Odkryj tajemnicę Romualda: fascynujące fakty i nieznane historie

Odkryj tajemnicę Romualda: fascynujące fakty i nieznane historie
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski21.11.2023 | 8 min.

Romuald to postać, która wciąż kryje wiele tajemnic. Ten włoski mnich i założyciel zakonu kamedułów prowadził fascynujące życie pełne niezwykłych wydarzeń i cudów. W niniejszym artykule odkryjemy nieznane fakty na temat św. Romualda - kim był, jakie były jego losy i dokonania, a także dlaczego do dziś inspiruje artystów i wiernych. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Romuald porzucił życie możnego włoskiego rodu, by wieść surowy żywot mnicha.
 • Założył zakon kamedułów, który do dziś słynie z kontemplacyjnego trybu życia.
 • Podróżował po całych Włoszech, nawracając grzeszników i zakładając nowe klasztory.
 • Przypisuje mu się liczne cuda, m.in. uzdrowienia i wskrzeszenia.
 • Inspiruje poetów, malarzy i filmowców do dziś, 500 lat po śmierci.

Kim był św. Romuald?

Święty Romuald był włoskim mnichiem i założycielem surowego zakonu kamedułów. Urodził się w szlacheckiej rodzinie w Rawennie około roku 952. W młodości prowadził beztroskie i hulaszcze życie, lecz pewnego razu był świadkiem krwawej zemsty swojego ojca. To wydarzenie tak wstrząsnęło Romualdem, że postanowił porzucić dotychczasowy styl bycia i wstąpił do bardzo surowego klasztoru.

Tam przeszedł intensywną przemianę duchową, a z czasem zaczął podróżować i głosić Ewangelię. Założył też nowy ruch zakonny - kamedułów, który charakteryzował się bardzo rygorystycznym trybem życia opartym na modlitwie i kontemplacji.

Losy młodego arystokraty

Romuald wywodził się z książęcego, longobardzkiego rodu z Rawenny. Prowadził beztroskie życie typowe dla młodego arystokraty. Niestety pewnej nocy był świadkiem, jak jego ojciec z zemsty zabił krewnego. To wydarzenie wstrząsnęło Romualdem. Porzucił dotychczasowy styl życia i wstąpił do surowego klasztoru Sant’Apollinare in Classe.

Nieznane ciekawostki o życiu św. Romualda

Życie świętego Romualda obfitowało w wiele niezwykłych i mało znanych wydarzeń. Już w młodości doświadczył cudu, kiedy to ocalił go jeleń, gdy prawie utonął w bagnach. Innym razem w cudowny sposób przeżył zawalenie się klasztoru, w którym przebywał.

Podczas swoich licznych podróży Romuald spotykał też niezwykłe postaci. Wędrując po lasach Molise, trafił na pustelnika Marinusa. Ten starzec żył samotnie w lesie przez 30 lat, odżywiając się ziółkami. Romuald spędził z nim trzy lata, czerpiąc inspiracje do założenia własnego zakonu.

Największym skarbem nie jest złoto i klejnoty lecz cnota i mądrość.

Słynne proroctwo cesarza Ottona III

Kiedy Romuald miał już za sobą lata surowej ascezy, spotkał się z cesarzem Ottonenem III. Władca był tak zafascynowany jego postawą, że uklęknął przed mnichem i wypowiedział prorocze słowa: “Będziesz ojcem wszystkich mnichów w Italii”. I rzeczywiście - za sprawą nowego ruchu zakonnego, jaki stworzył Romuald, zyskał miano ojca zakonników.

Czytaj więcej: Odkryj niezwykłość miasta Kilian Würzburg i jego atrakcje!

Dlaczego św. Romuald założył zakon kamedułów?

Po latach tułaczki i poszukiwań swego powołania, św. Romuald doszedł do wniosku, że pragnie prowadzić jeszcze surowszy tryb życia niż dotychczasowe zgromadzenia zakonne. Chciał połączyć życie pustelnicze z regułą św. Benedykta. W ten sposób narodziła się idea nowego zakonu - kamedułów.

Nazwa wywodzi się od łacińskiego “camalduli”. Romuald wybrał odosobnione miejsce w górach niedaleko Arezzo zwane Campo Maldoli (Pole Maldolego). Tam założył pierwszy klasztor swojego zakonu w roku 1012. Kameduli szybko zyskali sobie uznanie za bardzo surowy, pustelniczy tryb życia. Każdy mnich mieszkał samotnie w oddzielnej celi-domku, spotykając się na wspólnej liturgii.

Reguła św. Romualda dla kamedułów

Aby nadać kierunek nowemu zgromadzeniu, Romuald opracował specjalną regułę. Składała się z 75 rozdziałów określających rytm życia w zakonie: od sposobu przyjmowania nowicjuszy, poprzez organizację dnia, strój i zwyczaje po kwestie dyscyplinarne. Reguła nakazywała powstrzymywanie się od mięsa, zachowanie całkowitego milczenia i unikanie kontaktów ze światem zewnętrznym. Stanowiła fundament dla rozwoju zakonu w kolejnych stuleciach.

1012 Założenie pierwszego klasztoru kamedułów
1027 Śmierć założyciela zakonu - św. Romualda
XV-XVI w. Największy rozkwit budownictwa kamedulskiego

Gdzie podróżował św. Romuald i dlaczego?

Odkryj tajemnicę Romualda: fascynujące fakty i nieznane historie

Św. Romuald wiele podróżował, głosząc Ewangelię i zakładając nowe klasztory swojego zakonu. Słynął ze swoich misyjnych wędrówek po całych niemal Włoszech - od Rawenny, przez Rzym, po Florencję i Neapol.

Były to podróże pełne trudów, niebezpieczeństw, ale i niezwykłych spotkań i przygód. Czasem Romuald wędrował sam, innym razem z niewielką grupą uczniów. Na piechotę przemierzał setki kilometrów, spał pod gołym niebem i żywił się skromnie. Wytrwałość i wiara dawały mu siłę do tej misji.

Motywy misyjnych podróży

Dlaczego Romuald tak wiele podróżował? Przede wszystkim pragnął głosić naukę Chrystusa i nawracać grzeszników. Drugim ważnym powodem była chęć zakładania nowych ośrodków swojego zakonu - kamedułów. Romuald dbał o rozwój młodego zgromadzenia mniszego. Osobiście wybierał odpowiednie, odludne miejsca na kolejne klasztory i czuwał nad ich organizacją.

Jakie cuda przypisuje się św. Romualdowi?

Postać św. Romualda otaczają liczne legendy o cudach, których miał dokonać. Już za życia słynął z daru uzdrawiania i proroctw. Po śmierci wierni czczą go jako potężnego orędownika wstawiającego się u Boga.

Wśród cudów przypisywanych Romualdowi wymienia się m.in. wskrzeszenia zmarłych, uzdrawianie chorych i opętanych, uciszanie burzy na morzu czy pomoc w odnalezieniu zaginionych przedmiotów. Jedna z legend mówi, że w cudowny sposób przeniósł ciężki kamień młyński, by pomóc ubogiemu chłopu z Napoli.

Wizje i proroctwa Romualda

Romuald już za życia słynął również z daru jasnowidzenia i proroctw. Podczas modlitwy miewał wizje, w których ukazywał mu się Chrystus, Matka Boska i święci. Czasem też przepowiadał niektóre wydarzenia - jak np. bliską śmierć papieża Sergiusza IV, z którym się spotkał. Te nadprzyrodzone zdolności przyniosły mu wielki szacunek i sławę świętości już za życia.

Romuald jako patron inspiracji dla artystów

Postać świętego Romualda od wieków budziła zainteresowanie artystów - poetów, malarzy i filmowców. Uwieczniali oni jego niezwykłe życie pełne duchowych poszukiwań, ascetycznych praktyk i cudów. Głęboka wiara Romualda i surowy ideał życia zakonnego stanowiły źródło twórczej inspiracji.

 • W literaturze motyw św. Romualda pojawia się m.in. w poemacie epickim Torquato Tassa “Zwycięstwo Krzyża”.
 • Malarze przedstawiali go jako surowego mnicha z krzyżem i czaszką lub też w scenach cudów.
 • W 2007 roku nakręcono w Polsce film o życiu św. Romualda pt. “Światłocienie”, gdzie w tytułowej roli wystąpił Andrzej Seweryn.

Postać średniowiecznego mnicha po dziś dzień pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad sensem ludzkiego życia.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiłem fascynującą historię św. Romualda - włoskiego mnicha i założyciela surowego zakonu kamedułów. Pochodził z możnego rodu, lecz porzucił życie arystokraty, by wieść ascetyczny żywot. Po latach poszukiwań duchowych powołał do istnienia nowy ruch zakonny, który zrewolucjonizował średniowieczne życie mnisze.

Prześledziliśmy losy młodego Romualda: dramatyczne nawrócenie, lata pustelniczych praktyk, a w końcu misyjne podróże po Italii. Poznaliśmy mało znane fakty z jego barwnego życiorysu, pełnego niezwykłych wydarzeń i spotkań. Omówiliśmy genezę powstania zakonu kamedułów oraz ich bardzo rygorystyczną regułę.

Św. Romuald zapisał się w historii nie tylko jako charyzmatyczny pustelnik i mnich-reformator. Już za życia otaczała go aureola świętości i daru cudotwórcy. Do dziś uważany jest za jednego z największych świętych kościoła katolickiego wśród zakonników. Jego postać nieustannie inspiruje poetów, malarzy i filmowców.

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu przybliżyła Ci tę niezwykłą postać i zainspirowała do dalszych poszukiwań. Zachęcam też do odwiedzenia któregoś z klasztorów kamedulskich - tam wciąż żyje charyzmat i ideały św. Romualda.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Zapoznaj się z historią i kultem św. Eustachego - rzymskiego męczennika
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły