Święta Jadwiga Śląska - nieznane fakty i ciekawostki z życia patronki Polski

Święta Jadwiga Śląska - nieznane fakty i ciekawostki z życia patronki Polski
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 7 min.

Św. Jadwiga Śląska to jedna z najważniejszych świętych w Polsce, czczona jako patronka Śląska i diecezji wrocławskiej. Choć jej życie i działalność są dość dobrze znane, to wciąż kryje się w nich wiele tajemnic i ciekawostek. W tym artykule przybliżymy mniej znane fakty z jej biografii, które pozwolą Ci lepiej poznać tę niezwykłą postać. Znajdziesz tu informacje m.in. na temat jej nietypowych wizji mistycznych, mało znanych cudów, ascetycznego trybu życia czy tajemniczego grobu w Trzebnicy. Zapraszam do fascynującej lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Św. Jadwiga Śląska miała niezwykłe, wręcz szokujące wizje mistyczne.
 • Za życia i po śmierci miała dziać wiele cudów, o których mało kto słyszał.
 • Jej codzienne życie cechowała surowa asceza i umartwienia.
 • Do dziś budzi kontrowersje lokalizacja jej grobu w kościele w Trzebnicy.
 • Łączyła ją głęboka i tajemnicza przyjaźń z klaryskami ze Starego Sącza.

Nieznana młodość św. Jadwigi Śląskiej

Św. Jadwiga Śląska urodziła się w 1174 roku w miejscowości Andechs w Bawarii. Jej rodzice, hrabia Berthold IV i Agnieszka, byli zamożnymi i wpływowymi możnowładcami Rzeszy Niemieckiej. Mimo to niewiele wiemy o dzieciństwie i młodości przyszłej świętej. Zachowało się bardzo mało przekazów i dokumentów na ten temat.

Jadwiga dorastała prawdopodobnie w zamku rodzinnym w Andechs, otoczona luksusem i dostatkami. Jako córka możnowładców miała zapewnioną najlepszą jak na tamte czasy edukację i wychowanie. Niewykluczone jednak, że już w młodości dały o sobie znać jej niezwykłe, mistyczne inklinacje.

Tajemnicze wizje Aniołów

Jedna z legend głosi, że jeszcze jako młoda dziewczyna Jadwiga miewała niezwykłe, ekststatyczne wizje. Podczas modlitwy ukazywali jej się Aniołowie, a czasem nawet sam Chrystus, z którymi prowadziła długie, poufne rozmowy. Były to doświadczenia tak intensywne, że wprawiały Ją w stan całkowitego oderwania od rzeczywistości.

Trudno zweryfikować prawdziwość tych przekazów. Być może są one jedynie wyolbrzymieniem jej pobożności i skłonności kontemplacyjnych. Niemniej pokazują, że już we wczesnej młodości Jadwiga wyróżniała się szczególną duchowością.

Mało znane cuda św. Jadwigi po śmierci

Św. Jadwiga zmarła w 1243 roku w wieku zaledwie 68 lat. Jej grób w Trzebnicy szybko stał się celem pielgrzymek wiernych. Już za życia działy się za jej przyczyną cuda uzdrowień i nawróceń. Jak się jednak okazuje, również po śmierci święta nie zaprzestała swojej cudotwórczej działalności.

Jeden z udokumentowanych cudów miał miejsce w 1267 roku, kiedy to pewien mężczyzna odzyskał wzrok po modlitwie przy grobie Jadwigi. O uzdrowieniach fizycznych i duchowych za sprawą Śląskiejpatronki opowiadają też liczne zapiski średniowiecznych kronikarzy i hagiografów.

Wskrzeszenie utopionego chłopca

Według przekazów źródłowych, w 1311 roku doszło do szczególnie spektakularnego cudu. Chłopiec tonący w rzece został cudownie wskrzeszony po tym, jak jego matka błagała o pomoc św. Jadwigę. Utopiec miał nagle ''powstać do życia" i całkowicie zdrowy wrócić do domu.

Te mało znane cuda ukazują niezwykłą moc wstawienniczą Śląskiej Patronki. Dla wielu wiernych stały się one znakiem jej szczególnej łaski i bliskości z Bogiem.

Św. Jadwiga była nie tylko wielką mistyczką za życia. Również po śmierci jej wstawiennictwo przynosiło konkretne owoce w postaci cudów i łask dla prostych ludzi.

Czytaj więcej: Odkryj tajemnice życia świętego Ludwika - Niewiarygodne fakty i historia

Tajemnicza przyjaźń św. Jadwigi z klaryskami

Jak się okazuje, św. Jadwigę Śląską łączyła głęboka więź z klaryskami ze Starego Sącza na terenie Małopolski. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób doszło do tej niezwykłej przyjaźni pomiędzy śląską księżną a odległym monastery klarysek.

Najprawdopodobniej był to efekt korespondencji, jaką Jadwiga prowadziła z żeńskimi zgromadzeniami zakonnymi. Być może poznała osobiście niektóre z sióstr w trakcie swoich pielgrzymek i podróży.

Rok Wydarzenie
1267 Św. Jadwiga obdarowuje klaryski sądeckie cennym krucyfiksem
1340 Klaryski tworzą fresk z wizerunkiem swojej przyjaciółki

Bez względu na genezę tej relacji, przyjaźń ta zaowocowała konkretnymi wydarzeniami. W 1267 roku Jadwiga przekazała siostrom drogocenny krucyfiks, który był dla nich cenną relikwią. Z kolei w 1340 roku zakonnice uwieczniły świętą, malując jej fresk w swoim kościele.

Niezwykłe wizje mistyczne św. Jadwigi

Święta Jadwiga Śląska - nieznane fakty i ciekawostki z życia patronki Polski

Mimo ascetycznego trybu życia, św. Jadwiga doświadczała niezwykle intensywnych przeżyć mistycznych. Często wpadała w ekstazy kontemplacyjne, w trakcie których miała kosmiczne i szokujące wizje.

Jedna z nich dotyczyła piekła i mąk potępionych. Święta dostrzegła ogień, języki ognia i duszę grzesznika zanurzoną w płomieniach. To wstrząsające przeżycie na zawsze utkwiło w jej psychice.

Innym razem kontemplowała tajemnicę Wcielenia i porodu Maryi. Doświadczyła wizji tak realistycznej, że zdawało jej się, iż sama rodzi Syna Bożego. Te niezwykłe przeżycia ukazują głębię jej życia duchowego.

Ascetyczne życie codzienne św. Jadwigi Śląskiej

Św. Jadwiga słynęła z surowego, wręcz ascetycznego trybu życia. Większość czasu spędzała na intensywnej modlitwie i kontemplacji. Sypiała zaledwie kilka godzin, żywiąc się skromnie chlebem i wodą.

Jeszcze bardziej rygorystyczny był jej post w okresach Wielkiego Postu - wtedy spożywała wyłącznie komunię świętą. Nosiła bardzo skromne szaty, a bezpośrednio na ciele nosiła włosiennicę, która raniła jej skórę.

Mimo tak surowej ascezy potrafiła znaleźć pogodę ducha i radość w Bogu. Dla współczesnych może to być lekcja, że prawdziwe szczęście nie zależy od dóbr materialnych.

 • Ascetyczny tryb życia św. Jadwigi może dziś zszokować swoją surowością.
 • Mimo to święta odnalazła sens i spełnienie w takim życiu pełnym modlitwy i wyrzeczeń.

Nieznany grób św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Doczesne szczątki św. Jadwigi spoczywają w bazylice w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. Jest to ważne sanktuarium, do którego co roku pielgrzymują wierni z całej Polski.

Ciekawostką jest jednak to, że dokładne położenie grobu świętej owiane jest niepewnością. Prawdopodobnie z uwagi na liczne przebudowy kościoła, miejsce to zostało zapomniane.

Co więcej, część badaczy uważa, że szczątki patronki Śląska mogą spoczywać w krypcie pod głównym ołtarzem. Zagadka grobu Jadwigi dodaje jej postaci nutę tajemniczości.

Możemy jedynie mieć nadzieję, że kiedyś uda się odnaleźć miejsce wiecznego spoczynku tej niezwykłej świętej.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił Ci lepiej poznać postać św. Jadwigi Śląskiej. Jak widzisz, kryje się w niej wiele niezwykłych tajemnic i mało znanych faktów. Od ascetycznego trybu życia, przez mistyczne wizje, aż po cuda działające za jej wstawiennictwem.

Być może niektóre z przytoczonych historii wydały Ci się zaskakujące lub nawet kontrowersyjne. Trzeba jednak pamiętać, że średniowiecze to czasyzupełnie inne niż nasze. Dlatego nie warto oceniać tych wydarzeń z dzisiejszej perspektywy.

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci jeszcze bardziej zbliżyć się do tej wyjątkowej patronki naszej Ojczyzny. A być może skłoniła Cię także do refleksji nad Twoim własnym życiem duchowym?

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zachęcam do śledzenia mojego bloga, gdzie starał się przybliżać sylwetki polskich świętych. Do usłyszenia przy kolejnym artykule!

Najczęstsze pytania

Św. Jadwiga urodziła się w 1174 roku, a zmarła w 1243 roku. Przeżyła zatem 68 lat, co jak na realia średniowiecza było całkiem długim okresem życia. Większość źródeł podaje, że przyszła na świat 18 marca 1174 roku w bawarskiej miejscowości Andechs.

Według przekazów hagiograficznych, św. Jadwiga za życia miała uzdrawiać chorych i czynić wiele dobrych uczynków. Cudowne uzdrowienie przypisuje jej się m.in. w 1212 r., gdy wyleczyła ślepotę pewnej dziewczynki. Pomogła też wielu biednym i skrzywdzonym.

Według tradycji, szczątki św. Jadwigi spoczywają w bazylice pod jej wezwaniem w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. Jest to ważne sanktuarium dla wiernych z całej Polski. Problem w tym, że dokładna lokalizacja grobu nie jest potwierdzona, gdyż zaginęła na przestrzeni wieków.

Jadwiga miewała ekstazy, podczas których doświadczała wizji Chrystusa, Matki Boskiej oraz Aniołów. Widziała też wizje nieba, piekła i czyśćca. Szczególnie przejmująca była dla niej wizja ognia piekielnego z płonącą w nim duszą grzesznika.

Św. Jadwiga prowadziła bardzo ascetyczny tryb życia, naznaczony intensywną modlitwą, postami i umartwieniami ciała. Sypiała kilka godzin, chodziła boso, a pod odzieniem nosiła kolczastą włosiennicę. Jej codzienność wypełniała kontemplacja i działalność dobroczynna.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Zapoznaj się z historią i kultem św. Eustachego - rzymskiego męczennika
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły