Święta Pelagia: Poznaj Historię i Cuda Patronki Nawróceń i Pokutników

Święta Pelagia: Poznaj Historię i Cuda Patronki Nawróceń i Pokutników
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski21.11.2023 | 6 min.

Św. Pelagia to jedna z bardziej znanych świętych Kościoła katolickiego. Choć żyła w IV wieku, jej historia przemawia do współczesnych ludzi poszukujących sensu życia. Z pozoru niepozorna dziewczyna, aktorka i tancerka, nawróciła się na chrześcijaństwo pod wpływem biskupa Nonnosa. Udała się na pustynię, gdzie wiele lat pokutowała w samotności. Do dziś uznawana jest za patronkę nawróceń i pokutników.

Kluczowe wnioski:

 • Żywot św. Pelagii pokazuje, że każdy człowiek może się nawrócić i zacząć życie od nowa.
 • Pustelnicze życie św. Pelagii świadczy o jej radykalnym zerwaniu z grzeszną przeszłością.
 • Bóg w swoim miłosierdziu przyjmuje każdego pokutującego grzesznika.
 • Przykład św. Pelagii dodaje otuchy współczesnym pokutnikom.
 • Św. Pelagia do dziś wstawia się w niebie za nawracającymi się grzesznikami.

Kim była św. Pelagia?św. Pelagia?

Św. Pelagia żyła w IV wieku w Antiochii. Była piękną, młodą dziewczyną, która pracowała jako aktorka i tancerka. Wieść gminna niosła, że wiodła rozwiązły, grzeszny tryb życia. Pewnego dnia Pelagia spotkała biskupa Nonnosa, który głosił Słowo Boże w Antiochii. Jego kazanie tak poruszyło serce Pelagii, że postanowiła całkowicie odmienić swoje życie.

Porzuciła dotychczasowy, grzeszny proceder i przyjęła chrzest. Zrozumiała, że prawdziwe szczęście i wolność można znaleźć jedynie w Chrystusie. Postanowiła radykalnie pokutować za grzechy przeszłości. Biskup pobłogosławił Pelagii i udzielił jej komunii świętej, a następnie w tajemnicy przed ludźmi odeszła na pustynię, gdzie miała spędzić resztę życia.

Początek nowego życia

Nawrócenie św. Pelagii było spektakularne i całkowite. Ta piękna, młoda kobieta bez reszty poświęciła się Chrystusowi, porzucając dotychczasowe życie aktorki i tancerki. Jej przykład dodawał odwagi pierwszym chrześcijanom, dowodząc mocy łaski Bożej, która potrafi przemienić serce nawet największego grzesznika.

Nawrócenie św. Pelagii na chrześcijaństwośw. Pelagii na chrześcijaństwo

Żywot św. Pelagii opisuje ze szczegółami moment jej spektakularnego nawrócenia. Pewnego dnia, przechodząc obok antiochijskiego kościoła, usłyszała głoszone przez biskupa Nonnosa kazanie o sądzie Bożym i karze za grzechy. Słowa te głęboko poruszyły sumienie Pelagii - zrozumiała całą nędzę swego dotychczasowego postępowania.

Św. Pelagia była pod tak wielkim wrażeniem słów biskupa, że natychmiast udała się do niego, wyznała mu swoje grzechy i usilnie prosiła o wskazanie drogi do zbawienia. Nonnos udzielił jej chrztu, a Pelagia zmieniła wówczas swoje imię na Maria. Za radą biskupa wyszła potajemnie z miasta i udała się na pustynię wiodąc odtąd życie pustelnicy.

„Nawrócenie św. Pelagii dowodzi, że łaska Boża jest potężniejsza niż ludzka słabość i nawet największy grzesznik może dostąpić zbawienia.”

Czytaj więcej: Odkryj tajemnice i legendy związane ze świętą Kunegundą

Ascetyczne życie św. Pelagii na pustyniśw. Pelagii na pustyni

Św. Pelagia osiadła na opuszczonej pustyni w Palestyńskiej, gdzie przez ponad 50 lat prowadziła bardzo surowe, ascetyczne życie. Według tradycji zamieszkała w małej, nędznej grocie, pościła się przez całe dnie i nikt nigdy nie widział jej twarzy. Jedynym posiłkiem Pelagii był chleb, który co tydzień przynosił jej pustelnik o imieniu Jakub.

Św. Pelagia na pustyni nieustannie się modliła i pokutowała za grzechy, nie szukając żadnych wygód ani ulg w swoim nędznym położeniu. Tak surowy tryb życia miał być wyrazem skruchy za wcześniejsze grzechy rozwiązłości. Na łożu śmierci Pelagia wyjawiła swoją prawdziwą tożsamość pustelnikowi Jakubowi, polecając mu swą duszę modlitwie.

Życie w skrajnym ubóstwie

Św. Pelagia dobrowolnie wybrała życie w skrajnym ubóstwie, umartwieniu i odosobnieniu na pustkowiu. Już samo miejsce jej pobytu świadczyło o radykalizmie nawrócenia i chęci pokuty. Pelagia nie szukała żadnej ludzkiej pociechy, lecz całą ufność pokładała w Bożym miłosierdziu.

Cuda i łaski za wstawiennictwem św. Pelagiiśw. Pelagii

Święta Pelagia: Poznaj Historię i Cuda Patronki Nawróceń i Pokutników

Św. Pelagia odeszła do wieczności około połowy V wieku. Jednak jej kult szybko rozszerzał się, a liczne cuda miały potwierdzać świętość pokutnicy z Antiochii. Gdy w V wieku zagrażała Palestynie susza, biskup Gerazym zanosił gorące modlitwy przy grobie św. Pelagii - i nagle spadł strumień deszczu ratując okolicę przed nieurodzajem.

Innym razem mniszki z klasztoru św. Tekli, które cierpiały głód w czasie oblężenia Jerozolimy przez Persów, doświadczyły cudownego rozmnożenia oleju. Wszystko to za sprawą wstawiennictwa św. Pelagii. Te cuda i wiele innych sprawiły, że coraz więcej pokutników i nawróconych grzeszników zwracało się do niej z prośbami w swoich potrzebach.

Rodzaje łask uzyskiwanych za wstawiennictwem św. Pelagii Nawrócenia grzeszników, ocalenie przed brakiem urodzaju, rozmnożenie żywności w potrzebach, umocnienie w wierze

Pelagia patronką nawróceń i pokutników patronką nawróceń i pokutników

Św. Pelagia od wieków czczona jest jako patronka nawróceń i pokutników. Jej przykład pokazuje, że każdy człowiek, bez względu na wcześniejsze życie, może odnaleźć drogę do Boga. Wzruszająca historia św. Pelagii dodaje odwagi współczesnym grzesznikom, by przyznali się do swoich win i zaczęli nowe życie w łasce Chrystusa.

Św. Pelagia jest też wezwana wstawienniczką dla tych, którzy opuszczają świat, by wieść życie w klasztorze lub na pustelni. Jej ascetyczne życie na pustyni jest wzorem zerwania z przeszłością i całkowitego oddania się Bogu.

 • Św. Pelagia dodaje otuchy współczesnym pokutnikom.
 • Wstawia się do Boga za nawracającymi się grzesznikami.

Święto św. Pelagii w Kościele katolickimśw. Pelagii w Kościele katolickim

W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne św. Pelagii obchodzone jest 8 października. Jest to okazja do modlitwy w intencji nawrócenia grzeszników i dziękczynienia za Boże miłosierdzie okazane także we współczesnym świecie. Za przykładem św. Pelagii można także zawierzyć Chrystusowi bliskie nam osoby, pragnąc by doznały łaski nawrócenia.

Postać św. Pelagii powinna zachęcać każdego katolika do częstej modlitwy za grzeszników i polecania Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy są daleko od Boga. Pamiętajmy też o zanoszeniu intencji za pokutników, którzy pragną zostawić stare życie i rozpocząć nowe w łasce sakramentów świętych. Św. Pelagia niech będzie dla nas wzorem i patronką!

Podsumowanie

Historia św. Pelagii pokazuje, że każdy człowiek, nawet największy grzesznik, może dostąpić Bożego miłosierdzia i zacząć nowe życie w Chrystusie. Jej spektakularne nawrócenie powinno dodawać nam nadziei i wiary w moc łaski. Drogi Przyjacielu, pamiętaj, że dla Boga nie ma sytuacji bez wyjścia.

Przykład św. Pelagii uczy nas też o radykalizmie prawdziwego nawrócenia. Porzuciła ona cały dotychczasowy, grzeszny świat i w samotności pokutowała na pustyni. To wezwanie również dla nas, abyśmy nie bali się zdecydowanie zerwać z grzechem.

Św. Pelagię czcimy jako patronkę pokutników i tych, którzy pragną wyjść na prostą. Możemy do niej zanosić nasze intencje, prosząc o łaskę nawrócenia dla siebie lub naszych bliskich. Bądźmy wdzięczni Bogu za jej przykład! Niech nas pociąga do Chrystusa.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci lepiej poznać tę niezwykłą świętą. Jej barwna historia pokazuje, jak Bóg potrafi wybawić z największych nawet opresji. Pozwól, by jej żywot zainspirował Cię do zawierzenia Bożemu miłosierdziu.

Najczęściej zadawane pytania

Św. Pelagia żyła w IV wieku w Antiochii. Początkowo pracowała jako aktorka i tancerka, prowadząc rozwiązły, grzeszny tryb życia. Jej spektakularne nawrócenie pod wpływem kazania biskupa Nonnosa doprowadziło do całkowitej przemiany życia. Odtąd jako pokutnica spędziła ponad 50 lat na samotnej pustyni.

Św. Pelagię nawróciło poruszające kazanie biskupa Nonnosa o Bożym sądzie i karze za grzechy. Poczuła skruchę i natychmiast poprosiła go o chrzest oraz wskazanie drogi pokuty za dawną grzeszną przeszłość.

Św. Pelagia prowadziła surowe, ascetyczne życie w małej grocie na pustyni, pościła się i modliła na pokutę za grzechy. Nie szukała żadnych wygód, pragnęła jedynie oczyścić duszę pokutą.

Za wstawiennictwem św. Pelagii doszło m.in. do ustania suszy, cudownego rozmnożenia żywności i nawrócenia grzeszników. Jej grób szybko stał się celem licznych pielgrzymek.

Swoim przykładem św. Pelagia pokazuje, że każdy grzesznik, nawet największy, może dostąpić Bożego miłosierdzia. Jej historia dodaje otuchy we własnej drodze nawrócenia.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Zapoznaj się z historią i kultem św. Eustachego - rzymskiego męczennika
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły