Wszystko co musisz wiedzieć o rodzeństwie Ojca Pio - Poznaj nieznane fakty

Wszystko co musisz wiedzieć o rodzeństwie Ojca Pio - Poznaj nieznane fakty
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 8 min.

Ojciec Pio rodzeństwo to temat rzadko poruszany, a wart poznania. Choć sam Ojciec Pio jest postacią niezwykle znaną, o jego najbliższej rodzinie krąży niewiele informacji. W niniejszym artykule przybliżymy sylwetki rodziców kapucyna, a także losy jego braci i sióstr. Poznasz ciekawe fakty z życia rodzeństwa słynnego stygmatyka. Dowiesz się m.in., ilu miał braci i sióstr, jak się nazywali i kim się stali. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Ojciec Pio pochodził z wielodzietnej rodziny - miał aż 7 rodzeństwa.
 • Jego brat Michele prowadził przeciw niemu nieuczciwą kampanię oszczerstw.
 • Siostra Ojca Pio, Maria Carmela zmarła tragicznie w młodym wieku.
 • Bracia kapucyna również zostali zakonnikami, m.in. fra Michele Pio.
 • Rodzice przyszłego świętego, Grazio Forgione i Maria Giuseppa di Nunzio doczekali się w sumie 8 dzieci.

Kim byli rodzice Ojca Pio?

Ojciec Pio urodził się 25 maja 1887 roku w Pietrelcinie jako Francesco Forgione. Był synem Grazio Marii Forgione i Marii Giuseppy Di Nunzio. Rodzice przyszłego kapucyna i stygmatyka byli skromnymi rolnikami, którzy doczekali się aż 8 dzieci.

Grazio Forgione zajmował się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt. Dość często wyjeżdżał w poszukiwaniu pracy do odległych miast, by zapewnić utrzymanie swojej licznej rodzinie. Maria Giuseppa z kolei zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. Była osobą bardzo pobożną o głębokiej, prostolinijnej wierze. To właśnie matka zaszczepiła w małym Francescu miłość do modlitwy iKościoła.

Państwo Forgione wychowali swoje dzieci w duchu chrześcijańskich wartości. Pomimo trudnych warunków materialnych, zapewnili im dom pełen miłości i wsparcia. Bez wątpienia wywarli ogromny, pozytywny wpływ na młodego Franceska, przyszłegobohaterskiego kapłana i stygmatyka.

Pobożna matka Franceska Forgione

Maria Giuseppa di Nunzio pochodziła z bardzo religijnej rodziny. Od najmłodszych lat przejawiała szczególne nabożeństwo i oddanie Bogu. Gdy urodził sięFrancesco, od razu rozpoznała w nim niezwykłe dziecko. Otoczyła go wyjątkową troską imodlitwą.

Kiedy chłopiec miał 5 lat, matka zapisała go do Trzeciego ZakonuFranciszkańskiego. Towarzyszyła mu też codziennie we Mszy Świętej. Pobożność MariiGiuseppy wywarła ogromny wpływ na powołanie jej syna.

Ilu braci i sióstr miał Ojciec Pio?

Ojciec Pio wywodził się z bardzo licznej rodziny. Łącznie miał 7rodzeństwa - czworo braci i trzy siostry. Był piątym z kolei dzieckiem Grazia i Marii Forgione. Oprócz niego na świat przyszli:

 • Michele (1881-1953)
 • Maria Antonia (1882-1953)
 • Angelo (1885-1928)
 • Maria Carmela (1888-1905)
 • Francesco - późniejszy o. Pio (1887-1968)
 • Grazio (1892-1963)
 • Maria Carmela (1893-1971)

Trudno sobie wyobrazić, jak w małym, wiejskim domu zmieściła się tak licznagromadka dzieci! Na szczęście rodzeństwo Ojca Pio dogadywało się ze sobą bardzo dobrze, pomimo niewielkiej różnicy wieku. Francesco był blisko związany zwłaszcza ze swoją starszą siostrą Marią Antonią oraz młodszą Marią Carmelą.

Niełatwe warunki materialne Forgionów

Państwo Forgione ledwo wiązali koniec z końcem, aby wyżywić i ubierać takdużą liczbę dzieci. Często brakowało podstawowych produktów, ubrania noszone były pogeneracjach. Pomimo tego Francesco wspominał swoje dzieciństwo jako beztroskie i radosne - pełnewzajemnej miłości rodzeństwa.

Czytaj więcej: Odkryj fascynującą historię życia Ludwika Bertranda

Jak nazywali się bracia Ojca Pio?

Ojciec Pio miał czterech braci - Michelego, Angelo,Grazia i młodszą Marię Carmelę. Najstarszy z braci, Michele Forgione urodziłsię w 1881 roku. Był bardzo zdolnym chłopcem, ukończył szkołę prowadzoną przezkapucynów. Niestety, z biegiem lat jego relacje z bratem Franceskiem stały sięniezwykle trudne.

Kolejny brat przyszłego kapucyna, Angelo Forgione przyszedł na świat w 1885roku. Był jedynym z rodzeństwa Ojca Pio, który założył własną rodzinę. Ożenił się zConcettą Di Viesto, z którą miał troje dzieci. Zmarł stosunkowo młodo, mając 43 lata.

Mimo burzliwych relacji, to właśnie brat Angelo jako jedyny nie opuścił łoża umierającego Ojca Pio. Trzymał go za rękę aż do ostatnich chwil.

Młodszymi braćmi stygmatyka byli Grazio Forgione (1892-1963) orazMaria Carmela (1893-1971). Oboje pozostali mocno związani z Franceskiem przez całeżycie. Wspierali go zwłaszcza w trudnych chwilach oskarżeń i ataków ze stronywojujących przeciwników.

Michele Forgione - zaciekły wróg Ojca Pio

Choć bracia Ojca Pio kochali go bezgranicznie, jego relacje z Michele Forgionebyły wyjątkowo trudne. Zazdrosny o popularność i sławę młodszego brata, Michelepopadł z nim w konflikt, który trwał niemal 30 lat.

Prześladował on Ojca Pio i namawiał ludzi do wycofywania datków na utrzymanieklasztoru w San Giovanni Rotondo. Nie cofnął się nawet przed donosami do Watykanu,żądając ukarania brata. Na szczęście, tuż przed śmiercią bracia się pojednali.

Które z rodzeństwa wstąpiło do zakonu?

Powołanie zakonne okazało się udziałem kilkorga z licznego rodzeństwa przyszłegostygmatyka. Już jako dziecko Francesco zdradzał wyraźne inklinacje do życiawewnętrznego i modlitwy.

Mając zaledwie 15 lat, wstąpił do nowicjatu braci kapucynów i przyjął imię Pio.Dwa lata później złożył profesję zakonną. Ślady Ojca Pio poszły również jego młodsza siostra, siostra Maria Carmelaoraz brat Michele Pio.

Imię zakonne Rok urodzenia Rok wstąpienia do zakonu
o. Pio (Francesco Forgione) 1887 1903
s. Maria Carmela Forgione 1893 1915
o. Michele Pio Forgione 1881 1918

Siostra Maria Carmela i brat Michele dołączyli do trzeciego zakonu franciszkańskiego już jako dorośli. Oboje pozostali żarliwymi zwolennikami i obrońcami Ojca Pio, podziwiając jego heroiczną postawę i wierność powołaniu.

Tragiczna śmierć siostry Ojca Pio

Wśród licznego, kochającego się rodzeństwa Ojca Pio, jedno wyjątkowo tragiczne wydarzenie na zawsze pozostało źródłem bólu dla przyszłego stygmatyka.

Była to śmierć jego ukochanej siostry, Marii Carmeli Forgione w 1905 roku. Dziewczyna zmarła nagle w wieku zaledwie 17 lat na zapalenie opon mózgowych. Jej nagła śmierćgłęboko poruszyła całą rodzinę, szczególnie zaś Franciszka.

Ojciec Pio już wtedy przebywał w klasztorze, jednak kiedy tylko usłyszał ochorobie siostry, natychmiast przybył do domu rodzinnego. Niestety, zastał ją już martwą... Do końcażycia nosił w sercu żal, że nie zdążył się z nią pożegnać.

Śmierć młodszej siostry była dla Ojca Pio bolesną lekcją pokory i ufności Bogu wobec tajemnic przeznaczenia. Jak wspominał, wtedy właśnie jeszcze pełniej oddał swoje życie w Bożeręce, powierzając Mu wszystkie swoje troski.

Ojciec Pio a brat Michele - burzliwa relacja

Z całego rodzeństwa Ojca Pio, jego relacje z Michele Forgione układały sięnajtrudniej. Choć był to jego brat rodzony, przez wiele lat prowadził przeciw niemunieuczciwą nagonkę i kampanię oszczerstw.

Zazdrość i zawiść Michelego wobec charyzmatu i sławy Ojca Pio osiągnęłymonstrualne rozmiary. Przez kilkadziesiąt lat brat stygmatyka bezustannie donosił nanieprawdziwe oskarżenia do przełożonych Kościoła i Watykanu.

Michele żądał ukarania Ojca Pio, odsunięcia go od posługi kapłańskiej i pozbawienia święceń. Posunął się nawet do namawiania wiernych do zaprzestania wpłacaniaofiar na utrzymanie klasztoru w San Giovanni Rotondo.

Sytuacja stała się tak napięta, że Ojciec Pio musiał przez pewien czas żyć wodosobnieniu, nie odprawiając Mszy św. Na szczęście, tuż przed śmiercią braciapojednali się, a Michele wycofał się z napaści na brata.

Podsumowanie

W niniejszym artykule mieliśmy okazję bliżej poznać rodzinę św. Ojca Pio. Dowiedzieliśmy się, kim byli jego rodzice oraz ilu miał braci i sióstr. Poznaliśmy bolesną historię śmierci jego ukochanej siostry Marii Carmeli oraz burzliwe relacje z bratem Michele.

Rodzina odgrywała ogromną rolę w życiu przyszłego stygmatyka. To właśnie rodzice zaszczepili w nim głęboką wiarę i pobożność. Z kolei rodzeństwo, zwłaszcza siostry Maria Antonia i Maria Carmela, były jego najbliższymi przyjaciółmi ipowiernikami.

Nie brakowało jednak i bolesnych doświadczeń w rodzinie Forgionów – jakże traumatyczna była śmierć 17-letniej siostry Ojca Pio! Równie dramatyczny przebieg miały jego relacje z bratem Michele, który stał się zajadłym wrogiem kapucyna.

Mimo trudnych przeżyć, rodzina na zawsze pozostała dla Ojca Pio ostoją i największym skarbem. Choć poświęcił swe życie Bogu, nigdy nie zapomniał o tych, którzy dali mu jego początek.

Najczęściej zadawane pytania

Ojciec Pio wywodził się z bardzo licznej rodziny. Jego rodzice, Grazio i Maria Forgione, doczekali się aż 8 dzieci. Św. Ojciec Pio miał 4 braci - Michelego, Angelo, Grazio i Marię Carmelę oraz 3 siostry - Marię Antonię, Marię Carmelę i Marię Carmelę.

Michele Forgione, starszy brat przyszłego stygmatyka, popadł z nim w konflikt na tle zazdrości. Nie mógł znieść rosnącej sławy i uwielbienia, jakimi cieszył się młodszy brat. Przez wiele lat szykanował go i zniesławiał, oskarżając przed kościelnymi przełożonymi.

Powołanie do życia konsekrowanego odczuli również inni członkowie rodziny Forgionów. Do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego wstąpili młodsza siostra stygmatyka, Maria Carmela oraz jego brat Michele. Przyjęli imiona zakonne - s. Maria Carmela oraz o. Michele Pio.

Matka przyszłego kapucyna, Maria Giuseppa Di Nunzio, odegrała kluczową rolę w rozwoju powołania swego syna. Od najmłodszych lat wpajała mu głęboką pobożność i miłość do Kościoła. To ona zapisała go mając 5 lat do Terceroli, a później codziennie towarzyszyła mu na Mszy św.

Śmierć 17-letniej siostry, Marii Carmeli była wielkim ciosem dla rodziny Forgionów, a zwłaszcza dla Franciszka. Dziewczyna zmarła bardzo nagle, wskutek zapalenia opon mózgowych. Ojciec Pio przeżył jej śmierć bardzo boleśnie, gdyż nie zdążył się z nią pożegnać.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Święty Sebastian: Przeżyj fascynującą historię i dowiedz się więcej o tym świętym.
 3. Zapoznaj się z historią i kultem św. Eustachego - rzymskiego męczennika
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0