PANORAMA PARAFII

PARAFIA PW. MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ W RUDZIE

Nadal Świętuję Barbórkę

Stara Ruda, tak dzisiaj najczęściej mówi się o dzielnicy Rudy Śląskiej, od której ogromne i rozległe miasto wzięło swoja nazwę. Również kościół pw. Matki Bożej Różańcowej jest jedną z najstarszych świątyń w mieście. Ma 135 lat. Starszy jest tylko stary kościół w Kochłowicach.

- Kiedyś była to placówka zakonna, a gdy w 1929 roku powstała samodzielna parafia, również prowadzili ją jezuici - mówi ks. proboszcz Józef Mazur. - 12 lutego 1987 roku dekretem Ojca Generała zakonu jezuitów rozwiązano rezydencję zakonu przy naszej parafii, a ja zostałem wtedy jej proboszczem.

Nie wiadomo, kiedy pojawiło się obecne wezwanie kościoła i parafii. W starych dokumentach jest mowa o kościele Najświętszej Maryi Panny. Ważne jest jednak, że parafia żyje kultem Matki Bożej, że codziennie odmawiany jest Różaniec, a w październiku w nabożeństwach różańcowych uczestniczy bardzo wiele osób. W parafii działa też dynamicznie grupa Żywego Różańca Misyjnego.

- Dzisiaj parafia się starzeje - opowiada ks. Proboszcz. - Młodzi, gdy pytam ich przed Ślubem, gdzie będą mieszkali, najczęściej wskazują sąsiednie dzielnice. Bo u nas nie ma dla nich mieszkań. Ostatnio wzrosła ponownie liczba młodych ludzi, wyjeżdżających do pracy za granicę.

Coraz mniej jest też w parafii górników, choć kiedyś to oni nadawali ton codziennemu życiu. Po likwidacji kopalni "Walenty Wawel" ci, którzy pozostali w górnictwie, musza dojeżdżać do Bytomia, Zabrza czy Gliwic do pracy w innych kopalniach. Wielu przeszło na emerytury pomostowe. Są też ludzie, którzy pozostali bez pracy. Mimo to w parafii nadal bardzo hucznie świętowana jest Barbórka.

Choć rudzka wspólnotę można by nazwać tradycyjnie pobożna, zawsze były w niej żywe tradycje pielgrzymkowe. Ks. Proboszcz również jest zapalonym pielgrzymem, więc ruch ten wciąż się rozwija.

- Pielgrzymka to wspaniała okazja, by poznać parafian - uśmiecha się ks. Józef. - Ale najważniejsze, że poznajemy święte miejsca, że modlimy się w nich za cała parafię. To także okazja dla starszych parafian, by odzyskali radość, spojrzeli na życie szerzej. Nieraz słyszałem podczas pielgrzymek, gdy rozpromieniona emerytka wołała: "Farorzu, jo dopiero teraz czuja, że żyja!".

W parafii zachowało się również rzadkie dzisiaj nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Jest ono odprawiane w czerwcu, w niedzielę po uroczystości. Ludzie gromadzą się w kościele i procesyjnie przechodzą do ogrodu, gdzie czeka już przygotowany wcześniej ołtarz. Tam się modlą i śpiewają pieśni. Na uroczystościach kościelnych zawsze pojawia się też orkiestra dęta, złożona z panów, którzy na co dzień grają w różnych orkiestrach przy kopalniach czy domach kultury.

- Nasze duszpasterskie troski koncentrują się z jednej strony na ludziach starych i chorych, których wciąż przybywa, a z drugiej strony współpracujemy ze szkołami i staramy się zachęcać młodzież do coraz aktywniejszego udziału w życiu wspólnoty - opowiada ks. Proboszcz. - Zwłaszcza w szkołach coraz więcej potrzeba działań charytatywnych, dożywiania, dofinansowania wyjazdów na zielone szkoły.

Od czterech lat parafia wydaje gazetkę "Parafianin", w której można znaleźć najpotrzebniejsze informacje z życia wspólnoty. Gazetka jest też publikowana na stronach internetowych.

Ks. Józef Mazur

Pochodzi z Mysłowic Brzezinki. Świńcenia kapłańskie przyjał w 1971 roku w Katowicach. Od roku 2001 jest dziekanem dekanatu Ruda Śląska.

- Wcześniej pracowałem w Kozłowej Górze - mówi. - Bardzo miło wspominam tę parafię i ludzi, którym zawdzięczam wiele dobra. Ale siedemnaście lat temu przyszedłem do Rudy. Spotkałem się tu z serdecznością i radością. Mogę powiedzieć, że parafia postarzała się przez ten czas na moich oczach. Coraz częściej też spotykam się z wdzięcznością, choć to wszystko, co przez minione lata udało się zrobić, jest zasługa parafian, nie moja.

Ks. Józef zaprasza na stronę internetowa parafii

i podkreśla:

- To również zasługa jednego z parafian, bo ja dopiero uczę się obsługi komputera. Do niedawna używałem maszyny do pisania.

Ks. Józef lubi czytać. Jak mówi, ma "za dużo książek" w swej prywatnej bibliotece. Lubi też podróżować, poznawać nowe miejsca i mieszkających tam ludzi. Jest też zapalonym pielgrzymem, dlatego wspólnie z parafianami przynajmniej raz w roku wyrusza na pielgrzymki do znanych sanktuariów europejskich, ale ostatnio również do mniej znanych, a znajdujących się w naszym kraju.

ZAPRASZAMY DO KOŚCIOŁA

Msze św. niedzielne o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00,12.15,19.00

Nieszpory niedzielne o godz. 16.00

Msza św. w dni powszednie o godz. 7.00,8.00,18.00

Msza św. dla dzieci - w każdy piątek o godz. 16.30

Msza św. młodzieżowa - w każdy I piątek miesiąca o godz. 19.00

Różaniec - w dni powszednie rano po Mszy św.

Nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
- we wtorki o godz. 18.00

Prywatna adoracja Najświętszego Sakramentu
- w każdy czwartek od godz. 17.30

MIROSŁAW RZEPKA

Tygodnik "Gość Niedzielny" nr 42/662 - 11 październik 2004r.

<< do przeglądu prasy