82. urodziny
Ojca Świętego Jana Pawła II

18 maja 1920 r. przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii. To matka nauczyła małego Karola znaku krzyża, pacierza, katechizmu, systematycznego chodzenia do kościoła. To ona powiedziała, że jej syn będzie wielkim człowiekiem.

Ojciec Święty Jan Paweł II
całuje chrzcielnicę w kościele parafialnym
w Wadowicach, przy której przyjął chrzest św.

"Bądź pozdrowione, me rodzinne miasto nad rzeką Skawą. Z wielkim wzruszeniem patrzę na to miasto lat dziecięcych, które było świadkiem mych pierwszych kroków, pierwszych słów. Miasto mojego dzieciństwa i mojej młodości. Wiadomo, jak wiele dla rozwoju ludzkiej osobowości i charakteru znaczą pierwsze lata życia, lata dziecięce, a potem młodzieńcze. Te właśnie lata łączą się nierozerwalnie z Wadowicami, z tym miastem, które nosiło wówczas dumny herb 'Królewskie, wolne miasto Wadowice'".

"Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło".

Jan Paweł II - papież
Fragmenty przemówień wygłoszonych w Wadowicach