Poznaj życie i dzieła św. Cypriana, fascynującego świętego Kościoła katolickiego

Poznaj życie i dzieła św. Cypriana, fascynującego świętego Kościoła katolickiego
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 5 min.

Św. Cyprian to jedna z bardziej fascynujących postaci w historii wczesnego chrześcijaństwa. Był biskupem Kartaginy w trudnym okresie prześladowań ze strony cesarzy rzymskich. Jego życie i pisma pokazują zmagania pierwszych chrześcijan z przeciwnościami oraz ewolucję doktryny i struktur kościelnych. Poznajmy bliżej tę barwną postać.

Kluczowe wnioski:
 • Św. Cyprian przeszedł fascynującą przemianę z poganina w chrześcijańskiego biskupa.
 • Bronił on jedności Kościoła i walczył z herezjami.
 • Zostawił po sobie bogaty dorobek pisarski.
 • Męczeńsko poniosła śmierć w czasie prześladowań Decjusza.
 • Jest patronem Archidiecezji Poznańskiej.

Cyprian – biskup Kartaginy

Św. Cyprian urodził się około roku 200 n.e. w Kartaginie, ważnym ośrodku prowincji rzymskiej Afryki Północnej. Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny pogańskiej. Otrzymał staranne wykształcenie retoryczne i prawnicze. Przez pewien czas pracował jako nauczyciel wymowy.

W 246 roku nastąpił punkt zwrotny w jego życiu, gdy przeszedł na chrześcijaństwo. Wkrótce potem, około 248 roku, został wybrany biskupem Kartaginy. Funkcję tę pełnił aż do śmierci w 258 roku.

Organizacja Kościoła kartagińskiego

Jako biskup Kartaginy św. Cyprian zreformował miejscowy Kościół, dbając o karność duchowieństwa i opiekę nad ubogimi. Bronił też jedności Kościoła, zwalczając różne herezje.

W okresie prześladowań za cesarza Decjusza (249-251) musiał się ukrywać. Kierował wówczas Kościołem z ukrycia, wspierając wyznawców Chrystusa.

Wczesne życie i nawrócenie św. Cypriana

Cyprian urodził się w zamożnej rodzinie pogańskiej w Kartaginie i otrzymał staranne wykształcenie. Początkowo prowadził życie typowe dla rzymskiej elity. Jednak pod wpływem prezbitera Cecyliusza w 246 roku nawrócił się na chrześcijaństwo.

Świadectwo jego nawrócenia pokazuje, że łaska Boża może dotrzeć do każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie i dotychczasową drogę życiową.

Po chrzcie Cyprian rozdał majątek ubogim, poświęcił się studiowaniu Pisma Świętego i ascetycznemu trybowi życia. Już po 2 latach od chrztu został prezbiterem, a następnie biskupem Kartaginy.

Czytaj więcej: Święty Stefan Węgierski: Poznaj Jego Życie i Dziedzictwo Regenta Madziar

Pisma i nauki św. Cypriana

Św. Cyprian pozostawił po sobie bogaty Dorobek pisarski. Napisał kilkadziesiąt listów i traktatów, dotyczących najważniejszych zagadnień życia Kościoła. Stanowią one cenne źródło informacji o Kościele pierwszych wieków.

Cyprian podkreślał znaczenie hierarchii i dyscypliny kościelnej, konieczność posłuszeństwa biskupowi, a także troskę o ubogich. Zwalczał popularne w tym czasie herezje, m.in. nowacjan.

Główne dzieła

Do najważniejszych pism św. Cypriana należą traktaty "O jedności Kościoła katolickiego" oraz "O upadku dziewic". Ponadto zachowały się jego liczne listy, m.in. do papieży Korneliusza, Lucjusza i Stefana.

Cyprian wobec prześladowań chrześcijan

Poznaj życie i dzieła św. Cypriana, fascynującego świętego Kościoła katolickiego

W czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Decjusza (249-251) św. Cyprian musiał ratować się ucieczką z Kartaginy. Ukrywał się przez prawie 2 lata, ale cały czas utrzymywał kontakt z wiernymi, dodając im otuchy.

Okres ukrywania się 249-251
Liczba wysłanych listów 20

Po ustąpieniu prześladowań Cyprian powrócił do Kartaginy. Musiał uporać się ze skutkami kryzysu - odstępstwem niektórych chrześcijan oraz rozłamami.

Schizma noacjańska a postawa św. Cypriana

W okresie prześladowań doszło do sporów na tle trajktowania tych, którzy wyparli się wiary lub złożyli pogańskie ofiary, aby uchronić się przed śmiercią. Część chrześcijan uważała, że powinni oni zostać na zawsze wyłączeni z Kościoła.

Stanowisko to reprezentował Nowacjan, który sprzeciwiał się ponownemu przyjmowaniu odstępcó do wspólnoty kościelnej. W efekcie doprowadził do schizmy i utworzenia odrębnego Kościoła nowacjańskiego.

Tymczasem św. Cyprian był zwolennikiem łagodniejszego potraktowania upadłych. Uważał, że nawróceni grzesznicy powinni zostać przyjęci z powrotem po odbyciu odpowiedniej pokuty.

 • Nowacjanizm został potępiony jako herezja na synodzie w Kartaginie w 256 roku.
 • Stanowisko św. Cypriana przeważyło i zostało przyjęte przez Kościół powszechny.

Męczeństwo św. Cypriana w Kartaginie

Podczas kolejnej fali prześladowań, za cesarza Waleriana w 258 roku, św. Cyprian został aresztowany i skazany na śmierć przez ścięcie mieczem. Wyrok wykonano 14 września 258 roku. Cyprian oddał życie za wiarę, co uczyniło go jednym z najsłynniejszych męczenników afrykańskich.

Jego heroizm i męczeństwo mocno zaważyło na ugruntowaniu chrześcijaństwa w Afryce Północnej. Śmierć św. Cypriana zainspirowała wielu kolejnych wyznawców Chrystusa do ponoszenia ofiar.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w powyższym artykule przedstawiliśmy fascynującą historię św. Cypriana - wpływowego biskupa Kartaginy z III wieku. Jego barwne życie odzwierciedla trudny okres walki wczesnego Kościoła o przetrwanie wśród prześladowań.

Początkowo poganin, św. Cyprian pod wpływem łaski Bożej nawrócił się na chrześcijaństwo. Po chrzcie szybko awansował w hierarchii kościelnej, obejmując godność biskupa Kartaginy. Bronił jedności Kościoła, zwalczał herezję nowacjan i opowiadał się za miłosierdziem wobec chrześcijan, którzy załamali się w czasie prześladowań.

Pozostawił po sobie bogate pisma, stanowiące źródło wiedzy o Kościele pierwszych wieków. Ostatecznie poniósł śmierć męczeńską, co utrwaliło jego kult jako świętego. Jego postawa dodawała odwagi wielu przyszłym męczennikom.

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci lepiej poznać tę wyjątkową postać z początków chrześcijaństwa. Pozdrawiam i zapraszam do dalszej lektury mojego bloga!

Najczęstsze pytania

Św. Cyprian żył na przełomie II i III wieku naszej ery, w okresie od 200 do 258 roku. Był zatem jedną z czołowych postaci wczesnego chrześcijaństwa. Działał w Kartaginie w północnej Afryce, będącej wówczas ważną prowincją cesarstwa rzymskiego.

Pochodzący z rodziny pogańskiej Cyprian początkowo prowadził życie typowe dla ówczesnej rzymskiej elity. Jednak pod wpływem chrześcijańskiego prezbitera Cecyliusza nawrócił się na chrześcijaństwo w 246 roku, mając około 46 lat.

Św. Cyprian ponownie musiał się ukrywać przed prześladowaniami chrześcijan za cesarza Waleriana. Został jednak aresztowany i 14 września 258 roku stracony przez ścięcie mieczem w Kartaginie. Przyjął z godnością wyrok śmierci.

W swoich licznych traktatach i listach św. Cyprian poruszał najważniejsze zagadnienia z życia ówczesnego Kościoła. Pisał m.in. o jedności Kościoła, karności kościelnej, stosunku do heretyków i odstępców od wiary.

W ikonografii św. Cyprian przedstawiany jest najczęściej w szatach biskupich, z księgą i mieczem - narzędziem swojej męczeńskiej śmierci. Jest patronem teologów, pisarzy i bibliotekarzy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły