Zapraszamy do Parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej - Twoje miejsce spotkań religijnych

Zapraszamy do Parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej - Twoje miejsce spotkań religijnych
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 4 min.

Parafia Piusa X Ruda Śląska to przytulna wspólnota katolicka działająca na terenie Rudy Śląskiej od 1999 roku. Nasza parafia powstała z myślą o tych, którzy pragną pogłębiać swoją wiarę i rozwijać życie duchowe w atmosferze życzliwości i wzajemnego wsparcia. Celebrujemy msze święte i nabożeństwa, organizujemy spotkania formacyjne, angażujemy się w działalność charytatywną. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej parafii osobiście lub online - to miejsce otwarte dla każdego, kto szuka przestrzeni do rozwoju religijnego.

Kluczowe wnioski:

 • Nasza parafia oferuje możliwość uczestnictwa we mszach, nabożeństwach i innych wydarzeniach religijnych.
 • Angażujemy się w działalność formacyjną i charytatywną, aby służyć potrzebującym.
 • Jesteśmy przyjazną wspólnotą otwartą dla każdego, kto poszukuje wsparcia duchowego.
 • Zapraszamy do kontaktu online lub odwiedzenia nas osobiście w Rudzie Śląskiej.
 • Pragniemy pomagać w pogłębianiu życia religijnego w atmosferze życzliwości.

Msze i nabożeństwa w Parafii Piusa X Ruda Śląska

Parafia Piusa X w Rudzie Śląskiej regularnie organizuje msze święte i nabożeństwa dla swoich parafian. Odprawiane są one w kościele parafialnym pw. św. Piusa X przy ulicy Ignacego Paderewskiego 64.

Msze święte w naszej parafii odbywają się codziennie o godzinie 8:00, 10:00 i 18:00. W niedziele dodatkowo celebrowana jest msza o godzinie 12:00. Zachęcamy do licznego udziału!

Poza mszami, regularnie organizujemy także nabożeństwa, m.in. nabożeństwa majowe i czerwcowe, Gorzkie Żale w okresie Wielkiego Postu, nabożeństwa różańcowe w październiku oraz Drogi Krzyżowe w Wielkim Poście i Adwent.

Święta w parafii

W naszej parafii obchodzimy uroczyście wszystkie święta kościelne, przede wszystkim Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Na Boże Narodzenie wystawiamy żłóbek, organizujemy Pasterkę 24 grudnia o północy oraz specjalne msze w same Święta. Podobnie dzieje się na Wielkanoc - msze rezurekcyjne, poświęcenie pokarmów i palm w Niedzielę Palmową.

Sakramenty przyjmowane w Parafii Piusa X Ruda Śląska

Parafia Piusa X udziela wiernym sakramentów świętych, które są fundamentem życia religijnego każdego katolika.

W naszym kościele można przyjąć chrzest, Pierwszą Komunię Świętą, bierzmowanie a także wziąć ślub kościelny. Posługę spowiedzi pełnią nasi księża przed każdą mszą świętą.

Zachęcamy do korzystania z sakramentów, które umacniają naszą wiarę i relację z Bogiem.

Rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania prosimy o kontakt z kancelarią parafialną w celu zapisania do odpowiedniej grupy.

Wspólnoty działające przy Parafii Piusa X Ruda Śląska

Przy Parafii Piusa X aktywnie działają różne grupy i wspólnoty religijne. Są one otwarte dla wszystkich parafian - serdecznie zachęcamy do przyłączenia się!

Do naszych wspólnot należą m.in.: ministranci, lektorzy, schola parafialna, Żywy Różaniec, Krąg Biblijny, chór parafialny, zespół Caritas oraz Oaza Rodzin. Spotkania odbywają się regularnie w sali parafialnej lub kościele.

Nazwa wspólnoty Dzień spotkań
Ministranci poniedziałki godz. 17:00
Żywy Różaniec pierwszy wtorek miesiąca godz. 8:30

Duszpasterze Parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej

Zapraszamy do Parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej - Twoje miejsce spotkań religijnych

Duszpasterzami odpowiedzialnymi za parafię Piusa X są:

 • Ks. Marek Kowalski - proboszcz parafii
 • Ks. Andrzej Wiśniewski - wikariusz

Nasi księża są do dyspozycji parafian i służą radą duszpasterską w kancelarii parafialnej przy ul. Ignacego Paderewskiego 64. Zachęcamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego.

Msze święte i nabożeństwa w naszym kościele są celebrowane przez księdza proboszcza oraz wikariusza. Czasami gościmy także innych księży.

Historia powstania Parafii Piusa X Ruda Śląska

Parafia Piusa X powstała formalnie w 1999 roku, wraz z ustanowieniem jej terytorium przez ówczesnego metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia. Inicjatywę budowy nowej parafii w Rudzie Śląskiej podjął ks. Henryk Pyka.

Początkowo nabożeństwa odbywały się w prowizorycznej kaplicy. W 2000 roku rozpoczęto budowę kościoła według projektu architekta Jerzego Wowry. Jego konsekracja miała miejsce 21 listopada 2004 r.

Od początku istnienia parafii posługę sprawują księża diecezjalni. Pierwszym proboszczem był wspomniany ks. Henryk Pyka.

Kontakt do Parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej

Zachęcamy do kontaktu z naszą parafią poprzez:

 • wizytę w kancelarii parafialnej osobiście lub telefonicznie pod numerem 32 248-61-74
 • odwiedzenie naszego profilu na Facebooku
 • wysłanie maila przez formularz na naszej stronie parafialnej piusx.pl

Kancelaria parafialna czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-9:30 oraz 17:00-17:45.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby uzyskania informacji na temat parafii!

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w powyższym artykule staraliśmy się szczegółowo przedstawić ofertę Parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej. Jako lokalna wspólnota katolicka pragniemy służyć naszym parafianom i gościom, dlatego organizujemy liczne wydarzenia religijne, grupy formacyjne i angażujemy się charytatywnie.

Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte pozwoliły Ci lepiej poznać naszą parafię. Zachęcamy do udziału we mszach świętych i nabożeństwach w naszym kościele, do przyjmowania sakramentów świętych oraz do zaangażowania się we wspólnoty działające przy parafii. Jesteśmy otwarci na każdego!

Pragniemy budować żywą wspólnotę opartą na bliskich relacjach między parafianami i duszpasterzami. Nasi księża oraz osoby zaangażowane w działalność parafii są do Twojej dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu bezpośredniego lub online.

Mamy nadzieję, że Parafia Piusa X stanie się dla Ciebie drugim domem i miejscem rozwoju życia duchowego. Wszystkich gości witamy z radością i otwartymi ramionami!

Najczęściej zadawane pytania

Msze święte w naszej parafii odbywają się codziennie o godzinie 8:00, 10:00 i 18:00. W niedziele i święta dodatkowo odprawiana jest msza o godzinie 12:00. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółowego rozkładu na naszej stronie internetowej.

Aby zapisać dziecko z naszej parafii na lekcje religii, należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z dowodem osobistym rodzica oraz aktem urodzenia dziecka. Katecheza przygotowuje do sakramentów i pogłębia wiarę.

Kancelaria parafialna mieści się w budynku plebanii przy kościele, pod adresem ul. Ignacego Paderewskiego 64. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-9:30 oraz 17:00-17:45.

Aby dołączyć do scholi parafialnej wystarczy przyjść na próbę, która odbywa się w każdą środę o godz. 18:00 w sali parafialnej. Szukamy osób grających na instrumentach i chętnych do śpiewu!

Nasi księża pełnią dyżury w konfesjonale przed każdą mszą świętą, zwykle od godziny 7:30. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj tajemnice niebieskiego balu, do którego wszyscy balują w niebie
 5. Odkryj Najpiękniejsze Pieśni na Zmartwychwstanie - Twoja Muzyka na Wielkanoc
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły