.

LOURDES

Życie Bernadetty - Objawienia - Sanktuaria

W południowo-zachodniej części departamentu Hautes-Pyrenees, na średniej wysokości 400 m npm, ukryte w morzu zieleni i wspierające się na pirenejskim przedgórzu, z przepływająca przezeń rzeką Gave tocząca swoje wody z Gavarnie, leży Lourdes, miejsce spotkania siedmiu dolin Lavedanu.

PRZESZŁOŚĆ LOURDES

Pośród wszystkich miast Bigorre, Lourdes osiągnęło w przeszłości największe znaczenie dzięki swojemu położeniu i swoim wielkim systemom obronnym.

Historia Lourdes jest więc ściśle związana z historią fortecy, która widziała pod swoimi murami Karola Wielkiego, Czarnego Księcia i Dugesklina. Jak mówi legenda, podczas powrotu z wyprawy do Hiszpanii, Karol Wielki rozpoczął oblężenie Lourdes zajętego przez Saracenów mając nadzieję, że głód panujący w twierdzy dopomógłby mu w zwycięstwie. Czas upływał, a forteca nadal była nie do zdobycia. Pewnego dnia na błękicie pojawił się olbrzymi orzeł i przelatując ponad broniącymi się w forcie upuścił trzymanego w dziobie wielkiego pstrąga. Mirat, dowodzący Saracenów, wystał rybę do żołnierzy Karola Wielkiego, który zaprzestał oblężenia myśląc, że obrońcy mieli jeszcze pod dostatkiem wyżywienia. Turpin, biskup z Le Puy i towarzysz Karola Wielkiego, otrzymał pozwolenie na rozmowy z oblężonym Miratem, który będąc pewnym cesarskiego przebaczenia, zgodził się na kapitulację. Nawrócony przez Turpina Mirat ochrzcił się obierając sobie imię Lorus, z czasem przeniesione na miasto, a które to później przekształciło się w Lourdes.

Od tego czasu w herbie Lourdes znajduje się: "Na srebrnej skale, czerwona tarcza z trzema czarnymi, uwieńczonymi złotem wieżami; ponad środkową wieżą czarny, trzymający w złotym dziobie srebrnego pstrąga orzeł o rozłożonych skrzydłach; dolna, niebieska część tarczy z siedmioma srebrnymi górami, oddzielającymi siedem dolin Lavedanu, z przepływającą przezeń rzeką Gave."

LOURDES W 1858 ROKU

W 1858 r. zamek Lourdes utracił swoje dawne znaczenie i nie pozostało mu nic innego, jak tylko wspomnienie świetnej przeszłości.

Miasteczko stało się ubogą osadą liczącą 4.000 mieszkańców, w której znikomy handel polegał na dostarczaniu wyżywienia niektórym oddziałom garnizonu z Lourdes.

Ludność, w większości zajmująca się rolnictwem, żyta spokojnie z ciężkiej pracy na roli lub z pracy w kamieniołomie, który dawał skałę i łupek. W okresie letnim miasto ożywiało się dzięki przejeżdżającym dyliżansom, które zmierzały do Cauterets lub do Bareges; zmiana koni następowała na Place du Marcadal.

LOURDES, ŚWIATOWE CENTRUM PIELGRZYMKOWE

Od roku 1858 cały świat zmierza ku Lourdes, by stanąć w mieścinie skupionej wokół dzwonnicy i u podnóża góry, na szczycie której wznosi się forteca panująca nad całą okolicą.

Każdego roku ponad 5.000.000 pielgrzymów i turystów przybywa do Lourdes: na parę dni z zorganizowaną pielgrzymką, na krótki pobyt z rodziną lub dla nawiedzenia sanktuariów.

Rozbrzmiewa echem nawoływanie Lourdes. Nie mające sobie równych miejsce spotkań, które dla chrześcijanina oznacza odnowę wiary, dla chorego nadzieję na uzdrowienie lub odzyskanie odwagi, dla przygnębionego przywrócenie nadziei.

Esplanade (wielki plac przed Bazyliką) jest wypełniona przeróżnymi ludźmi: są tu obecne wszystkie kontynenty, to mnóstwo narodowości znajdujących się w Lourdes stapia się w jedną wspólnotę, która składa ramiona na krzyż, odmawia różaniec, zapala świecę, pije wodę z fontanny i przechodzi Drogę Krzyżową.

Pielgrzymi i turyści odkrywają grotę objawień, Bazylikę Różańca św. na której wspiera się Bazylika górna, Kryptę i Bazylikę podziemną św. Piusa X, która w swojej prostocie może przyjąć 20.000 wiernych.

LOURDES, CENTRUM TURYSTYCZNE

Niektórzy ze zwiedzających znają Lourdes jedynie jako cel pielgrzymek, podczas gdy jest ono także doskonale wyposażonym centrum turystycznym o niezrównanych możliwościach: liczne kempingi i ponad 400 hotelów czynią z niego trzecie hotelarskie miasto Francji.

Atrakcje turystyczne są bardzo liczne: zachowane w doskonałym stanie lasy, cieniste ogrody, miejsca na piknik, basen letni, basen kryty, stadion miejski, wielofunkcyjna sala z 4.000 miejsc, Pałac Kongresowy, twierdza wraz z Muzeum Pirenejskim, Muzea Notre-Dame i Gemmail, Muzeum Cere Grevin, Muzeum "Petit Lourdes", Muzeum Lourdes, Muzeum Narodzenia, groty Saracenów, kolejka linowa przy Pić de Jur i kolejka Beout; w odległości dwóch kilometrów jezioro (wioślarstwo, połów szczupaka).

Dzięki swojemu usytuowaniu w sercu Pirenejów, Lourdes staje się też punktem, z którego wyruszają wycieczki turystyczne. Na skraju rozległego obszaru geograficznego, u stóp fascynującego łańcucha górskiego, tuż obok Narodowego Parku Pirenejskiego, Lourdes ofiarowuje różnorodne wycieczki (linie autobusowe z 5.000 miejsc) do okolic o przepięknych krajobrazach i do pojedynczych cudów Natury o międzynarodowej sławie, a które znajdują się w tym rejonie: Cirque de Gavarnie, Pont d'Espagne, groty w Betharram i w Medous, przełęcze w Aspin, Aubisque, Tourmalet, Peyresourde, jeziora Gaube i Artouste.

W czasie zimy, w niewielkiej odległości od Lourdes, ofiarowują narciarzom swoje usługi: Bareges, La Mongie, Cauterets, Saint-Lary, Le Hautacam, Luz-Ardiden, Gavarnie-les-Especieres, Piau-Englay.

Powołanie duchowe zdaje się być wpisane w cudowna różnorodność i jednocześnie harmonijna jedność pejzażu. Piękno krajobrazu i najróżnorodniejsze szczegóły łącza się razem by uczynić z tego zakątka Pirenejów jedno z najbardziej uroczych miejsc na świecie. Nie można dużo mówić o Lourdes, można je jedynie zwiedzać i oglądać i jest to właśnie to, czego chcielibyśmy spróbować.

Następna strona
.