.

Medytacja o Trójcy Świętej

GUERCINO (GIOVANNI FRANCESCO BARBIERI)

"Św. Augustyn medytujący"
olej na płótnie, 1636 Muzeum Prado, Madryt

Powiększenie Mały chłopczyk tłumaczy coś brodatemu mnichowi zapisującemu karty księgi. Brodaty mnich to św. Augustyn, wielki teolog, doktor Kościoła, autor m.in. traktatu o Trójcy Świętej. Nad tym traktatem pracował dwadzieścia lat. Istnieje legenda, że święty medytował kiedyś na brzegu morza nad zrozumieniem pojęcia Trójcy. Zobaczył wówczas chłopca, który wykopał na plaży dziurę i muszelką przenosił do niej wodę morską. Augustyn zapytał chłopca, po co to robi. Malec odpowiedział mu, że jego celem jest przeniesienie całej wody z morza do wykopanej dziury. Wtedy święty doszedł do wniosku, że jego wysiłki zmierzające do zrozumienia i wytłumaczenia tajemnicy Trójcy Świętej przypominają zachowanie tego chłopca. Właśnie tę anegdotę, ukazującą pokorę świętego uczonego, postanowił namalować Guercino. Artysta przedstawił jednak chwilę słabości Augustyna w ten sposób, że my, widzowie, nie wątpimy w jego ostateczny sukces. Augustyn z uwagą wsłuchuje się w tłumaczenia zaaferowanego swą zabawą chłopczyka, ale na kolanach świętego widać księgę z kilkoma zapisanymi już linijkami. W pierwszej z nich można odczytać słowa: "Augustinus. Tom III". Trzymane w prawej ręce pióro zawisło w powietrzu, ale wiemy, że wkrótce spocznie na karcie księgi.

Obok postaci uczonego widać złocistą mitrę, symbol godności biskupiej. Artysta przypomina w ten sposób, że św. Augustyn był biskupem Hippony w Afryce Północnej.

Chłopczyk prawą ręką pokazuje bezkresne morze, a lewą - niewielką dziurę w piasku. Ręka Augustyna uzbrojona w pióro zawisła natomiast na tle nieba, jakby stamtąd oczekiwała na źródło inspiracji.

Leszek Śliwa

Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny" Nr 22 - 3 czerwca 2012r.

góra

Powiększenie

<< do w ramach
.