U KRÓLOWEJ BESKIDÓW.

KS. MAREK DĄBEK SDB

Historia sanktuarium w Szczyrku sięga czasów zaborów, kiedy to 25 lipca 1894 r. 12-letniej wówczas Juliannie Peździe, w pobliżu tzw. Przykrej Kępki, na buku ukazała się Matka Najświętsza. Widzenia miały także młodsze koleżanki Julianny - Marianna Pezda i Marianna Marek. Najświętsza Panna poprosiła je, by przekazały dalej, jak bardzo zależy Jej, aby wierni nosili szkaplerz, odmawiali Anioł Pański i śpiewali Godzinki. Jej słowa miały zachęcać wiernych zniewolonego kraju do trwania przy Bogu -i wierze w odrodzenie państwowości. Z polecenia Pani w tym miejscu miała również powstać świątynia, w której będzie się odprawiać "dużo Mszy św.".

Wieść o tym wydarzeniu rozeszła się po okolicy, po Śląsk Cieszyński, Białą i Żywiecczyznę. Coraz liczniej przybywały pielgrzymki. Pątników było tak wielu, "aż ziemi było ciężko". Wkrótce na buku, na którym ukazała się Pani, zawieszono obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Przywieźli go tutaj wierni z niedalekiego Ustronia. W listopadzie 1894 r. podjęto decyzję o postawieniu tutaj drewnianej kaplicy. Murowaną zaś zaczęto budować w 1912 r. Obecny kościół powstał w latach 1948-53.

W 1939r. do Szczyrku przybyli z Oświęcimia Księża Salezjanie i przystąpili tu do budowy domu zakonnego. II wojna światowa zatrzymała jednak budowę. Okupanci zabrali zorganizowany przez wiernych materiał budowlany. Po wojnie rozpoczęto budowę nowego kościoła, a w 1960 r. artysta malarz Stefan Just w dowód wdzięczności za otrzymane łaski podjął się namalowania wizerunku Matki Bożej, który przedstawiła mu sędziwa już wówczas Julianna. Obraz od razu skojarzył się ludziom z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, a przybyłym z Oświęcimia Salezjanom - z kultem wizerunku Wspomożycielki Wiernych.

- Wszystko, co Maryja przekazała Juliannie, wypełnia się. Codziennie sprawowane są tu trzy Msze św., a dodatkowo Eucharystię odprawiają grupy pielgrzymów. W niedzielę przed Mszą św. o godz. 7.30 śpiewa się tu Godzinki - mówi kustosz sanktuarium. Wprawdzie opiekunowie kościoła na Górce, który należy do parafii św. Jakuba Apostoła w Szczyrku, formalnie mają pod opieką ok. 500 wiernych, to jednak w ciągu roku przybywa tu 250-300 tys. pielgrzymów. Najczęściej przybywają oni na Górkę podczas uroczystości odpustowych 3 maja i 15 sierpnia. Nie brak zorganizowanych grup pielgrzymkowych oraz osób korzystających z posługi duszpasterskiej. Odbywają się tu nocne czuwania modlitewne. Szczególny udział w ich zorganizowaniu miał ks. Józef Wawrzyniak SDB. Podjął tę inicjatywę w porozumieniu ze swoimi przełożonymi, na prośbę miejscowych parafian. Pierwsze czuwanie odbyło się 24/25 maja 1983r.

Rok 1994 był czasem przełomowym dla tego miejsca, dla posługujących tutaj salezjanów i dla wszystkich pielgrzymów. Była to 100. rocznica kultu Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku. Ten jubileuszowy rok obfitował w wydarzenia, które podkreśliły nieustanną i ciągle rosnącą przez dziesięciolecia cześć oddawaną przez wierny lud Szczyrkowskiej Królowej.

4 kwietnia 1994r. bp Tadeusz Rakoczy poświęcił i konsekrował ołtarz i kościół, zaś 3 maja osobnym dekretem ogłosił kościół lokalnym sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

SZCZYRKOWSKA PANI

MARIAN KONIOR

.
W Szczyrkowskiej ziemi, wśród górskich zboczy,
W lesie, gdzie świerki, brzozy i buki,
Gdzie mały strumyk wody swe toczy,
Stworzył to miejsce dla ciebie Bóg.
.
I tu, Maryjo - Polski Królowo
Do Ciebie ślemy błagalne słowo.
Ty nas pocieszasz i wesprzeć możesz,
Kiedy prosimy o łaski Boże.
.
Wśród gór i lasów pięknych Beskidów
Na Górkę z pieśnią dziś ludzie idą.
Idą do Ciebie z bliska, z daleka,
Boś Ty jest Matką Boga-Człowieka.
.
Do Ciebie, Matko, prośby wznosimy,
Bo Twą opiekę zawsze czujemy.
Ty nam rozjaśniasz chwile zmartwienia,
Przywracasz Życie, spokój, marzenia.
.
Już przeszło sto lat mija od chwili,
Kiedy Cię, Matko, tu zobaczyli,
Dobrze się Polak z Tobą tu czuje,
Szczyrkowska Pani wszystkim króluje.

Tygodnik "niedziela" nr 34 - 22 sierpnia 2004r.

góra

<< wywołwnie menu Najświętszej Trójcy