Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Świętym Aleksandrze - Historia, Cuda i Modlitwa

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Świętym Aleksandrze - Historia, Cuda i Modlitwa
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 8 min.

Św. Aleksander to niezwykle ciekawa postać w historii Kościoła. Był biskupem Rzymu na przełomie II i III wieku, w czasach prześladowań chrześcijan. Według tradycji poniósł śmierć męczeńską na rozkaz cesarza Hadriana. Jest patronem Rzymu i męczenników. W artykule dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o życiu, działalności i cudach Św. Aleksandra. Poznasz też modlitwę do niego o wstawiennictwo w różnych potrzebach. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Św. Aleksander był biskupem Rzymu w trudnych czasach prześladowań.
 • Według tradycji poniósł śmierć męczeńską na rozkaz cesarza Hadriana.
 • Jest patronem Rzymu i męczenników, do niego modlą się o wstawiennictwo.
 • Za jego wstawiennictwem dokonało się wiele cudów i uzdrowień.
 • W artykule znajdziesz wszystko, co najważniejsze o Św. Aleksandrze.

Kim był Św. Aleksander?

Św. Aleksander był biskupem Rzymu na przełomie II i III wieku. Według tradycji urodził się w Atenach w Grecji około roku 105. Do Rzymu przybył jako młody człowiek. Tam też przyjął chrzest i został kapłanem. Gdy zmarł ówczesny biskup Rzymu św. Ewaryst, Aleksander został wybrany jego następcą. Był to bardzo trudny okres w historii Kościoła, gdyż trwały okrutne prześladowania chrześcijan ze strony cesarzy rzymskich.

Będąc biskupem Rzymu, Aleksander gorliwie pełnił swoją posługę. Bronił wiary i wspierał prześladowanych chrześcijan. Prowadził też ożywioną działalność misyjną, zakładając nowe gminy chrześcijańskie. Jako pasterz troszczył się o potrzebujących. Według tradycji zmarł śmiercią męczeńską na rozkaz cesarza Hadriana w roku 115.

Wybór na biskupa Rzymu

Gdy Aleksander przybył do Rzymu, Kościół przeżywał trudne chwile. Trwały prześladowania chrześcijan ze strony władz rzymskich. Pomimo tego wspólnota chrześcijańska dynamicznie się rozwijała i potrzebowała dobrego pasterza. Gdy zmarł biskup Ewaryst, Aleksander został wybrany jego następcą.

Miał wówczas około 30 lat. Według tradycji podczas wyboru na jego głowie miała pojawić się aureola światła, co uznano za znak Bożego błogosławieństwa. Aleksander okazał się doskonałym wyborem. Bronił wiary i wspierał wiernych w tych niebezpiecznych czasach.

Najważniejsze fakty z życia Św. Aleksandra

O życiu Św. Aleksandra wiemy niestety niewiele. Pochodził z Aten w Grecji, gdzie prawdopodobnie urodził się około roku 105. Jako młody człowiek udał się do Rzymu. Tam przyjął chrzest i został kapłanem, by ostatecznie objąć urząd biskupa w wieku około 30 lat.

Jako biskup Rzymu prowadził ożywioną działalność duszpasterską i misyjną. Bronił chrześcijan przed prześladowaniami. Według tradycji poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie na rozkaz cesarza Hadriana w 115 roku.

Data urodzenia ok. 105 r. w Atenach
Wybrany biskupem Rzymu 107 r.
Data śmierci 115 r. w Rzymie

Św. Aleksander sprawował urząd biskupa Rzymu przez ok. 8 lat. Były to niezwykle trudne czasy prześladowań chrześcijan. Jego posługa przypadła więc na burzliwy okres w dziejach Kościoła. Pomimo przeciwności wiernie pełnił powierzoną mu misję.

Czytaj więcej: Odkryj historię i znaczenie świętej Petroneli

Cuda za wstawiennictwem Św. Aleksandra

Św. Aleksander cieszył się już za życia opinią świętości i daru cudotwórczych łask. Po jego śmierci wierni modlili się o jego wstawiennictwo u Boga, prosząc o potrzebne łaski. Dokonało się też wiele cudów za jego przyczyną.

Jeden z najsłynniejszych to uzdrowienie papieża Grzegorza IX z ciężkiej choroby. Modlił się on przy grobie św. Aleksandra i został cudownie uleczony. Odtąd co roku odbywał pielgrzymkę, by podziękować za otrzymane łaski. Do grobu świętego przybywali też inni chorzy, którzy dostępowali uzdrowień.

Cudowne ocalenie tonących

Kult św. Aleksandra rozszerzył się także poza Rzym. Kiedy statek z pielgrzymami udającymi się do Ziemi Świętej znalazł się w niebezpieczeństwie na morzu podczas sztormu, załoga i pasażerowie zaczęli błagać o wstawiennictwo św. Aleksandra. Nagle fale się uspokoiły, a statek bezpiecznie dopłynął do brzegu.

To wydarzenie jeszcze bardziej umocniło wiarę w potęgę wstawiennictwa świętego. Jego kult zaczął szybko się rozszerzać, docierając także do Europy Zachodniej. Wiele kościołów i kaplic zaczęto wznosić pod jego wezwaniem.

Modlitwa do Św. Aleksandra o wstawiennictwo

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Świętym Aleksandrze - Historia, Cuda i Modlitwa

Św. Aleksander jest czczony jako patron Rzymu i męczenników. Wierni modlą się do niego o wstawiennictwo w różnych potrzebach, zarówno doczesnych, jak i duchowych. Jest orędownikiem w chorobach, kłopotach życiowych, przywraca nadzieję i pociesza strapionych.

Święty Aleksandrze, który męczeńską śmiercią dałeś heroiczne świadectwo naszej wierze. Bądź nam przykładem wytrwałości w codziennych trudnościach i pokusach. Otocz nas swoją opieką w zmaganiach duchowych. Widząc naszą niewystarczalność i bezsilność nieustannie wypraszaj nam potrzebne łaski, abyśmy zawsze trwali w prawdziwej wierze Chrystusowej. Bądź nam też orędownikiem przed obliczem Boga w doczesnych potrzebach i pomagaj znosić krzyż cierpienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Św. Aleksander jest patronem i opiekunem Rzymu. Wierni modlą się do niego o pokój, pojednanie i bezpieczeństwo mieszkańców Wiecznego Miasta. Wzywają również jego wstawiennictwa w rozmaitych chorobach i dolegliwościach, prosząc o zdrowie i uzdrowienie duszy i ciała.

Aleksander patronem Rzymu i męczenników

Jako biskup Rzymu, Św. Aleksander jest uważany za jednego z patronem tego miasta. Wierni od wieków modlą się do niego o opiekę nad miastem i jego mieszkańcami. Jest też czczony jako patron męczenników, który sam doznał męczeńskiej śmierci.

Kult świętego był szczególnie żywy w średniowieczu. Jego wezwanie nosiło wiele kościołów i kaplic na terenie Europy. Sanktuarium św. Aleksandra znajduje się przy Bazylice św. Sabiny na Awentynie w Rzymie, gdzie według tradycji miał ponieść śmierć męczeńską.

 • patron Rzymu i mieszkańców Wiecznego Miasta
 • opiekun męczenników, patron w prześladowaniach

Trwałym świadectwem kultu świętego są liczne przedstawienia w sztuce. Jego postać można zobaczyć m.in. w mozaikach bazyliki św. Sabiny w Rzymie, na obrazach i witrażach w wielu kościołach na całym świecie. Św. Aleksander jest tam ukazany w stroju biskupim z palma męczeństwa w ręku

Aleksander w sztuce i tradycji kościelnej

Postać Św. Aleksandra była od samego początku obecna w sztuce i tradycji kościelnej. Już w pierwszych wiekach powstawały mozaiki i freski przedstawiające świętego biskupa. Zwykle jest on ukazywany w szatach biskupich z księgą Ewangelii lub krzyżem w dłoniach.

Częstym atrybutem jest też palma - symbol męczeństwa. Inne przedstawienia ukazują sceny z życia świętego - jego działalność biskupią, śmierć męczeńską. Wizerunki św. Aleksandra pojawiały się także na monetach, medalikach, obrazach i rzeźbach.

Mozaiki w bazylice św. Sabiny

Szczególnym miejscem kultu świętego jest bazylika św. Sabiny na Awentynie w Rzymie. Tradycja głosi, że tam poniósł on śmierć męczeńską. Z tego okresu zachowały się wspaniałe mozaiki przedstawiające św. Aleksandra.

Możemy tam zobaczyć scenę jego męczeńskiej śmierci oraz wizerunek świętego wśród innych biskupów Rzymu. Te zabytki stanowią cenne dziedzictwo i świadectwo oddawanej mu od początku czci.

Podsumowanie

W powyższym artykule starałem się w przystępny sposób przybliżyć Ci postać św. Aleksandra. To fascynująca osobowość - biskup Rzymu, który wiernie pełnił swoją misję w niezwykle trudnych czasach prześladowań. Mam nadzieję, że lektura pozwoliła Ci lepiej poznać jego sylwetkę i działalność.

Przedstawiłem najważniejsze fakty z życia świętego, łącznie z okolicznościami jego wyboru na biskupa i dramatyczną śmiercią męczeńską. Opisałem cuda, które działy się za jego wstawiennictwem, a także słowa modlitwy z jego wezwaniem. Dowiedziałeś się również, że św. Aleksander jest patronem Rzymu i męczenników.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej poznać i zrozumieć tę wyjątkową postać z początków chrześcijaństwa. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, z chęcią na nie odpowiem. Serdecznie zapraszam do dalszej lektury mojego bloga!

Życzę miłego dnia i wszelkiego Bożego błogosławieństwa!

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły