Rok kościelny

OKRES "W CIĄGU ROKU"

Prócz okresów posiadających jedną myśl przewodnią, istnieją ponadto 33 lub 34 tygodnie w ciągu roku, w których nie obchodzimy tajemnicy Chrystusa w jakimi szczególnym ujęciu.

Rozważa się wtedy, szczególnie w niedziele, raczej samą tajemnicę Chrystusa w całym jej bogactwie. Ten czas nazywa się okresem ,,w ciągu roku". Trwa on od niedzieli po 6 stycznia aż do wtorku przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu, oraz od poniedziałku po Zesłaniu Ducha Świętego aż do pierwszej niedzieli adwentu, (wg Norm powsz. roku liturg.).

W pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy uroczystość Trójcy Świętej. Utwierdza nas ona w wierze w Boga Trójjedynego.

Czwartek po tej niedzieli to święto Bożego Ciała - nasze wyznanie wiary i publiczny hołd dla Chrystusa eucharystycznego.

W piątek następnego tygodnia, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, czcimy miłość okazaną nam przez Zbawiciela. Temu samemu celowi poświęcony jest każdy pierwszy piątek miesiąca.

Ostatnim akcentem tego okresu jest niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, kończąca rok kościelny.

Skarbiec Modlitw i Pieśni Katowice 1975r.