Ziemia św. Marcina: Odkryj tajemnice i uroki tego niezwykłego miejsca

Ziemia św. Marcina: Odkryj tajemnice i uroki tego niezwykłego miejsca
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski21.11.2023 | 9 min.

Ziemia św. Marcina to niezwykle urokliwy i tajemniczy region Polski, który każdego roku przyciąga rzesze turystów. Leży on w południowo-zachodniej części naszego kraju, a jego sercem jest malownicze miasto Stargard. Ziemia św. Marcina słynie przede wszystkim ze średniowiecznych zamków, pięknych jezior oraz bujnych lasów, w których do dziś kryją się tajemnice. Oprócz wspaniałej przyrody, zachwycają tu również liczne pomniki historii - ruiny zamków krzyżackich, gotyckie kościoły czy stare, ceglane mury miejskie.

Kluczowe wnioski:
 • Ziemia św. Marcina to uroczy region w południowo-zachodniej Polsce ze stolicą w Stargardzie.
 • Zachwyca tu malowniczy krajobraz - jeziora, lasy, rzeki oraz liczne zabytki historii.
 • W lasach do dziś kryją się tajemnice, a w okolicznych ruinach zamków - dawne legendy.
 • Warto tu przyjechać dla wspaniałej, dzikiej przyrody i niezwykłej, bogatej historii tej ziemi.
 • To doskonałe miejsce zarówno na wypoczynek, jak i aktywną turystykę czy poznawanie dawnych tajemnic.

Historia i legendy Ziemi św. Marcina

Ziemia św. Marcina to region o niezwykle bogatej i barwnej historii sięgającej czasów średniowiecza. Pierwsze wzmianki o osadnictwie na tym terenie pochodzą już z XII wieku. Przez stulecia ziemie te znajdowały się pod panowaniem różnych władców - książąt polskich, Krzyżaków, Brandenburgii. Każdy z nich pozostawił tu swój ślad w postaci warowni, zamków i twierdz obronnych.

Najcenniejsze zabytki Ziemi św. Marcina to bez wątpienia średniowieczne mury miejskie Stargardu, majestatyczne ruiny Zamku Książąt Pomorskich w Swobnicy oraz zachwycający gotycki kościół Mariacki w Chociwlu z XIV wieku. Do tej pory na tych terenach krążą też fascynujące legendy z dawnych czasów - o zaklętych skarbach ukrytych przez Krzyżaków czy duchach rycerzy błąkających się wśród stargardzkich murów.

Najstarsze ślady osadnictwa na Ziemi św. Marcina

Archeologiczne wykopaliska dowodzą, że na Ziemi św. Marcina ludzie osiedlali się już w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza. Jednak historia tych ziem nabrała tempa dopiero w XII wieku, gdy objął je w posiadanie książę pomorski Bogusław I. To właśnie za jego panowania powstały pierwsze gródki obronne oraz osady targowe, z których z czasem rozwinęły się dzisiejsze miasta regionu.

Kolejne stulecia przyniosły burzliwe dzieje i liczne zmiany władców Ziemi św. Marcina. Mimo to, wciąż zachowało się tu wiele bezcennych pomników historii, które opowiadają o jej chwalebnej i bogatej przeszłości.

Niezwykłe zabytki i atrakcje turystyczne Ziemi św. Marcina

Ziemia św. Marcina to prawdziwa kraina zabytków. Ruiny średniowiecznych zamków, majestatyczne mury miejskie, tajemnicze podziemia i piękne, gotyckie kościoły - to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekają tu na turystów. Do najcenniejszych perełek architektury należą: zamek książąt pomorskich w Swobnicy, bazylika Najświętszej Marii Panny w Stargardzie czy gotycki kościół w Chociwlu uznawany za jeden z najpiękniejszych na Pomorzu Zachodnim.

Oprócz zabytków, Ziemia św. Marcina słynie także z malowniczych krajobrazów i szlaków turystycznych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu m.in. ścieżki rowerowe wokół jeziora Miedwie, spływy kajakowe rzeką Iną czy szlaki piesze prowadzące przez Puszczę Goleniowską. To doskonała baza wypadowa do ekscytujących wycieczek!

Najważniejsze zamki i twierdze Ziemi św. Marcina

Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu są fantastycznie zachowane mury obronne ze średniowiecza. Warto zobaczyć zwłaszcza potężne, ceglane fortyfikacje Stargardu z XIV wieku z unikatową Bramą Pyrzycką i Wieżą Piastowską. Ruiny zamku Swobnica, wzniesionego przez księcia Eryka II także robią niesamowite wrażenie. Natomiast turyści lubiący mocne wrażenia powinni odwiedzić XIII-wieczną strażnicę templariuszy w Rurce - to tam do dziś straszą duchy rycerzy!

W okolicznych lasach zachowały się też pozostałości dawnych osad obronnych i grodów. Odnajdziecie je, wędrując szlakami turystycznymi Ziemi św. Marcina.

Czytaj więcej: Poznaj życie i cuda świętej Klary, zaszczytnej patronki i inspiracji

Smaki regionalne kuchni Ziemi św. Marcina

Kuchnia Ziemi św. Marcina to połączenie smaków bałtyckich ryb, dziczyzny z okolicznych lasów oraz zapomnianych już potraw, które od wieków przyrządzano w tutejszych zamkowych kuchniach. Znajdziecie tu więc zarówno świeżego sandacza z jeziora Miedwie, dzika w sosie śliwkowym, jak i tradycyjnego pstrąga po myśliwsku czy pieczeń wołową po staropolsku.

Znakiem rozpoznawczym Ziemi św. Marcina są także regionalne piwa warzone według starych receptur przez lokalnych rzemieślników. Koniecznie musicie też spróbować miodów pitnych i nalewek na bazie rosnących tu ziół i owoców leśnych. A na deser - tradycyjny makowiec stargardzki! Gotując w tutejszych restauracjach poczujecie smak prawdziwej, regionalnej kuchni.

Smaki Ziemi św. Marcina to połączenie dziczyzny, ryb i zapomnianych potraw, które od wieków przyrządzano w tutejszych zamkach. Spróbujcie koniecznie!

Tradycje kulinarne regionu

Kuchnia Ziemi św. Marcina czerpie z wielowiekowych tradycji sięgających czasów średniowiecza, kiedy to na stołach możnych dominowały dania myśliwskie. Do dziś w tutejszych lasach poluje się na dziki, sarny i jelenie, których mięso chętnie wykorzystuje się w kuchni. Lokalni kucharze słyną również z przyrządzania ryb z pobliskich jezior oraz wypieku chleba na zakwasie.

Warto też pamiętać, że Ziemia św. Marcina leży na historycznym szlaku bursztynowym. Stąd też w regionalnych trunkach często wykorzystuje się ten cenny surowiec. Spróbuj bursztynowej nalewki i przenieś się w czasy średniowiecznych kupców!

Festiwale i tradycje na Ziemi św. Marcina

Ziemia św. Marcina: Odkryj tajemnice i uroki tego niezwykłego miejsca

Ziemia św. Marcina słynie z organizowania barwnych festiwali i wydarzeń folklorystycznych, podczas których mieszkańcy i turyści wspólnie świętują i bawią się przy dźwiękach regionalnej muzyki. Do największych imprez kulturalnych regionu należą: Festiwal Rycerski w Swobnicy, Święto Pieroga w Krągu czy Dni Morza w Nowym Warpnie. Odbywają się tu także inscenizacje bitew oraz pokazy rzemiosła dawnego.

Poza festiwalami, Ziemia św. Marcina pielęgnuje także wiele ciekawych, lokalnych tradycji związanych z obchodami najważniejszych świąt. Na przykład w Wielkanoc zgodnie ze starą legendą święci się tu ogień i wodę. Z kolei podczas dożynek najlepsi kowale kują specjalny bochen chleba, który następnie dzieli się między wszystkich uczestników święta plonów.

Nazwa wydarzenia Opis
Festiwal Rycerski w Swobnicy Impreza z pokazami walk rycerskich przy ruinach zamku
Święto Pieroga w Krągu Święto regionalnej kuchni połączone z jarmarkiem

Parki narodowe i rezerwaty przyrody Ziemi św. Marcina

Ziemia św. Marcina to nie tylko zabytki, ale także cudowna, dzika przyroda objęta ochroną w ramach Wolińskiego Parku Narodowego oraz licznych rezerwatów leśnych. Na szczególną uwagę zasługują: drastycznie erodujące klify w okolicach Wisełki, żubronie ostępy w Puszczy Goleniowskiej, a także malownicze meandry rzeki Dębosznicy w Rezerwacie Warnie Bagno.

Park Narodowy \"Woliński\" utworzono w 1960 r. w celu ochrony wybrzeża Bałtyku z unikatowymi wydmami i kliffami oraz fragmentów Puszczy Goleniowskiej. To doskonałe miejsce do obserwacji dzikiej zwierzyny oraz rzadkich gatunków ptaków i roślin. Rezerwat Warnie Bagno natomiast chroni torfowiska oraz dawne koryto rzeki Dębosznicy z malowniczymi zakolami, starorzeczami i wyspami.

Szlaki turystyczne po parkach narodowych

Ziemia św. Marcina to prawdziwy raj dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Park Narodowy \"Woliński\" poprzecinany jest gęstą siecią szlaków, m.in. nim kursuje specjalny \"Tramwaj Borowy\". Rezerwat Warnie Bagno objęto ścieżką edukacyjną z licznymi tablicami informacyjnymi. Warto też wybrać się na wycieczkę rowerem wzdłuż rzeki Iny lub szlakiem Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego biegnącym przez wszystkie najważniejsze zabytki Ziemi św. Marcina.

Noclegi i baza turystyczna na Ziemi św. Marcina

Ziemia św. Marcina dysponuje doskonale rozwiniętą bazą noclegową, dzięki czemu jest idealnym miejscem zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższy wypoczynek w otoczeniu natury. Do wyboru są tu zarówno hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne, jak i dobrze wyposażone pola namiotowe nad jeziorami. Coraz więcej osób decyduje się także na wynajęcie domku letniskowego.

Stolica regionu - Stargard, dysponuje szerokim wyborem hoteli w różnym standardzie - od ekskluzywnych, położonych w zabytkowych kamienicach po tanie noclegi dla turystów. Warto też rozważyć nocleg na terenie Parku Narodowego \"Woliński\" - z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu dzikiej przyrody. To gwarancja relaksu na łonie natury!

 • Ziemia św. Marcina posiada szeroki wybór noclegów - zarówno hoteli, jak i kwater turystycznych czy domków letniskowych
 • W samym sercu Ziemi św. Marcina - historycznym mieście Stargard, znajdziecie hotele na każdą kieszeń

Podsumowanie

Ziemia św. Marcina to niezwykle urokliwy zakątek Polski, który koniecznie musicie odwiedzić. Znajdziecie tu zarówno cudowną, dziką przyrodę, jak i fascynujące zabytki oraz smaczną, regionalną kuchnię. Przesiąknięta historią Ziemia św. Marcina urzeka gościnnością mieszkańców i mnóstwem tajemnic do odkrycia. Jestem przekonany, że spędzicie tu wspaniały, niezapomniany czas pełen niezapomnianych wrażeń. Serdecznie zapraszam!

Nawet kilkudniowy pobyt na Ziemi św. Marcina pozwoli Wam choć w niewielkim stopniu poznać jej bogactwo - czy to podczas wycieczki szlakami architektury obronnej, Festiwalu Rycerskiego w Swobnicy czy też samodzielnych poszukiwań „skarbów” w tutejszych malowniczych lasach. Możecie tu odpocząć od miejskiego zgiełku, a zarazem przeżyć wiele fascynujących przygód. Gorąco zachęcam do przyjazdu!

Wierzę, że urzeknie Was tu wyjątkowe połączenie historii i natury - z jednej strony średniowieczne mury, tajemnicze zamczyska i burzliwe losy tych ziem, z drugiej zaś - dzika przyroda, wspaniałe krajobrazy, bogactwo lasów i jezior. Jeśli szukacie miejsca, które zaspokoi Wasze podniebienie i zaciekawi umysł, koniecznie wybierzcie się na Ziemię św. Marcina. Serdecznie zapraszam i pozdrawiam!

Mam nadzieję, że ten artykuł przekonał Was do odwiedzenia Ziemi św. Marcina i spróbowania niezwykłych regionalnych smaków, poznania tutejszych legend i historii oraz podziwiania piękna natury tego malowniczego regionu Polski. Zapraszam serdecznie i życzę udanych wojaży oraz niezapomnianych wrażeń! Do zobaczenia na Ziemi św. Marcina!

Najczęściej zadawane pytania

Ziemia św. Marcina słynie z licznych zabytków, malowniczych szlaków turystycznych oraz ciekawych imprez kulturalnych. Koniecznie musicie zobaczyć majestatyczne mury Stargardu, ruiny zamku w Swobnicy i gotycki kościół w Chociwlu. Świetną zabawę zapewnią festiwale - np. Rycerski w Swobnicy. Poza tym warto wybrać się na wycieczkę kajakową rzeką Iną lub pieszą wzdłuż kliffów na Wolinie.

Tutejsza kuchnia łączy w sobie ryby z pobliskich jezior, dziczyznę z lasów oraz dawne, zamkowe tradycje. Koniecznie spróbujcie sandacza, dzika w sosie śliwkowym i regionalnych piw. Polecam też odwiedzić Święto Pieroga w Krągu lub skorzystać z oferty barów i restauracji w sercu regionu - Stargardzie.

Baza noclegowa Ziemi św. Marcina jest doskonale rozwinięta. Do wyboru są zarówno hotele, pensjonaty w Stargardzie jak i kwatery wiejskie oraz pola namiotowe nad jeziorami. Coraz więcej osób wybiera też wynajem domków letniskowych. Polecam sprawdzić ofertę noclegową miejscowości położonych w Parku Narodowym \"Woliński\".

Region ma świetnie rozbudowaną sieć szlaków rowerowych i pieszych, więc zdecydowanie polecam aktywną turystykę. Można też poruszać się komunikacją publiczną lub pociągami. W samej stolicy - Stargardzie, funkcjonuje miejska komunikacja autobusowa i sieć parkingów dla samochodów. Przy większych odległościach warto skorzystać z lokalnych biur turystycznych organizujących wycieczki.

Ziemia św. Marcina w każdej porze roku ma swój urok. Lato to czas festiwali, zimą zaś można skorzystać ze stoku narciarskiego. Najwięcej turystów przyjeżdża jednak wiosną i latem. Warto dostosować termin podróży do konkretnych atrakcji, które chcemy zobaczyć.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Zapoznaj się z historią i kultem św. Eustachego - rzymskiego męczennika
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły