiego Makary stał się ważnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym.

W kolejnych wiekach miasto przechodziło z rąk do rąk, m.in. było we władaniu templariuszy. Z tym okresem związane są lokalne legendy o skarbach ukrytych przez zakonników. W XVII w. Makary został zniszczony podczas najazdu Szwedów. Mieszkańcy odbudowali jednak swoje miasto, które ponownie się rozwijało.

W czasie II wojny światowej hitlerowcy wysadzili w powietrze część historycznej zabudowy centrum. Mimo to Makary zachował swój średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem i ulicami odchodzącymi promieniście. Współcześnie to urokliwe, spokojne miasteczko z wieloma zabytkami.

Związki z zakonem templariuszy

Z historią Makarego związani byli templariusze, czyli zakon rycerski założony w 1119 r. w Jerozolimie. Według legend w XIII w. rycerze przybyli do Makarego i zbudowali tutaj swój konwent, czyli siedzibę. Mieli też ufortyfikować całe miasto.

Zakonnicy prowadzili działalność gospodarczą, handlową i rzemieślniczą, dzięki czemu Makary się bogacił. Po kasacie zakonu w XIV w. jego majątek przejęli joannici. Do dziś przetrwały miejscowe podania o skarbach ukrytych przed joannitami przez ostatnich templariuszy.

Najciekawsze zabytki Makarego

Makary może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami, świadczącymi o jego długiej i ciekawej historii. Wśród nich zdecydowanie wyróżniają się malownicze ruiny gotyckiego zamku z XIV w., wznoszącego się na wzgórzu nad miastem. Można do niego wejść i podziwiać wspaniały widok na okolicę.

W centrum miasta znajduje się rynek z unikalnym w skali europejskiej zespołem drewnianej zabudowy z XVII-XIX w. Szczególnie warte uwagi są: ratusz, dom kiążąt, waga miejska oraz XVIII-wieczna studnia z fontanną. W pobliżu stoi gotycki kościół św. Anny z 1420 r.

Makary to skarbnica zabytków, świadczących o wielowiekowej i burzliwej historii tego urokliwego miasteczka.

Warto również zobaczyć pozostałości średniowiecznych murów miejskich i bram, barokowy kościół św. Marcina czy klasycystyczny ratusz. Dodatkową atrakcję stanowią liczne kamienice i wille z XIX/XX w. wzniesione przez bogatych kupców.

Szlak architektury drewnianej

Aby w pełni docenić drewniane zabytki Makarego, warto wybrać się na oznaczony specjalną tabliczkami szlak architektury drewnianej. Obejmuje on najcenniejsze obiekty z tego budulca na terenie miasta.

Podążając trasą szlaku można zobaczyć zarówno świeckie, jak i sakralne perły budownictwa drewnianego. Oprócz już wymienionych wcześniej, są tam domy podcieniowe, spichlerze, stodoły, dawne warsztaty rzemieślnicze oraz przyklasztorna kaplica św. Anny.

Czytaj więcej: Odkryj tajemnice Kalikst: Historia, atrakcje i ciekawostki

Poznaj lokalne legendy związane z Makarym

Z Makarym od wieków związanych jest wiele ciekawych podań i legend, które warto poznać odwiedzając to miasto. Niektóre z nich sięgają czasów średniowiecza i opowiadają o templariuszach, inne zaś związane są z późniejszymi wydarzeniami historycznymi.

Jedna z najbardziej znanych legend dotyczy wspomnianych już skarbów, rzekomo ukrytych przez templariuszy przed prześladowaniami. Zakon rycerski zebrał znaczne bogactwa i według podań zdeponował je w tajnych lochach lub tunelach pod miastem. Do tej pory poszukują ich zarówno archeolodzy, jak i amatorzy łowcy skarbów.

Inne ciekawe miejscowe legendy mówią o:

  • mieczu króla Kazimierza Wielkiego rzekomo zatopionym w stawie niedaleko miasta,
  • zaczarowanym dzwonie na wieży kościelnej sprowadzającym deszcze i gradobicia oraz płaczącym podczas pożarów.

Opowieści te przetrwały w Makarym z ust do ust. Można je poznać odwiedzając lokalne muzea czy biorąc udział w tematycznych spacerach z przewodnikami. Na pewno dodają uroku temu fascynującemu historycznie miejscu.

Wyjątkowa przyroda wokół Makarego

Makary to nie tylko ciekawe zabytki, ale i malownicza okolica. Miasto otoczone jest ze wszystkich stron lasami, wzgórzami i polami. Latem można wybrać się tutaj na wycieczkę rowerową lub pieszą, aby podziwiać piękne krajobrazy.

Niedaleko znajduje się Rezerwat Przyrody "Jeziora", obejmujący kilka jezior otoczonych lasami sosnowymi. To idealne miejsce dla wędkarzy. Można tam również pójść na spacer i obserwować bogatą florę i faunę.

Z Makarego prowadzi oznakowana ścieżka przyrodniczo-edukacyjna wśród łąk i pól, kończąca się punktem widokowym na pobliskie góry. Trasę warto pokonać nie tylko dla aktywności fizycznej, ale i podziwiania otaczającej przyrody oraz panoramy okolicy.

AtrakcjaLokalizacja
Rezerwat "Jeziora"6 km od centrum miasta
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjnaStart w północnej części miasta

Atrakcje dla dzieci w Makarym

Makary to świetne miejsce także na wypoczynek z dziećmi. Najmłodsi turyści z pewnością nie będą się tutaj nudzić. Wśród propozycji dla rodzin z dziećmi można wymienić:

  • Park Atrakcji Makland z licznymi urządzeniami do zabawy, mini zoo oraz placem zabaw,
  • wystawę makiet zamków i figurek rycerzy w Muzeum Zabawek i Bajek,
  • warsztaty garncarskie, kowalskie i wypieku chleba w skansenie archeologicznym.

Ponadto odbywają się tam cykliczne festyny oraz inscenizacje historyczne nawiązujące do średniowiecza i rycerzy. Z pewnością każde dziecko znajdzie tutaj coś dla siebie i miło spędzi czas podczas wakacji czy weekendu.

Makary - baza wypadowa w okoliczne atrakcje

Makary to nie tylko same atrakcje znajdujące się bezpośrednio w mieście. Jest on również świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych miejscowości i zabytków. W promieniu kilkunastu kilometrów od miasta znajduje się wiele interesujących obiektów.

Warto wybrać się m.in. do:

  • zamku w pobliskim Uniejowie z ciekawą ekspozycją militariów,
  • skansenu budownictwa ludowego w Sierzchowie z tradycyjnymi chałupami i zagrodami chłopskimi.

Ponadto okolice Makarego kryją urokliwe szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody oraz liczne zbiorniki wodne. Z pewnością każdy znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Baza noclegowa i gastronomiczna w mieście ułatwia organizację takich wypadów.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że powyższy artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia Makarego. To naprawdę wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski, które ma do zaoferowania zarówno ciekawą historię, jak i piękne zabytki oraz malowniczą przyrodę. Na pewno każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tam coś dla siebie.

Zapraszam więc serdecznie do przyjazdu i na własne oczy przekonania się o uroku Makarego. Odkryj jego tajemnice wpisane w zabytkową architekturę, posłuchaj fascynujących legend związanych z miastem lub po prostu odpocznij na łonie natury w okolicznych lasach i nad jeziorami. To doskonała propozycja na weekendowy wypad czy urlop.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci historię i atrakcje Makarego. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, daj mi znać w komentarzu. Postaram się na nie odpowiedzieć i doradzić co warto zobaczyć. Życzę udanej wycieczki do Makarego!

Najczęściej zadawane pytania

W Makarym polecamy przede wszystkim zwiedzanie malowniczych ruin zamku, średniowiecznego rynku z unikatową drewnianą zabudową, a także spacer szlakiem architektury drewnianej. Warto również wybrać się do tutejszego skansenu archeologicznego i wziąć udział w warsztatach dawnych rzemiosł.

Polecamy spróbować regionalnych specjałów w jednej z tutejszych karczm. Serwują one m.in. ziemniaczane pieczenie, naleśniki czy pierogi w różnych wariantach. Smacznie zjesz także w restauracji hotelowej Zajazd Grodzki na rynku.

Dla najmłodszych turystów polecamy Park Atrakcji Makland z placem zabaw, mini zoo oraz urządzeniami do zabawy. W mieście odbywają się też inscenizacje historyczne i festyny z grami i zabawami dla dzieci.

Budżetową bazę noclegową oferuje schronisko młodzieżowe przy ulicy Konopnickiej. Można tam nocować już od 30 zł za osobę. Kwatery prywatne i agroturystyczne również mają przystępne ceny.

Najwygodniej dojechać do Makarego samochodem lub autobusem PKS z pobliskich większych miast, jak Ostrów czy Krotoszyn. Jest też połączenie kolejowe z Poznaniem do stacji Uniejów, skąd do Makarego 20 minut autobusem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
  2. Odkryj moc Modlitwy do św. Sabiny - Klucz do duchowej harmonii
  3. Odkryj życie i cuda św. Elżbiety - Patronki w ciekawych faktach
  4. Odkryj tajemnicę Ciągle zaczynam od nowa tekst - Inspirujące Slowa i Wiersze
  5. Odkryj historię - Sztandary Króla się wznoszą: Epickie bitwy i triumfy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły