Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Powrót .

Nr 36b(989b) rok XXII 11. września 2022 roku.

góra

.

Medytacja biblijna
WYBUCH MIŁOSIERDZIA

Zakładki: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Trzy błyski

W 15 rozdziale ewangelii Łukasza następuje "wybuch" miłosierdzia Bożego! Żadne inne wybuchy nie mogą być porównywalne do tego. Tak naprawdę to ten wybuch daje życie! Jest początkiem wszystkiego! Bez tegoż śmierć by zwyciężyła i zapanowała na wieki. Jest to odpowiedź Boga na grzechy człowieka: zawłaszczenie i złe wykorzystanie dóbr otrzymanych (i tych materialnych i tych duchowych), niewolnicze podejście do Ojca. Stąd ogromna radość naznacza każde nawrócenie! Ogromna radość w Sercu Bożym. Ogromna radość u wszystkich aniołów i świętych. I w jakiś sposób, nawrócony grzesznik tej radości też doświadcza.

Syn marnotrawny nie lęka się tego wybuchu. Gdyby się nad nim zastanawiał to nigdy by nie wyruszył w drogę powrotu i prawdopodobnie umarłby z głodu (a dokładnie z grzechu). Przełamał pychę i dumę, które go trzymały jak na postronku, choć o wiele więcej powie obraz sznura szubienicznego. Jest jednym z celników i grzeszników, którzy zbliżyli się do Jezusa, aby Go słuchać.

Starszy syn (brat) choć tak blisko epicentrum nie poddaje się temu wybuchowi. Sam sobie ułożył jak ma wszystko wyglądać. Jakże podobny do faryzeuszów i uczonych w Piśmie szemrających przeciw Jezusowi. Autentycznej postawy miłosierdzia możemy się nauczyć tylko i wyłącznie przez kontemplację Ojca - a tego uczy nas Jego Syn, nasz Pan, Jezus Chrystus. Te trzy przypowieści ogłaszają jak miłosierny jest Bóg, nasz Ojciec, nawet jeśli bardzo oddalimy się od Niego.

Dziwność nieproporcjonalności

Cóż dziwnego jest w tych przypowieściach? Po pierwsze i najważniejsze to nieproporcjonalność gospodarza szukającego zagubionej owcy, kobiety poszukującej drachmy, ojca w relacji do synów. Po ludzku - wg miar ludzkiej logiki - żadna z tych osób nie powinna podejmować tyle zachodu, by odnaleźć to, co zaginęło. Nieproporcjonalność podjętych środków i trudów jest wprost porażająca. Wydawać by się mogło, że było to niepotrzebne. I tak owcę takową z reguły się zabija na oczach stada. Drachmę można było dokupić. A syna trzeba było ukarać, a nie przyjmować jak honorowego gościa.

Po drugie. Czy owca spodziewała się, że będzie szukana? Drachma leżała gdzieś w kącie i tyle. Syn przygotował mowę samo-oskarżycielską. Raczej nikt z zagubionych nie myśli o tym, że tak będzie szukany. Bóg nie odpuszcza w poszukiwaniach! Niech ciągle przed naszymi oczami (obojętnie w jakim stanie jesteśmy] obraz z Apokalipsy (Ap 3,20): Oto stoję u drzwi i kołaczę. Jeśli ktoś posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną. I znany namalowany przez nieznanego artystę obraz drzwi z klamką z jednej strony, tej mojej strony.

Po trzecie. Ta niepojęta i bezmierna radość, która - znów wedle ludzkiej logiki - jest niewspółmierna. Przecież takie świętowanie kosztuje więcej niż wartość owcy czy drachmy, niż szkody, które syn marnotrawny dokonał. Tylko miłość jest w stanie uspokoić rozgrzane umysły ludzkiej logiki, Czy ktoś zapomina o tych dziewięćdziesięciu dziewięciu owcach? Czy pozostałe dziewięć drachm jest rozsypanych? Czy ojciec zapomina o drugim synu?

Dynamika poszukiwań i nagroda

Ważny jest jeszcze jeden element, a mianowicie dynamika poszukiwań. Nikt z bohaterów nie spisuje na straty tego, co zaginęło. Widać tęsknotę za utraconą "rzeczą" czy "osobą". Jeśli gubimy coś ważnego to ze wszystkich sił tego poszukujemy! Tyle z tym, że trzeba sobie uświadomić, że to jest ważne. Wszak brak jednej owcy czy drachmy czy zagubienie dziecka oznacza brak całości. Dziurę w całym!

Jesteśmy z Miłości i mamy w nas pragnienie pełni. Taka jest miłość! Nie spocznie na laurach. Szuka całości - miłujemy całymi sobą, ze wszystkich sił, wszystkimi zdolnościami, to kim jesteśmy i co posiadamy. Taka jest właśnie miłość. Nie spocznie dopóki nie znajdzie. Pasterz biegający w nocy po skałach. Kobieta robiąca generalne porządki. Ojciec wypatrujący aż do bólu powrotu syna.

Warto podjąć wysiłek. Kosztuje. A jakimiż kosztownościami z tych kosztów obdarowywani jesteśmy?! Znów powraca nieproporcjonalność. Owca powraca do domu i cały dom się raduje. Drachma ląduje na szyi i ukazuje splendor kobiety. Syn, który sam wyrzekł się synostwa (dziedzictwa) otrzymuje szatę, sandały i pierścień. Wsłuchajmy się uważnie w ostatnie słowa ojca miłosiernego. Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się. Czyż nie jest to potężny wybuch miłosierdzia?

o. Robert Więcek SJ

Parafianin Nr 30(863) rok XIX 15. września 2019 roku.

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Na 24 Niedzielę Zwykłą

11.09.2022r.

 

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli zwraca naszą uwagę na Boże miłosierdzie. "Bóg nie męczy się przebaczaniem; to nas męczy proszenie Go o miłosierdzie". Módlmy się w trakcie tej Eucharystii o otwartość serca na przemieniającą moc Bożej miłości.

Kolekta na potrzeby naszej parafii.
Za ofiary - Bóg zapłać.

1. Dzisiaj Nieszpory o godz. 18.15. Zapraszamy.

2. W poniedziałek obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji.

3. We wtorki o godz. 17.00 w salkach będzie religia dla dzieci przedszkolnych z przygotowaniem do Wczesnej Komunii św. Zapraszamy dzieci 5 i 6 letnie.
We wtorek przypada Dzień Fatimski. Rozpoczniemy o 17.40 rozśpiewaniem ku czci Najświętszej Maryi Panny Po Mszy św. rozważania, Różaniec i procesja z figurą Matki Bożej i relikwiami św. Pastuszków wokół kościoła. Serdecznie zapraszamy.

4. W środę obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Na Mszach poświęcimy krzyże przyniesione przez wiernych. Zachęcamy do przyozdobienia krzyży przydrożnych. W ramach jedności międzyparafialnej Parafia św. Piusa X wraz z parafią św. Jadwigi i naszą organizuje przy krzyżu obok Szkoły Podstawowej 30 przy ul. Chryzantem o godz. 19.00 nabożeństwo z poświęceniem krzyży. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

5. W czwartek i sobotę o godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi.
Zgodnie z prośbą ks. Arcybiskupa, w czwartek, gdy wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Bolesną, na wieczorną Mszę św. zapraszamy Członków wszystkich wspólnot przyparafialnych.
Zapraszamy Członków Żywego Różańca i grup modlitewnych, Radę Parafialną,
Domowy Kościół, Oazę, Ministrantów i Dzieci Maryi na Mszę rozesłania.
Po Mszy wieczornej zapraszamy na spotkanie Członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
O godz. 18.00 dla narzeczonych Poradnia Życia Rodzinnego.

6. W piątek wspominamy św. Korneliusza i Cypriana. Po Mszy porannej zapraszamy chętnych na salki Herbatkę u Tadka.
O godz. 16.45 spowiedź i o 17.00 Msza św. wieczorna - szkolna.

7. Po pandemicznej przerwie wracamy do możliwości przyjmowania z okazji jubileuszy i urodzin Komunii św. pod dwiema postaciami. By jednak nikogo nie zmuszać prosimy, by zainteresowani solenizanci i jubilaci zgłaszali takie pragnienie przed Mszą św.

góra

następny Nr 990

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

.

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje się tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panującą pandemię.

.