Odkryj tajemnice i historię św. Idy – fascynujące fakty i ciekawostki

Odkryj tajemnice i historię św. Idy – fascynujące fakty i ciekawostki
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 6 min.

Św. Ida z Boulogne to niezwykle interesująca i tajemnicza postać w historii chrześcijaństwa. Choć nie wiemy zbyt wiele na temat jej życia, to jednak pozostawiła po sobie inspirującą spuściznę i jest czczona jako święta przez Kościół katolicki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej losom św. Idy, jej małżeństwu, działalności i cuda związanych z jej osobą. Sprawdzimy także, jak wyglądał jej kult na przestrzeni dziejów i jakie pełniła role dla wiernych przez wieki, aż po czasy współczesne.

Kluczowe wnioski:

 • Św. Ida pozostaje owiana legendami i tajemnicami, jednak jej życie i dokonania są godne podziwu.
 • Fundacja opactwa w Boulogne, z którym związany jest kult świętej, miała wielkie znaczenie.
 • Św. Ida uznawana jest za patronkę m.in. górników, hutników a nawet ogrodników.
 • Jej grób z relikwiami przez wieki przyciągał rzesze pielgrzymów.
 • Historia św. Idy to fascynująca opowieść, która wciąż skrywa pewne niejasności.

Kim była św. Ida z Boulogne? Życie i działalność

Św. Ida urodziła się około roku 1040 w Szkocji jako córka króla Malcolma. Jako młoda księżniczka wyróżniała się pobożnością i skromnością. W młodym wieku została oddana przez ojca na wychowanie do klasztoru w północnej Anglii. Tam Ida kontynuowała swoją edukację i rozwijała cnoty chrześcijańskie.

Gdy Ida miała około 20 lat, jej ojciec zawarł sojusz z księciem Zygfrydem z Boulogne we Francji. Jako część umowy Ida poślubiła Zygfryda, stając się księżną Bouillonu. Małżeństwo okazało się szczęśliwe, a Ida aktywnie angażowała się w rządy męża nad księstwem, wspierając go mądrą radą i troskliwą opieką.

Po śmierci Zygfryda w 1076 roku Ida założyła słynny później klasztor w Boulogne, do którego wstąpiła jako mniszka. Tam też zmarła 13 kwietnia 1113 roku, osiągnąwszy wiek około 73 lat. Jej grób szybko stał się celem pielgrzymek, a sama Ida została kanonizowana w 1220 roku przez papieża Honoriusza III.

Św. Ida patronuje m.in. wdowom, sierotom i pielgrzymom. Jest także orędowniczką górników i hutników ze względu na bliskie związki jej męża z hutnictwem żelaza.

Dzieciństwo i młodość

Ida dorastała na szkockim dworze królewskim, otoczona troskliwą opieką. Od najmłodszych lat wyróżniała się pobożnością, łagodnością wobec potrzebujących i zamiłowaniem do nauki.

Mając 12 lat została wysłana przez ojca do conventu w północnej Anglii (najprawdopodobniej w hrabstwie Northumberland). Przez kolejne 10 lat pobierała tam edukację i szkoliła się w cnotach, będąc przygotowywaną do przyszłej roli żony i władczyni.

Małżeństwo ze św. Zygfrydem i fundacja klasztoru

W wieku 22 lat Ida została wydana za Zygfryda, księcia Dolnej Lotaryngii i hrabiego Boulogne. Ślub został zaaranżowany jako część sojuszu pomiędzy Zygfrydem a ojcem Idy, królem Szkocji Malcolmem II.

Małżeństwo okazało się niezwykle udane i szczęśliwe. Ida aktywnie wspierała męża w rządzeniu księstwem, służąc mu mądrą radą. Cieszyła się też wielkim szacunkiem i sympatią poddanych ze względu na swoją łagodność i hojność dla ubogich.

Po śmierci Zygfryda w 1076 roku Ida zdecydowała się założyć w swojej domenie nowe opactwo, do którego wstąpiła sama jako mniszka. Fundacja ta miała wielkie znaczenie dla rozwoju Boulogne - stała się ważnym ośrodkiem edukacji, kultury i pielgrzymek.

Data urodzenia ok. 1040
Miejsce urodzenia Szkocja
Data śmierci 13 kwietnia 1113

Czytaj więcej: Odkryj tajemnice Pulcherii, fascynującej i wpływowej postaci historii

Ciekawostki z życia św. Idy i jej cudów

Św. Ida jest bohaterką wielu legend i opowieści, które ubarwiają jej postać i żywot fascynującymi szczegółami. Jedna z nich mówi, że miała dar proroctwa już od najmłodszych lat - jako dziecko przepowiedziała bowiem przyszłe małżeństwo ze św. Zygfrydem.

Inna legenda opisuje cud, gdy w czasie suszy św. Ida modliła się o deszcz dla cierpiących z nieurodzaju chłopów. Wówczas miały z jej rękawa wypłynąć strumienie wody. Z kolei żebrzącemu pielgrzymowi podarowała bukłak wina, który cudownie napełniał się za każdym razem, gdy ten napił się z niego.

Po śmierci ciało św. Idy miało pozostać nienaruszone, a z jej grobu biła woń kwiatów. Był to znak świętości i początek kultu, który trwa po dziś dzień - św. Ida jest bowiem patronką m.in. ogrodników i kwiaciarzy.

Już za życia św. Ida czyniła wiele dobrych uczynków i działała na rzecz najuboższych. Stąd czczona jest jako orędowniczka wdów, sierot i pielgrzymów podróżujących do Ziemi Świętej.

Znaczenie i kult św. Idy na przestrzeni wieków

Odkryj tajemnice i historię św. Idy – fascynujące fakty i ciekawostki

Kult św. Idy rozpoczął się wkrótce po jej śmierci w 1113 roku, kiedy to jej grób stał się celem licznych pielgrzymek. Już wtedy zaczęto ją nazywać "dobrą hrabiną", co zostało później ugruntowane w tradycji Kościoła.

W 1147 roku król Francji Ludwik VII udając się na II krucjatę nawiedził grób św. Idy, prosząc o błogosławieństwo dla wyprawy. Odtąd rzesze krzyżowców zatrzymywały się przy jej relikwiach w drodze do Ziemi Świętej, wzmacniając rozwijający się kult.

Szczególną czcią św. Ida otaczana była we Flandrii i Niderlandach, stając się jedną z najbardziej popularnych lokalnych świętych. Jej sława i oddziaływanie zaczęły też wykraczać poza granice Europy Zachodniej.

 • Już za życia czyniła wiele dobrych uczynków i działała na rzecz najuboższych.
 • Stąd czczona jest jako orędowniczka wdów, sierot i pielgrzymów podróżujących do Ziemi Świętej.

Kanonizacja i rozwój kultu

Kult św. Idy z Boulogne był tak silny, że papież Honoriusz III dokonał jej formalnej kanonizacji w 1220 roku. Wprowadził też jej święto do kalendarza liturgicznego w całym Kościele zachodnim.

W każdą rocznicę śmierci (13 kwietnia) przy jej relikwiach gromadziły się rzesze wiernych. Kościoły pod jej wezwaniem powstawały nie tylko w Belgii i Holandii, ale też w Anglii, Niemczech i Skandynawii.

Relikwie i atrybuty świętej - co symbolizują?

Najważniejsze relikwie św. Idy spoczywają w klasztorze w Boulogne-sur-Mer, który sama ufundowała. Obejmują one jej szczątki oraz strój mniszki. Przez stulecia przyciągały one rzesze pątników - zarówno prostych wiernych, jak i królów czy książąt.

W ikonografii św. Ida przedstawiana jest w ciemnej szacie zakonnej z welonem na głowie. Jej atrybutami są m.in.: księga, różaniec, lilia, korona. Symbolizują one takie cnoty jak mądrość, pobożność, czystość czy pochodzenie królewskie.

Ida patronką górników i hutników

Św. Ida uznawana jest za patronkę górników, hutników, ogrodników i osób zajmujących się uprawą winorośli. Wiąże się to z historią jej męża, św. Zygfryda, który był związany z górnictwem i hutnictwem żelaza.

On także zresztą czczony jest jako patron hutników i górników. Małżonkowie wspierali finansowo wydobycie złota, srebra i żelaza na swoich ziemiach. Udzielali też wsparcia robotnikom kopalń i hut.

Św. Ida jako zakonnica kontynuowała dzieła dobroczynne męża. Stąd przejęła po nim patronat nad tymi grupami zawodowymi. Jako orędowniczka cieszy się ona szczególnym kultem wśród górników węgla w Belgii.

Podsumowanie

Przedstawiona historia św. Idy to fascynująca opowieść o niezwykłej kobiecie, która już za życia czyniła wiele dobra. Choć jej losy owiane są nutką tajemnicy, to jednak pozostawiła trwały ślad w tradycji Kościoła jako święta i patronka wielu grup wiernych.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci lepiej poznać postać i dziedzictwo św. Idy z Boulogne. Jej barwne życie, pełne zarówno chwil szczęścia, jak i trudnych doświadczeń, stanowi inspirację do naśladowania cnót i wartości, które wyznawała.

Zachęcam do odwiedzenia klasztoru w Boulogne-sur-Mer, gdzie spoczywają relikwie Świętej. To miejsce emanuje spokojem i pozwala dotknąć jej dziedzictwa. Być może i Ty poczujesz się tam dotknięty łaską tej niezwykłej patronki górników, hutników i ogrodników.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Zapoznaj się z historią i kultem św. Eustachego - rzymskiego męczennika
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły