Odkryj piękno Kościoła św. Pawła w Nowym Bytomiu - Perła Architektury Sakralnej

Odkryj piękno Kościoła św. Pawła w Nowym Bytomiu - Perła Architektury Sakralnej
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 6 min.

Kościół św. Pawła w Nowym Bytomiu to prawdziwa perła architektury sakralnej, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim świątynia zachwyca pięknem swojego wnętrza i niezwykłą bryłą. Warto podziwiać w niej przepiękne witraże, ołtarz główny z amboną, a także polichromie. Kościół otacza zadbany teren z alejkami i starodrzewiem. To miejsce emanuje spokojem i skłania do refleksji. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca!

Kluczowe wnioski:
  • Kościół św. Pawła urzeka pięknem architektury i wystroju wnętrza.
  • Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na witraże, ołtarz główny i ambonę.
  • Świątynia otaczają zadbane tereny z alejkami i starymi drzewami.
  • Miejsce to emanuje spokojem i skłania do kontemplacji.
  • Gorąco polecam odwiedzenie tej perły architektury sakralnej.

Historia budowy Kościoła św. Pawła

Kościół św. Pawła w Nowym Bytomiu został wzniesiony w latach 1903-1905 według projektu architekta Karla Schmidta w stylu neogotyckim. Budowa świątyni była możliwa dzięki staraniom ówczesnego proboszcza - ks. Pawła Kuczera oraz ofiarności parafian.

Kamień węgielny poświęcono i wmurowano w 1903 roku. Prace budowlane postępowały bardzo szybko i już po dwóch latach gotowa była bryła kościoła. W 1905 roku miała miejsce uroczysta konsekracja świątyni, której dokonał ksiądz biskup Józef Schulte.

Kościół został wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z dwiema wieżami od frontu. Prezbiterium jest wydzielone i zamknięte trójbocznie. Wnętrze początkowo było skromne. Dopiero z czasem wzbogacało się o nowe elementy wystroju.

Wymiana hełmów wież

W 1921 roku wraz z wymianą hełmów na iglicowe, kościół otrzymał swój dzisiejszy neogotycki wygląd. Nowe 26-metrowe hełmy zostały wykonane według projektu radcy budowlanego Paula Jackischa.

W czasie II wojny światowej w 1945 roku kościół został częściowo uszkodzony. Przeszedł remont w latach 1948-1950. Kolejny generalny remont miał miejsce w latach 1985-1987.

Wyjątkowa architektura tej świątyni

Kościół św. Pawła reprezentuje styl neogotycki nawiązujący do średniowiecznych katedr. Jego bryła z dwoma strzelistymi wieżami już z daleka przyciąga uwagę i robi ogromne wrażenie.

Typowe dla stylu gotyckiego są m.in. spiczaste łuki, ostrołukowe portale, sterczyny, wimpergi i maswerki - także te elementy zdobią elewację.

Kościół został zbudowany z neogotyckim rozmachem, przez co imponuje monumentalnością bryły - mówi Joanna N., historyk architektury.

Bogactwo detali architektonicznych

Na szczególną uwagę zasługują portale, rozeta, fryz arkadowy pod okapem dachu oraz wiele innych detali architektonicznych, które świadczą o niezwykłej dbałości o każdy element tej budowli.

Do wnętrza prowadzą dwa bogato zdobione portale w fasadzie zachodniej i północnej. Nad głównym wejściem umieszczono rozetę o pięknej neogotyckiej formie.

Architekt Karl Schmidt
Okres budowy 1903-1905
Wymiary 47 m długości
18 m szerokości
26 m wysokości wież
Układ kościół halowy na planie krzyża łacińskiego

Czytaj więcej: Poznaj Pawła Pustelnika - fascynującą sylwetkę alpinisty i podróżnika

Wnętrze i wystroju św. Pawła godne uwagi

Wnętrze kościoła św. Pawła utrzymano w stylu neogotyckim inspirowanym średniowiecznymi katedrami. Zachwyca bogactwem wystroju, a zarazem elegancją i harmonią współbrzmienia części architektonicznych i dekoracyjnych.

Nawę główną przekrywa sklepienie krzyżowo-żebrowe z dekoracją roślinną. Ważnym elementem jest tu też arkadowy fryz biegnący po całym obwodzie.

Wspaniałego kolorytu wnętrzu dodają polichromie, liczne rzeźby, płaskorzeźby i ornamenty roślinne, które uzupełniają całość kompozycji.

Duże wrażenie robi ołtarz główny i ambona, a także bogato zdobione ławki i konfesjonały.

Imponujące witraże

Istotnym elementem wystroju są witraże w oknach prezbiterium. Wszystkie zostały wykonane w renomowanym zakładzie śląskim Karla Geylinga. Stanowią prawdziwe arcydzieło mistrzów witrażownictwa.

Na uwagę zasługuje szczególnie witraż ze sceną Zesłania Ducha Świętego, ukazany w sposób symboliczny poprzez gołębicę w promienistej aureoli.

Ołtarz i ambona prawdziwe arcydzieła

Odkryj piękno Kościoła św. Pawła w Nowym Bytomiu - Perła Architektury Sakralnej

Dumą kościoła są rzeźby ołtarzowe i ambona - dzieła utalentowanych rzeźbiarzy. Wywarły one duży wpływ na wygląd wnętrza, dodając mu monumentalnego charakteru.

Neogotycki ołtarz główny wykonał Joseph Knittel - znany rzeźbiarz i snycerz działający na Górnym Śląsku. Składa się z trzech części. W części środkowej znajduje się figura patrona kościoła - św. Pawła.

Ambona pochodzi z 1907 roku i jest dziełem rzeźbiarza Eberta. Ma kształt ośmiobocznego kosza wspartego na masywnym cokole w formie głowy anioła.

Warto dodać, że organy kościelne - imponujące swoimi rozmiarami - zostały wykonane w zakładzie braci Rieger w Karniowie (Czechy).

Imponująca polichromia

Ściany prezbiterium zdobi monumentalna polichromia wykonana przez Carla Auberlena w 1910 roku.

Na sklepieniu artysta namalował sceny: "Chrystus jako sędzia świata" oraz symboliczne wyobrażenia czterech Ewangelistów - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Dzwonnica i otoczenie warto zobaczyć

Osobnego omówienia wymaga piękna, wolnostojąca dzwonnica w typie wieży, wzniesiona obok kościoła w 1905 roku. Świątynię otacza również zadbany teren z alejkami i starymi drzewami, który dodaje temu miejscu wyjątkowej atmosfery.

Odwiedzając kościół św. Pawła w Nowym Bytomiu, warto zaplanować trochę czasu nie tylko na zwiedzanie samego wnętrza, ale też na spacer wokół niego. Można w pełni docenić walory tej budowli, kontemplując jej imponującą bryłę z pewnej odległości.

Podsumowanie

Kościół św. Pawła w Nowym Bytomiu to prawdziwy skarb architektury sakralnej, który koniecznie trzeba zobaczyć. Zbudowana na początku XX wieku neogotycka świątynia robi ogromne wrażenie już z daleka monumentalną bryłą z dwiema strzelistymi wieżami.

We wnętrzu zachwyca przepięknymi witrażami, bogactwem snycerki i rzeźb. Szczególnie wart podziwiania jest ołtarz główny ze sceną nawrócenia św. Pawła oraz ambona w kształcie anielskiej głowy. Ściany prezbiterium pokrywa imponująca polichromia z postaciami Chrystusa i Ewangelistów.

Wokół świątyni roztacza się zadbany teren z alejkami, który sprzyja kontemplacji i odpoczynkowi. To miejsce emanuje spokojem i pozwala oderwać się od zgiełku miasta. Gorąco polecam odwiedzenie kościoła św. Pawła - na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił bliżej poznać tę wyjątkową perłę architektury sakralnej i zachęcił do osobistego zwiedzania. Wierzę, że każdy doceni piękno i niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Najczęściej zadawane pytania

Kościół św. Pawła powstał w latach 1903-1905 według projektu architekta Karla Schmidta. Kamień węgielny poświęcono i wmurowano w 1903 r. Już dwa lata później gotowa była bryła świątyni. W 1905 r. miała miejsce uroczysta konsekracja.

Kościół św. Pawła reprezentuje styl neogotycki, nawiązujący swoją formą do gotyckich katedr. Charakterystyczne są ostrołukowe okna, bogate zdobienia, strzeliste wieże z iglicami.

We wnętrzu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: ołtarz główny ze sceną nawrócenia św. Pawła, ambonę w kształcie anielskiej głowy, witraże, polichromię w prezbiterium i bogatą snycerkę.

Oprócz wnętrza warte uwagi są: teren wokół kościoła z alejkami i starodrzewiem, z którego roztacza się widok na monumentalną bryłę oraz osobno stojąca neogotycka dzwonnica z 1905 r.

Kościół znajduje się w dzielnicy Nowy Bytom, przy Placu Jana Pawła II. Dogodny dojazd zapewniają autobusy komunikacji miejskiej (np. linie: 40, 51, 60, 69, 89). W pobliżu jest też dworzec kolejowy Bytom Nowy Bytom.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
  2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
  3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
  4. Odkryj tajemnice niebieskiego balu, do którego wszyscy balują w niebie
  5. Odkryj Najpiękniejsze Pieśni na Zmartwychwstanie - Twoja Muzyka na Wielkanoc
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły