.

.

NAD LEDNICĄ

DAJ SIĘ ZŁOWIĆ W SIEĆ MIŁOŚCI

Ok. 180 tys. pielgrzymów przybyło 29 maja br. nad jezioro Lednica, by uczestniczyć w Apelu III Tysiąclecia. Tegoroczne czuwanie przebiegało pod hasłem: "Daj się złowić w sieć Miłości" i nawiązywało do fragmentu Ewangelii św. Jana mówiącego o obfitym połowie ryb i posiłku Apostołów z Chrystusem.

MARCIN WOŹNIAK

Obchodom "Nocy Ducha Świętego" przewodniczył Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Szczególnym gościem spotkania był kard. Lubomyr Husar, który przybył wraz z grupą ukraińskiej młodzieży wyznania greckokatolickiego. Obecni byli także: abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański, abp Henryk Muszyński - metropolita gnieźnieński, bp Edward Dajczak z Zielonej Góry oraz biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głodź. W bieżącym roku organizatorzy spodziewali się przybycia ok. 150 tys. pielgrzymów. Tylu było na placu już o godz. 15.00, a drogą wciąż jeszcze napływała rzeka młodzieży. O. Jan Góra OP, inicjator lednickich spotkań, promieniał ze szczęścia, witając przybywających, choć zdawał sobie również sprawę z tego, że oto nastąpiła prawdziwa "klęska urodzaju". Nikt się takich rzesz nie spodziewał i, niestety, nie dla wszystkich przybyszów starczyło lednickich katechizmów i posrebrzanych pierścieni. "Nad Lednicę pielgrzymuję niemal od początku - mówi jeden z pielgrzymów. - To szczególne miejsce i czas. Szczególne miejsce, bo przecież tu zaczęła się Polska, a szczególny czas, bo wigilia Zesłania Ducha Świętego. Choć nie żyję Lednicą na co dzień, to jest ona dla mnie ważna. Jest Kościołem, o jakim marzę - otwartym, radosnym i spontanicznym". Młodzi cenią sobie także atmosferę, jaka towarzyszy Apelom III Tysiąclecia, poczucie bycia we wspólnocie, okazję do spotkania z bliźnimi, nawiązania nowych znajomości. I chyba właśnie to sprawia, że wracają tu każdego roku, często namawiając na wspólne pielgrzymowanie także swych bliskich i znajomych, którzy Lednicy jeszcze nie doświadczyli.

O. Jan Góra OP

Dominującym elementem wystroju lednickich pól podczas tegorocznego spotkania była ogromna sieć rozwieszona ponad Bramą III Tysiąclecia. Wykonali ją rybacy z Jastarni, którzy także podarowali młodym ołtarz w kształcie łodzi rybackiej. Uczestnicy czuwania natomiast przywieźli ze sobą kawałki sznurków, z których następnie spletli sieć ponad swoimi głowami. W ten sposób symbolicznie stali się rybami schwytanymi w sieć Chrystusowej miłości.

.
.

"Nasz czas
potrzebuje
świadectw miłości
i ducha nadziei".

Z kazania bp. Sławoja Leszka Głódzia

"Miłość to Boży dar" - mówił podczas spotkania Papież Jan Paweł II, łącząc się ze zgromadzonymi na polu za pośrednictwem telewizji. "A zatem patrz w przyszłość i nie bój się powiedzieć Chrystusowi {{tak}}, choć jest to miłość wymagająca. Nie bój się powiedzieć {{tak}}. Nie bój się kochać Chrystusa. On pierwszy nas umiłował, umiłował do końca". Odpowiedzią młodych na te słowa i na "egzamin z miłości", przeprowadzony przez Ojca Świętego w imieniu Jezusa, stały się słowa pieśni: Tak, tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham...

Sieć spleciona przez uczestników spotkania nad Lednicą

O zachodzie słońca na polach lednickich rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Ksiądz Prymas. O Chrystusie jako nadziei świata przeżywającego kryzys życia duchowego i dramat odrzucenia mówił młodym w homilii bp Głodź. Msza św. zakończyła się modlitwą pojednania, poprowadzoną wspólnie przez kardynałów Glempa i Husara, która stała się wyrazem żalu za krzywdy, jakie niegdyś wyrządzali sobie wzajemnie przedstawiciele obu wyznań katolickich. Na zakończenie hierarchowie wypuścili dwa białe gołębie - symbol pokoju.

Ponad 3-metrowa monstrancja

Czuwaniu jak zwykle towarzyszyła bogata oprawa. Fragmenty Pisma Świętego czytał znany aktor - Krzysztof Kolberger. Przecinającą plac Drogę III Tysiąclecia przemierzały barwne procesje. Całość pięknym tańcem ilustrowali tancerze z Łodzi i Poznania. Na pamiątkę posiłku spożytego przez Apostołów i Chrystusa młodzi ucztowali, dzieląc się chlebem, a także wsunęli na palce pierścienie, będące symbolem ich miłości do Jezusa. Na tegoroczne spotkanie powstała także kolejna, obok Biblii i Modlitewnika maryjnego, gigantyczna "Księga spotkania z Miłością -Chrystusem i bliźnimi". Niezwykłym doświadczeniem była też adoracja Najświętszego Sakramentu, kiedy to na kilka minut nad polem zaległa zupełna cisza. Młodzi klęczeli w zadumaniu, patrząc na ogromną, wysoką na ponad 3 metry monstrancję, ufundowaną przez ks. prał. Henryka Jankowskiego.

Kard. Lubomyr Husar podczas Mszy św. nad Lednicą 29 maja 2004r.

Późną nocą pielgrzymi, jak co roku, wypowiedzieli słowa aktu wyboru Chrystusa, po czym ruszyli ku Bramie III Tysiąclecia. Ostatnie osoby przekraczały ją, gdy niebo na wschodzie rozjaśniał już świt.

Brama - Ryba

Patrząc na tych młodych, nie sposób nie radować się, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Lednica bowiem jest jak ożywczy powiew dla polskiego Kościoła. Prawdopodobne jest, że w roku 2005, kiedy to - zgodnie z zapowiedzią o. Jana Góry - czuwanie poświęcone będzie osobie i postawom św. Marii Magdaleny, liczba pielgrzymów przekroczy 200 tys.

Tygodnik "niedziela" Nr 24 - 13 czerwca 2004r.

góra


.

TELEGRAM

Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów
ul. Kościuszki 99,61-716 Poznań
tel. (0-61)852-31-34

http://www.lednica2000.pl

Poznań, 8 lipca 2004 r.

O. Jan Góra do Młodych i Seniorów

Drodzy Przyjaciele Lednicy!

Lednicą żyjemy przez cały rok. Lednica to nie tylko rozśpiewana i roztańczona wspólnota młodych gromadząca się w Wigilie Zesłania Ducha Świętego nad brzegami jeziora Lednica. Lednica stała się programem formacji i wzrostu całego człowieka. Młodzi przez cały rok spotykają się w parafiach, w grupach, aby pogłębiać lednickie treści.

Dlatego zwołujemy I Ogólnopolski Zlot Lednicki Orląt! Zlot odbędzie się w dwóch terminach: 24-28 lipca oraz 28 lipca - 1 sierpnia. W programie - modlitwa, formacja, studium nad tekstami przemówień Jana Pawła II znad Lednicy, praca oraz program przyszłorocznej Lednicy. Spotkania i modlitwy będą miały miejsce pod gołym niebem, a w razie niepogody - w budującym się ośrodku. Prosimy przywieźć ze sobą namioty, śpiwory, Pismo Święte, Katechizm Lednicki, menażkę, sztućce, koszulki lednickie oraz - przyjaciół. Na polu namiotowym nie przewiduje się koedukacji, posiłki - z wojskowego kotła. Wiek uczestników - od 16. roku życia, koszt - 50 zł od osoby. Zgłoszenia i szczegóły - na stronie internetowej

www.lednica2000.pl

Także wiele osób starszych pragnie żyć lednickim przesłaniem na równi z młodymi. Dlatego 4 września zapraszamy osoby dorosłe i starsze na Lednicę Seniora. Rozpoczęcie nabożeństwa pod Rybą, Bramą III Tysiąclecia - w sobotę o godz. 12.00. W programie - modlitwa, Anioł Pański, Msza św., Koronka do Bożego Miłosierdzia, Nabożeństwo Sieci i Egzamin z Miłości. Uczestnicy dostaną na pamiątkę pierścień lednicki, świece, śpiewnik, Katechizm Lednicki oraz niespodziankę. Nabożeństwo potrwa do godz. 18.00 i zostanie zakończone ogniskiem Bożego Miłosierdzia, w którym spalimy uprzednio napisane wszystkie nasze zranienia, aby na nowo odrodzić się do życia w nadziei.

Dojazd - we własnym zakresie: koleją, autobusami, samochodami. Na miejscu możliwość zakupu ciepłego posiłku. Niedaleko jest sanktuarium w Licheniu i katedra w Gnieźnie. Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa drogą pocztową pod adresem Duszpasterstwa Akademickiego Ojców Dominikanów w Poznaniu, telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu - aby dla nikogo nie zabrakło lednickich pamiątek.

Czekamy na Was, Drodzy Młodzi oraz Seniorzy, nad Lednicą! W ten sposób przedłużymy okres dynamicznego życia Pól Lednickich o następne miesiące!

Tygodnik "niedziela" Nr 29 - 18 lipca 2004r.

<< do przeglądu prasy
.