Odkryj niezwykłą historię Świętej Róży z Viterbo, patronki miasta

Odkryj niezwykłą historię Świętej Róży z Viterbo, patronki miasta
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 7 min.

Święta Róża z Viterbo to niezwykła postać w historii Kościoła katolickiego. Była mistyczką i stygmatyczką, która już za życia cieszyła się ogromnym szacunkiem i uznaniem wiernych. Choć zmarła mając zaledwie 31 lat, jej ascetyczne życie pełne było niezwykłych wydarzeń i cudów. W niniejszym artykule przybliżymy historię Świętej Róży - od dzieciństwa aż po jej śmierć, a także opiszemy cuda, które miały miejsce za jej wstawiennictwem. Poznasz fascynującą patronkę Viterbo!

Kluczowe wnioski:
 • Święta Róża już za życia darzona była wielkim szacunkiem.
 • Jej ascetyczne życie pełne było cudów i mistycznych uniesień.
 • Za jej wstawiennictwem działy się liczne cuda, np. uzdrowienia chorych.
 • Została patronką miasta Viterbo, gdzie spędziła większość życia.
 • Jej niezwykła historia do dziś fascynuje wiernych Kościoła katolickiego.

Święta Róża z Viterbo - historia niezwykłej patronki

Święta Róża z Viterbo to postać niezwykła i fascynująca. Choć zmarła mając zaledwie 31 lat, to jej życie i działalność pełne były niezwykłych wydarzeń. Urodziła się w 1233 roku w Viterbo we Włoszech. Już od najmłodszych lat wyróżniała się szczególną pobożnością i skromnością.

W młodości wstąpiła do zakonu franciszkańskiego i całe swoje dalsze życie poświęciła modlitwie, ascetyzmowi oraz działalności charytatywnej. Znana była z ogromnej troski o ubogich i potrzebujących. Rozdała cały swój majątek, a sama żyła w skrajnej ascezie.

Jeszcze za życia darzona była wielkim szacunkiem i czcią. Do jej celi ściągały tłumy pielgrzymów, a ona słynęła z licznych cudów i uzdrowień. Po jej śmierci kult Świętej szybko się rozszerzył.

Beatyfikacja i kanonizacja

Już w 1457 papież Kalikst III beatyfikował Świętą Różę. Natomiast kanonizacji dokonał w 1457 roku Pius II, ogłaszając Różę główną patronką Viterbo i okolic.

Co roku 6 marca, w rocznicę jej śmierci, odbywają się tam uroczystości ku jej czci. Kult Świętej Róży przetrwał do dziś - jest czczona jako patronka miasta Viterbo oraz patronka młodych kobiet i ogrodników.

Dzieciństwo i młodość Świętej z Viterbo

Święta Róża urodziła się w Viterbo 6 stycznia 1233 roku w ubogiej, wielodzietnej rodzinie. Już od najmłodszych lat odznaczała się niezwykłą pobożnością.

Gdy miała zaledwie 7 lat złożyła śluby czystości, a jako nastolatka wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka, gdzie spędziła resztę swojego krótkiego życia. Prowadziła surowy, ascetyczny tryb życia, poświęcając się wyłącznie modlitwie i kontemplacji.

Zwróćczę twoją uwagę na fakt, że w młodym wieku wyrzekła się ona wszelkich przyjemności i wygód życia świeckiego, by bez reszty poświęcić się Bogu.

To wielka lekcja pokory i wiary. Mimo licznych cierpień, jakich doświadczyła, nigdy nie zwątpiła i cierpliwie znosiła swój los.

Czytaj więcej: Odkryj historię i znaczenie świętej Petroneli

Ascetyczne życie Świętej Róży

Święta Róża prowadziła bardzo surowy, wręcz ekstremalny tryb życia. Sypiała na gołej ziemi, pościła, nosiła włosiennicę, bičowała się i dobrowolnie zadawała sobie liczne umartwienia.

Mimo skrajnego wycieńczenia organizmu, z ogromną pokorą i radością przyjmowała wszelkie cierpienia, które według niej były darem od Boga. W swoich mistycznych wizjach doświadczała też stygmatów - ran na rękach, stopach i boku tak jak Jezus Chrystus.

Data urodzenia 6 stycznia 1233
Miejsce urodzenia Viterbo, Włochy
Data śmierci 6 marca 1251

Jak widać na powyższej tabeli, Święta Róża zmarła mając zaledwie 31 lat. Jej organizm był tak wyniszczony przez nieustanne umartwienia, że lekarze się dziwili jak w ogóle mogła przeżyć tyle lat.

Cuda za wstawiennictwem Świętej

Odkryj niezwykłą historię Świętej Róży z Viterbo, patronki miasta

Najbardziej niezwykłym aspektem życia Świętej Róży są liczne cuda i uzdrowienia, które działy się jeszcze za jej życia, a także po jej śmierci za jej wstawiennictwem.

Według przekazów już za życia uwalniała opętanych spod władzy demonów, uzdrawiała chorych, a nawet wskrzesiła zmarłe dziecko! Do jej celi ciągnęły rzesze ubogich i chorych, a ona każdemu starała się pomóc.

Również po śmierci jej grób był miejscem pielgrzymek wiernych. Zanotowano ponad 500 cudów za jej wstawiennictwem - niewidomi odzyskiwali wzrok, chrome dzieci zaczynały chodzić, a liczne, nieuleczalne choroby ustępowały.

Święta Róża - orędowniczka ubogich

Św. Róża słynęła również ze swojej bezgranicznej troski o ubogich i potrzebujących. Mając zaledwie 17 lat, rozdała cały swój majątek ubogim. Do reszty życia pozostała skrajnie uboga, dzieląc się tym co miała z innymi.

Zajmowała się chorymi w miejskim szpitalu, opiekowała się trędowatymi zdzierała sobie skórę z palców przy rozdawaniu jałmużny. W swojej pokorze i prostocie nie robiła różnicy między ludźmi - każdego darzyła taką samą miłością.

 • Rozdała cały swój majątek ubogim mając 17 lat
 • Zajmowała się chorymi i trędowatymi nie zważając na ryzyko zarażenia
 • Słynęła ze swojej troski o potrzebujących

Taka postawa zjednywała jej jeszcze większy szacunek i podziw wiernych. Jej historia pokazuje, że prawdziwa świętość objawia się w prostocie i trosce o innych ludzi.

Viterbo pod opieką Świętej patronki

Święta Róża całe życie mieszkała w Viterbo i to właśnie z tym miastem jest najbardziej związana. Już za życia była nieformalną patronką miasta, którego mieszkańcy z wdzięcznością przyjmowali jej posługę i opiekę.

Po śmierci Róży jej kult jako patronki Viterbo bardzo szybko się rozszerzył. W 1457 r. papież Kalikst III ogłosił ją błogosławioną i nadał tytuł głównej patronki Viterbo i okolic. 6 marca, w rocznicę jej śmierci obchodzone jest tam jej święto.

Co ciekawe, według legendy to właśnie modlitwy Św. Róży uchroniły kiedyś miasto przed zarazą. Dlatego do dziś jest otaczana wielką czcią przez mieszkańców Viterbo jako ich niebieska opiekunka.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że historia Świętej Róży z Viterbo Cię zafascynowała. To postać nietuzinkowa - młoda dziewczyna, która już za życia dokonywała cudów i darzona była wielką czcią. Jej ascetyczne życie pełne umartwień i cierpienia przyjętego z pokorą napawa podziwem.

Święta Róża pokazuje nam, czym jest prawdziwe oddanie Bogu i bliźnim. Choć sama żyła w skrajnej ascezie i ubóstwie, z ogromną miłością i poświęceniem pomagała chorym, ubogim i potrzebującym. Nie robiła przy tym żadnych różnic, kierując się prostą, bezinteresowną dobrocią serca.

Ta młoda, delikatna kobieta była i nadal jest dla mieszkańców Viterbo prawdziwym wzorem do naśladowania. Jej niezwykła historia pokazuje, że prawdziwa świętość tkwi w prostocie, pokorze i trosce o innych. Jako patronka Viterbo do dziś czczona jest w tym mieście z wielką wdzięcznością i miłością.

Mam nadzieję Drogi Czytelniku, że historia Św. Róży w jakiś sposób Cię zainspirowała i skłoniła do refleksji. Jeśli tak, to cel mojej pracy jako autora został w pełni zrealizowany.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj tajemnice niebieskiego balu, do którego wszyscy balują w niebie
 5. Odkryj Najpiękniejsze Pieśni na Zmartwychwstanie - Twoja Muzyka na Wielkanoc
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły