EWANGELICZNY
POŁÓW RYB NA LEDNICY

Rozpoczęty się już poważne przygotowania do przyszłorocznej - ósmej już Lednicy. Spotkanie organizowane jest, jak co roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, które w 2004r. wypada 29 maja. Organizatorzy jednak zakładają możliwość przesunięcia tego terminu na czas ewentualnej wizyty Ojca Świętego w Polsce.

Główną treścią przyszłorocznego spotkania na Polach Lednickich będzie 21. rozdział z Ewangelii według św. Jana, o obfitym połowie ryb i o egzaminie, jaki Pan Jezus uczynił św. Piotrowi, pytając, czy Go miłuje. Są to zatem dwa wielkie obszary tematyczne, dwie sceny.

Ziemia z uświęconych miejsc Polski i świata niesiona nad Lednicę Fot. Archiwum o. Jana Góry OP

Pierwszą sceną jest obfity połów ryb. Po nieudanym połowie Pan Jezus zwraca się do Piotra, doświadczonego rybaka, aby zarzucił sieci jeszcze raz, a ten czyni to, wbrew swojemu wcześniejszemu doświadczeniu. Piotr wypływa, zaufawszy słowu Pana, i łowi taką ilość ryb, że trudno jest mu je później wyciągnąć.

Na Lednicy zaplanowana jest wielka inscenizacja połowu ewangelicznego. Rybacy z Jastarni plotą już olbrzymie sieci, które zostaną rozwieszone nad głowami zgromadzonych, co ma nam uzmysłowić, że wszyscy jesteśmy rybami złowionymi przez samego Chrystusa. Wszyscy zaś piekarze w Polsce upieką chleby w kształcie ryby, które staną się symbolem obfitego połowu.

W drugiej części spotkania będą ogniska i wspólny posiłek, tak jak w ewangelicznym opisie, ze zgromadzonych chlebów-ryb.

Następnie odbędzie się jedyny w swoim rodzaju egzamin, na wzór tego, jaki Pan Jezus przeprowadził nad brzegiem jeziora. "Czy miłujesz Mnie? Czy miłujesz Mnie więcej? Czy Mnie kochasz?" (por. J 21,15). To pytanie Chrystus zadaje każdej i każdemu z nas.

Warto byłoby, aby poszczególni ludzie, grupy i wspólnoty zadawały sobie to pytanie już teraz, rozważając 21. rozdział Ewangelii wg św. Jana, przygotowując się w ten sposób do spotkania nad Jeziorem Lednickim. Bo Lednica to nie tylko spotkanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego, nie tylko święto przez jeden dzień, a właściwie jedną noc w roku. To całoroczne zagłębianie się w słowa Ewangelii, którą lednickie symbole mają nam pomóc zrozumieć.

Tygodnik "niedziela" Nr 45 - 9 listopada 2003r

<< do przeglądu prasy
.