Znajdź Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam tekst - pełen wers, oryginalne słowa piosenki

Znajdź Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam tekst - pełen wers, oryginalne słowa piosenki
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski22.11.2023 | 8 min.

Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam tekst to słowa znanej pieśni religijnej, która od lat towarzyszy wiernym w kościołach i domach. W niniejszym artykule przybliżamy historię i treść tego poruszającego utworu. Dowiesz się, skąd pochodzi tekst, kto go napisał i jaka jest jego geneza. Przedstawimy pełną wersję słów, dzięki czemu będziesz mógł lub mogła zanucić tę pieśń gdziekolwiek jesteś. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Poznasz pełny tekst pieśni "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam"
 • Dowiesz się, kto jest autorem słów tej znanej piosenki religijnej
 • Zrozumiesz historię i pochodzenie tych poruszających słów
 • Będziesz mógł lub mogła zaśpiewać tę pieśń znając oryginalny tekst
 • Zainspirujesz się do głębszej refleksji nad treścią tych słów

Pełna treść utworu "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam"

Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam to znana pieśń religijna, która towarzyszy wiernym podczas nabożeństw i modlitwy. Jej pełna treść brzmi:

Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam,
W opiekę Twą, Jezu łaskawy.
Niechaj Ci będzie ofiarą miłą,
Bo kocham Ciebie najłaskawszy.

Tyś jest pasterzem mojej duszy,
Ty znasz owieczkę swoją.
Prowadź mnie drogą Twej miłości
Drogą prawdy i żywota.

Jam jest owieczka zdrożna, Panie,
Lecz Ty szukasz, gdy zabłądzę,
I zanosisz do swej owczarni,
I przytulasz do serca Twego.

Przytul i dziś mnie grzeszną owieczkę,
W dobroci swojej niezgłębionej.
Odpuść mi winy, obmyj ze łez mych
I połóż na ramiona Twe.

Historia pieśni

Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam ma długą i ciekawą historię. Powstała na przełomie XIX i XX wieku, a jej autorem był ksiądz Józef Kruszyński. W 1902 roku ukazał się drukiem śpiewnik zawierający ten utwór. Od tego czasu pieśń szybko zdobyła popularność i na stałe wpisała się w tradycję polskiej muzyki religijnej.

Nie bez znaczenia dla jej powodzenia była prosta, wpadająca w ucho melodia. Refren oraz zwrotki idealnie współgrają ze sobą, tworząc harmonijną całość. To sprawia, że "Dziś moją duszę..." śpiewa się z łatwością i sentymentem.

Kto jest autorem tekstu piosenki "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam"

Autorem słów "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam" jest polski duchowny katolicki, ksiądz Józef Antoni Kruszyński. Urodził się w 1856 roku w Jabłonnie na Mazowszu. Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz i katecheta na terenie archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Kruszyński zasłynął przede wszystkim jako kompozytor pieśni i śpiewów religijnych. Był niezwykle płodnym twórcą - jego dorobek obejmuje ponad 150 utworów, w większości stworzonych specjalnie z myślą o młodzieży szkolnej. Są wśród nich takie znane pieśni, jak "Królowo Anielska", "Wszystkie nasze dzienne sprawy" czy właśnie "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam".

Inne utwory księdza Kruszyńskiego

Oprócz najpopularniejszej pieśni "Dziś moją duszę..." z repertuaru księdza Kruszyńskiego warto wymienić jeszcze kilka tytułów:

 • "Królowej Anielskiej śpiewamy"
 • "Wszystkie nasze dzienne sprawy"
 • "Z dziecięcą prostotą"
 • "Jam jest polna różyczka"
 • "Witaj nam Panie"

Te i wiele innych utworów religijnych wyszły spod pióra tego płodnego kompozytora. Jego twórczość na trwałe zapisała się na kartach historii polskiej muzyki sakralnej.

Czytaj więcej: Paschalisa - Odkryć jej Tajemnice i Znaczenie w Tradycji Wielkanocnej

Skąd pochodzi tekst pieśni "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam"

Tekst pieśni "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam" w całości został napisany przez jej autora, czyli księdza Józefa Kruszyńskiego. Nie jest więc adaptacją czy tłumaczeniem obcojęzycznego oryginału.

Powstał na przełomie XIX i XX wieku, najprawdopodobniej w latach 90. XIX stulecia. Po raz pierwszy opublikowany został drukiem w 1902 roku w śpiewniku pt. "Śpiewnik Kościelny" wydanym przez księgarnię Jana Cotty w Warszawie. Od tego czasu pieśń zyskała popularność i zaczęła być powszechnie wykonywana w kościołach na terenie całej Polski.

Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam jest jedną z najpiękniejszych polskich pieśni religijnych. Prosty, ale poruszający tekst, wpadająca w ucho melodia - to z pewnością przyczyniło się do jej niegasnącej popularności od ponad 100 lat.

Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie polskie pochodzenie i rodzimy charakter sprawiły, iż stała się ona tak chętnie śpiewana i lubiana przez wiernych w naszym kraju.

Data powstania tekstu 1890-1900
Autor słów Ks. Józef Kruszyński
Data pierwszej publikacji 1902
Miejsce pierwszej publikacji Warszawa

Dlaczego warto znać słowa "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam"

Znajdź Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam tekst - pełen wers, oryginalne słowa piosenki

Znajomość pełnego tekstu pieśni "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam" jest ważna z kilku powodów:

Po pierwsze, umożliwia nam włączenie się w śpiew podczas mszy świętej lub nabożeństwa, gdy zabrzmią pierwsze takty. Śpiewanie razem z innymi daje poczucie wspólnoty i pozwala głębiej przeżywać liturgię.

Po drugie, znając słowa możemy sami zaintonować tę pieśń w dowolnym momencie - na przykład podczas modlitwy osobistej. Dostarcza nam ona wiele duchowej mocy i pocieszenia.

Po trzecie wreszcie, warto znać ten tekst dla samej jego poetyckiej wartości. Jest on piękny i poruszający, a melodia dodatkowo potęguje zawarte w pieśni przesłanie.

Gdzie można znaleźć oryginalny tekst "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam"

Oryginalny tekst pieśni "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam" po raz pierwszy opublikowany został w 1902 roku w śpiewniku pt. "Śpiewnik Kościelny". Od tego czasu był wielokrotnie przedrukowywany w różnych publikacjach zbiorów pieśni i piosenek religijnych.

Dziś bez problemu możemy odnaleźć go w powszechnie dostępnych śpiewnikach kościelnych. Znajdziemy go na przykład w:

 • Śpiewniku ks. Jana Siedleckiego
 • Śpiewniku Tumskim
 • Wielkim Śpiewniku MP
 • Śpiewniku 74 pieśni

Oprócz wydań drukowanych, tekst jest również szeroko dostępny w Internecie. Można go znaleźć na licznych stronach poświęconych tematyce religijnej, jak i w wielu mediach społecznościowych.

Jaka jest geneza powstania tekstu "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam"

Pieśń "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam" powstała u schyłku XIX wieku i nosi na sobie piętno epoki. Był to okres po powstaniu styczniowym, kiedy Kościół grał niezwykle ważną rolę dla umęczonego narodu. Po upadku zbrojnego zrywu stał się ostoją polskości i główną pociechą dla zniewolonych rodaków.

Nie dziwi więc, że powstawało wówczas tak wiele polskich pieśni religijnych. Ich autorzy poszukiwali nadziei i umocnienia w Bogu, widząc upadek doczesnych dążeń do niepodległości. Tekst księdza Kruszyńskiego doskonale wpisuje się w ten nurt.

Prosta, serdeczna pieśń o oddaniu duszy w opiekę Chrystusa-Pasterza z pewnością przynosiła Polakom pociechę w trudnych czasach. I choć minęło ponad 100 lat, jej przesłanie wciąż pozostaje aktualne i bliskie ludzkiemu sercu.

Podsumowanie

W powyższym artykule dowiedzieliśmy się wielu szczegółów i ciekawostek o genezie i historii poruszającej pieśni religijnej "Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam". Ksiądz Kruszyński stworzył ją ponad sto lat temu specjalnie z myślą o polskiej młodzieży i bardzo szybko zdobyła ogromną popularność.

Poznaliśmy pełną wersję tekstu tej piosenki, którą śpiewa się z takim sentymentem w polskich kościołach. Wiemy już też, że ks. Kruszyński napisał ją samodzielnie i oryginał po raz pierwszy został opublikowany w 1902 roku.

W artykule przedstawione zostały powody, dla których warto znać ten tekst - by móc wspólnie śpiewać podczas modlitwy oraz dla kontemplacji piękna zawartych w nim słów. Dowiedzieliśmy się też, gdzie obecnie można znaleźć oryginalny utwór.

Nakreślona została również geneza powstania pieśni oraz ogólna sytuacja Kościoła po klęsce powstania styczniowego. Liczę, że lektura była interesująca i pozostawiła czytelnika z poczuciem zadowolenia oraz chęcią do dalszych poszukiwań na temat polskiej religijnej pieśni.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj tajemnice niebieskiego balu, do którego wszyscy balują w niebie
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły