Poznaj historię i czasy Św. Agaty Sycylijskiej - Patronki pielęgniarek

Poznaj historię i czasy Św. Agaty Sycylijskiej - Patronki pielęgniarek
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski23.11.2023 | 8 min.

Św. Agata Sycylijska jest jedną z najbardziej znanych świętych chrześcijańskich. Urodziła się w bogatej rodzinie na Sycylii w III wieku naszej ery. Gdy doszła do wieku małżeńskiego, poświęciła się Bogu i przyjęła śluby czystości. Za odmowę wyrzeczenia się wiary została poddana okrutnym torturom. Ucięto jej pierś, lecz według legendy zamiast krwi trysnęło z niej mleko. Ostatecznie Agata poniosła śmierć męczeńską w 251 roku. Jest patronką pielęgniarek, położnych i chorób piersi. Jej kult jest szczególnie żywy na Sycylii, gdzie co roku obchodzone jest święto ku jej czci. Poznajmy bliżej niezwykłą historię i dziedzictwo Świętej Agaty.

Kluczowe wnioski:
 • Św. Agata to jedna z najsłynniejszych świętych sycylijskich - patronka pielęgniarek.
 • Z powodu wyznawanej wiary została okrutnie zamordowana w wieku zaledwie 21 lat.
 • Jest czczona przez kobiety ciężarne i matki karmiące za jej cudowne uzdrowienie piersi.
 • Co roku tysiące pielgrzymów przybywa na Sycylię, by uczestniczyć w obchodach jej święta.
 • Relikwie Św. Agaty są przechowywane w Katedrze w Katanii na Sycylii.

Życie Św. Agaty Sycylijskiej w III wieku

Św. Agata urodziła się około 231 roku w zamożnej rodzinie na Sycylii. Od najmłodszych lat wyróżniała się głęboką wiarą i pobożnością. Wbrew woli rodziny i narażając się na gniew rzymskich władz, Agata poświęciła się Bogu i złożyła śluby czystości.

Według źródeł, była niezwykle piękną kobietą. Jej uroda i majątek rodzinny przyciągały licznych zalotników. Jednak żaden nie zdołał zachwiać jej postanowienia o poświęceniu się służbie Bogu.

Nawrócenie na chrześcijaństwo

Jak wskazują historycy Kościoła, Św. Agata nawróciła się na chrześcijaństwo pod wpływem świadectwa wiary swojej piastunki oraz cudów, jakie działy się na jej oczach. Był to okres prześladowań wyznawców Chrystusa za panowania cesarza Decjusza.

Młoda dziewczyna nie zważając na konsekwencje, otwarcie wyznawała wiarę w jedynego Boga. Z tego powodu wielokrotnie była aresztowana i brutalnie torturowana przez rzymskiego namiestnika Sycylii - Kwincjusza. Jednak ani groźby, ani okrutne cierpienia nie złamały jej ducha.

Męczeństwo Św. Agaty za wiarę chrześcijańską

Kulminacją prześladowań Św. Agaty był rozkaz obcięcia jej piersi. Jak głosi legenda, zamiast krwi z rany trysnęło mleko. Ta nadprzyrodzona interwencja potwierdzała jej świętość oraz niewinność.

Nie poczułam żadnego bólu, kiedy obcinali mi pierś, ponieważ apostoł Paweł był ze mną.

Te słowa, które Agata skierowała do swoich oprawców, stały się słynne w ikonografii chrześcijańskiej. Ukazują głęboką wiarę młodej męczennicy i siłę, jaką czerpała z obecności Chrystusa.

Liczba prześladowań 13 razy
Wiek w momencie śmierci 21 lat
Data męczeństwa 5 lutego 251 r.

Św. Agata zmarła śmiercią męczeńską 5 lutego 251 roku, mając zaledwie 21 lat. Jej heroiczna postawa w obliczu cierpienia na zawsze zapisała się w historii chrześcijaństwa. Jest uznawana za patronkę Sycylii i Catanii - miasta, w którym poniosła śmierć za wiarę.

Pochówek i cuda po śmierci

Według źródeł po śmierci Agaty jej ciało zostało potajemnie zabrane i pochowane przez chrześcijan na cmentarzu za miastem. Nad jej grobem zaczęły dziać się liczne cuda uzdrowień i nawróceń na chrześcijaństwo.

Kult Świętej szybko rozszerzył się na całe Imperium Rzymskie. Już w IV wieku wzniesiono bazylikę ku jej czci, zaś jej grób stał się celem pielgrzymek z całego świata.

Czytaj więcej: Poznaj Historię i Cuda św. Pantaleona - Patrona Lekarzy i Chorych

Kult Św. Agaty Sycylijskiej we Włoszech

 • Św. Agata czczona jest przez kobiety ciężarne i matki karmiące za jej cudowne uzdrowienie piersi.
 • Co roku tysiące wiernych przybywa na Sycylię, by uczestniczyć w uroczystościach ku jej czci.

Kult Świętej Agaty rozprzestrzenił się bardzo szybko po jej śmierci w 251 roku. Była jedną z najwcześniej czczonych męczennic chrześcijańskich. Już od IV wieku zaczęły powstawać świątynie pod jej wezwaniem na terenie całych Włoch.

Największe znaczenie ma jednak kult Św. Agaty Sycylijskiej. Od początku była uznawana za główną patronkę Sycylii i miasta Catania, gdzie poniósł śmierć. Do jej relikwii przybywają pielgrzymi z całego świata. Święto ku czci Agaty, obchodzone 5 lutego, zgromadza dziesiątki tysięcy wiernych.

Patronka kobiet i pielęgniarek

Ze względu na okoliczności swojej śmierci, Św. Agata Sycylijska jest uważana za patronkę kobiet cierpiących na choroby piersi. Wzywają jej wstawiennictwa podczas trudnego połogu lub problemów z laktacją. Modlą się do niej również pielęgniarki i położne.

Wizerunek Świętej z palmą męczeństwa oraz tacą, na której leżą odcięte piersi, stał się jej ikonicznym atrybutem. Przedstawienia takie można spotkać w całych Włoszech - w kościołach, kapliczkach przydrożnych czy domach prywatnych.

Agata patronką pielęgniarek i położnych

Poznaj historię i czasy Św. Agaty Sycylijskiej - Patronki pielęgniarek

Ze względu na bolesne okoliczności swojej śmierci, Św. Agata Sycylijska została patronką chorób kobiecych, a zwłaszcza piersi. Dlatego jej kult jest szczególnie żywy wśród pielęgniarek, położnych i wszystkich pracujących przy opiece nad matką i dzieckiem.

Już od średniowiecza cechy pielęgniarek i akuszerek obierały Św. Agatę na swoją opiekunkę. Jej wizerunek można było znaleźć w herbach tych bractw. Do dziś jej imię noszą liczne szpitale oraz zakłady opiekuńcze w całej Europie.

Patronka Sycylii

Św. Agata nie tylko patronuje konkretnym grupom zawodowym. Jest uznawana przede wszystkim za główną opiekunkę Sycylii oraz miasta Catania, gdzie poniosła śmierć męczeńską. To właśnie tam narodził się jej kult, który nieprzerwanie trwa od XVII wieku.

Uroczystości ku czci Św. Agaty odbywają się na Sycylii przez cały tydzień poprzedzający 5 lutego - rocznicę jej śmierci. Są jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych w tym regionie Włoch.

Relikwie i atrybuty Św. Agaty Sycylijskiej

Relikwie Św. Agaty spoczywają w katedrze w Catanii. Najcenniejszą pamiątką jest jej odbudowana czaszka. Przechowywana jest w popiersiu ze srebra, które co roku jest noszone podczas procesji ku czci patronki miasta 5 lutego.

Do innych atrybutów Świętej należą: palma męczeństwa, miecz (narzędzie kaźni), krzyż, księga (symbol mądrości) oraz taca z odciętymi piersiami. Często przedstawiana jest również z gołębicą - symbolem niewinności oraz czystości duchowej.

Pochodzenie relikwii

Po potajemnym pochówku przez chrześcijan, ciało Św. Agaty spoczywało w sycylijskiej ziemi przez blisko 500 lat. Dopiero w VII wieku, gdy Sycylię zajęli Arabowie, relikwie Świętej z obawy przed zbezczeszczeniem przeniesiono do Konstantynopola.

Stamtąd trafiły one do opactwa Grottaferrata pod Rzymem oraz do innych kościołów na terenie Włoch. Jednak najważniejsze fragmenty kości powróciły ponownie na Sycylię w 1126 roku i od tej pory spoczywają w Katedrze w Catanii.

Obchody ku czci Św. Agaty na Sycylii

Rocznica śmierci Św. Agaty (5 lutego) jest świętem regionalnym na Sycylii. Tego dnia odbywają się uroczyste nabożeństwa oraz kolorowa procesja z figurą patronki ulicami Catanii. Trwa ona całą dobę i przyciąga setki tysięcy osób.

Podczas święta ku czci Św. Agaty ma miejsce szereg imprez kulturalnych - koncerty, wystawy, inscenizacje nawiązujące do jej męczeństwa. Nieodłącznym elementem obchodów są również tradycyjne sycylijskie smakołyki.

Kult Świętej trwa nieprzerwanie od ponad 1700 lat, przetrwał nawet panowanie Arabów. Stanowi nieodłączną część kultury Sycylii - zarówno religijnej, jak i świeckiej. Nic nie wskazuje na to, aby miał zaniknąć.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w powyższym artykule przedstawiłem historię niezwykłej kobiety - Świętej Agaty Sycylijskiej. Była ona młodą dziewczyną, która za niezłomną wiarę w Chrystusa i odmowę wyrzeczenia się Go, straciła życie w bestialski sposób. Jednak jej bohaterska postawa, odwaga i gotowość na przyjęcie męczeństwa na zawsze zapisały się w tradycji chrześcijańskiej.

Kult Św. Agaty trwa nieprzerwanie już od blisko 2000 lat! Szczególnie żywy jest na Sycylii - w miejscu jej narodzin i śmierci. Tam do dziś tysiące ludzi co roku pielgrzymują do jej relikwii, szukając pocieszenia i nadziei. Święta stała się prawdziwym symbolem wyspy, a obchody ku Jej czci należą do najważniejszych wydarzeń kulturalno-religijnych Sycylijczyków.

Mam nadzieję Drogi Czytelniku, że artykuł pozwolił Ci poznać tę niezwykłą postać i fascynującą historię narodzin jej kultu. Jeśli interesuje Cię tematyka świętych sycylijskich, zachęcam do lektury moich kolejnych artykułów na blogu.

Życzę udanej lektury! Do następnego artykułu :)

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj historię Świętej Joanny w zbroi - nieznane fakty i ciekawostki
 2. Zobacz najważniejsze informacje o Świętym Biskupie - Historia i znaczenie
 3. Odkryj fascynujący świat Ewarysta i jego niezwykłe przygody
 4. Odkryj Moc Słów: Uczyńcie, co Wam mówi Syn i jego znaczenie w naszym życiu
 5. Znajdź Pieśni na Wielki Piątek - Teksty i Melodie do Śpiewu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kucharski
Norbert Kucharski

Będąc religioznawcą omawiam na blogu systemy wierzeń różnych religii świata. Porównuję podobieństwa i różnice, genezę oraz specyfikę praktyk religijnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły