LEDNICA

ZAPROSZENIE DO LEDNICY

VII Ogólnopolski Apel III Tysiąclecia odbędzie się 7/8 czerwca 2003 r. Lednica leży w gminie Kiszkowo w województwie wielkopolskim na trasie Poznań-Gniezno, 38 km od Poznania. W miejscu, gdzie nasi praojcowie przyjmowali chrzest, gdzie były początki państwa polskiego, na Polach Lednickich stanęła przed siedmioma laty Brama III Tysiąclecia w kształcie ryby. Na ubiegłoroczne spotkanie młodych na Polach Lednickich przybyło 100 tyś. młodzieży. Myślą przewodnią tego spotkania było biblijne wesele w Kanie Galilejskiej i świętowanie 82. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. To spotkanie bardzo mnie zauroczyło, dlatego postanowiłem dowiedzieć się, jak wyglądają przygotowania do tegorocznego spotkania. Umówiłem się na rozmowę z koordynatorem sztabu organizacyjnego - Ewą Bollin.

Z Ewą Bollin rozmawia Robert Lechno-Wasiutyństi

ROBERT LECHNO-WASIUTYŃSKI: - Co to jest Lednica?

EWA BOLLIN: - Lednica to Chrystus. Jeżeli Lednica przyciąga ludzi - dziesiątki tysięcy ludzi - to musi tam być Chrystus.

- Na jakim etapie są przygotowania do tegorocznej Lednicy?

Powoli kończymy kompletować wszystkie symbole tegorocznej Lednicy. Za dwa tygodnie ruszy produkcja lednickich talentów. Już wypalane są kaganki i gotowe wszystkie knoty do lampek. Kilka dni temu przywieziono ponad sto tysięcy egzemplarzy Gazety Lednickiej, która teraz jest rozsyłana po całej Polsce. Przez całe dnie w Duszpasterstwie młodzi wolontariusze przygotowują materiały informacyjne do wysłania, a zatem już wkrótce Gazeta Lednicka znajdzie się w każdej parafii. Jest już lednicki plakat.

Brama III Tysiąclecia w kształcie ryby

- Co młodzież otrzyma nad Lednica 7 czerwca?

- Tegoroczne nabożeństwo jest ilustracją do 25. rozdziału Ewangelii św. Mateusza, dlatego będą wspomniane wcześniej ewangeliczne talenty. Aby taki talent otrzymać, należy przywieźć 7 czerwca list gwarancyjny, który znajduje się na ostatniej stronie Gazety Lednickiej i na stronach w Internecie: www.lednica2000.pl

- Dwa lata temu młodzież przepisywała Biblię, rok temu tworzyła Modlitewnik, a co w tym roku?

- W tym roku trzecia księga - Wielka Lednicka Księga Talentów.

- Do kiedy można przesyłać swój talent?

- Strony można nadsyłać do 1 maja pod adresem Duszpasterstwa Akademickiego Ojców Dominikanów, ul. Kościuszki 99 w Poznaniu.

- Jakie duże mają być te strony?

- Metr długości i 70 cm szerokości pisane na brystolu. Szczegóły dotyczące stron można znależć w Gazecie Lednickiej i na stronie internetowej.

- A co zaplanowali organizatorzy tegorocznego spotkania?

- Jak co roku, liczymy na słowo Ojca Świętego. Wielkim wydarzeniem będzie z całą pewnością nabożeństwo panien mądrych i głupich, w czasie którego na pola zostanie wniesiona ogromna ikona Chrystusa Przemienionego z nowosądeckiej fary. Całe tegoroczne spotkanie zwieńczy nabożeństwo Bożego Miłosierdzia: na polu zapalimy ogromne ogniska Miłosierdzia, w których każdy uczestnik będzie mógł w symboliczny sposób spalić swoje zranienia i słabości.

- A co oznacza cegła lednicka?

- Ma ona symbolizować Chrystusa, który jest zawsze Kamieniem Węgielnym pod budowę życia i przyszłości każdego z nas. Taką cegłę można wmurować jako kamień węgielny pod budowę domu. Cegły z logo Lednica 2000 i pieczęcią z napisem: "Buduję na Chrystusie" można otrzymać w każdą sobotę i niedzielę w Duszpasterstwie w Poznaniu.?

- Gdzie powstają pomysły działań lednickich?

- Częściowo w Poznaniu, a bardzo często najlepsze pomysły rodzą się, kiedy siedzimy przy kominku w Domu św. Jacka na Jamnej, w województwie małopolskim, między Tarnowem a Nowym Sączem. Tam spędzamy nasze wakacje, a przecież wiadomo, że przygotowania do Lednicy trwają cały rok. A zatem już w wakacje na Jamnej będziemy przygotowywali spotkanie lednickie A.D. 2004.

- W jaki sposób zaprosi Pani tych, którzy na Lednicy jeszcze nie byli?

- Lednica jest ewenementem w skali kraju. Ponad sto tysięcy uczestników w ubiegłym roku - to nie przypadek, ale wyraźny znak, że nad Lednicą zawiązuje się wspólnota i że wybór Chrystusa właśnie tam jest bardzo ważny dla młodych ludzi. Dlatego przyjeżdżają oni co roku, dlatego warto nad Lednicę przyjechać.

- Czy organizatorzy spotkania są przygotowani, jeśli w tym roku zjawi się tam ok. 150 tysięcy
młodych ludzi?

- Będziemy starali się temu sprostać. Wiem, że i tak pojawią się głosy krytyki, jednak należy pamiętać, że cale spotkanie jest przygotowywane przez bardzo młodych ludzi. Oni nad Lednicą się uczą i myślę, że osoby świadome tego zrozumieją ewentualne niedociągnięcia.

-Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia nad Lednicą.

Tygodnik "niedziela" nr 13 - 30 marca 2003r.

.

ZAPROSZENIE NAD LEDNICĘ

Kochani Chorzy, Osoby Starsze i Samotne!

Organizatorzy młodzieżowego spotkania nad Lednicą myślą o Was z całą serdecznością. Pragniemy Was wszystkich włączyć w program naszego spotkania i tego wieczoru chcemy być razem z Wami wszystkimi i dla Was wszystkich. Zapraszamy Was do czynnego udziału w nabożeństwie lednickim, odprawianym w duchu solidarności ze zgromadzonymi nad Lednicą 7 czerwca br. - w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Za pośrednictwem mediów można będzie uczestniczyć w nabożeństwie nad Lednicą już od godz. 17.00, aszczególnie od godz. 22.00, tj. od przesłania Ojca Świętego Jana Pawia II przez kulminacyjny Akt Wyboru Chrystusa do chwili przejścia przez Bramę III Tysiąclecia.

Najważniejszym momentem integrującym byłoby wspólne zgromadzenie, o ile to możliwe, dziadków i wnuków, rodziców i dzieci przy zapalonych świecach i wspólne wybieranie Chrystusa jako wartości fundamentalnej, w łączności ze zgromadzonymi nad Lednicą. Osoby samotne niech uczynią to same.

Bez uprawiania polityki, w duchu prawdziwie religijnym, dokonany zostanie podstawowy Akt Wyboru Chrystusa, akt decyzyjny o nieporównywalnej wartości i ciężarze jakościowym, i złożony w ręce Prymasa Polski. Chrystus jako wartość podstawowa dla poszczególnych osób, dla Polski i Europy wpisany zostanie w świadomość młodzieży, starszych i dzieci.

Niech tego wieczoru młodsi zapytają starszych, dlaczego siedzimy przy tej świecy i czym ta noc różni się od wszystkich innych nocy, a ci niech odpowiedzą, że tam, nad brzegami polskiej chrzcielnicy, tysiące młodych Polaków odnawia swoją przynależność do Chrystusa. Nie potrzebuję więcej pisać o wartości takiej rozmowy i takiego spotkania w dniu referendum. W oknach mogłyby pojawić się płonące świece. Ten jedyny, wyjątkowy wieczór w Polsce będzie należał do Chrystusa!

O. Jan W. Góra OP

Tygodnik "niedziela" nr 21 - 25 maja 2003r.

<< do przeglądu prasy