Pismo parafii Matki Boskiej Różańcowej
w Rudzie Śląskiej

- do użytku wewnętrznego Kościoła -


Powrót .

Nr 25b(978b) rok XXII 26. czerwca 2022 roku.

Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła - rok C

.

29 czerwca uroczystość
ŚW. PIOTRA I PAWŁA

Święci apostołowie Piotr i Paweł ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w latach 64-67, podczas prześladowania chrześcijan za czasów Nerona. Piotr i Paweł, "obdarzeni różnymi darami, zbudowali jeden Kościół Chrystusa".

Piotr i Paweł, jako prywatne osoby, zapewne schodziliby sobie z drogi: Piotr, rybak znad Jeziora Galilejskiego, i Paweł, intelektualista wykształcony w helleńskich szkołach. Ale Jezus ich połączył, by byli znakiem Kościoła, w którym całe spektrum tego, co ludzkie, powinno znaleźć swoją nową ojczyzną. Wspólnie pracowali przy budowie Kościoła. Wspólnie dawali świadectwo o Chrystusie. Wspólnie ponieśli męczeńską śmierć za wyznawanie Chrystusa. Możliwa jest jedność ponad wszelkimi różnicami.

Święci opozycjoniści

Czy ktoś powiedział, że w Kościele zawsze musi panować sielankowa atmosfera? Dwóch największych spośród tych, którzy poszli za Jezusem, wiodło poważny i gwałtowny spór.

Na Soborze Jerozolimskim Paweł jawnie przeciwstawił się swojemu "szefowi", Piotrowi, i doprowadził do przyjęcia uchwały, że także nie-Żydzi mogą być chrześcijanami. Temu sporowi zawdzięczamy naszą wiarę.

Parafianin Nr 25 (721) rok XVI 26 czerwca 2016 roku.

góra

.

Chcąc odnaleźć samego siebie, rzadko trzeba czegoś więcej niż ciszy, przyrody, posłania, na którym można spocząć, nie dziurawego dachu nad głową, coś dobrego dla podniebienia i pewności, że Bóg nas kocha.

Odilo Nachtkerz

góra

.

Wakacje
CZAS WYPOCZYNKU

A zasadziwszy ogród Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła.

Księga Rodzaju 1,8-9

Czy wiesz, gdzie znajduje się raj? Na początku czasów prawdopodobnie znajdował się w tamtym świecie albo raczej w dorzeczu wielkich rzek. Tygrysu i Eufratu, jak przypuszcza wielu biblistów. Może to i prawda, ale raj znajduje się tu i teraz, na tym świecie i w obecnym czasie. Każde biuro turystyczne zna do niego drogę, a przy odrobinie szczęścia możesz dostać się do niego nawet za pół ceny, korzystając z okazji last-minut - do raju wakacyjnego i urlopowego.

Turkusowe błękitne niebo i białe plaże skąpane w słońcu - nie dziw, że na określenie tego marzenia wakacyjnego i urlopowego sięgamy po dawny termin biblijny. Nie mamy się powodu wstydzić takich marzeń. Przecież także Bóg potrzebował urlopu, gdy dokończył dzieła stworzenia. Siódmego dnia Bóg odpoczął po całym swym trudzie, jaki podjął. Odpoczynek Boga nie oznaczał jednak próżnowania. O tym też wyraźnie poucza historia o stworzeniu. Był to odpoczynek aktywny. "A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre". Po całym swym trudzie Bóg mógł w końcu oddać się ulubionemu swemu zajęciu - podziwianiu wspaniałego dzieła swoich rąk. I odtąd, dlatego czas wolny od pracy, czas odpoczynku i regenerowania sił, ma służyć rozważaniu i Bożego dzieła stworzenia, i naszych ludzkich dzieł. Z takiego odpoczynku rodzi się siła do nowych zadań. Actio i contemplatio to, zgodnie z przekonaniem dawnych mnichów, Boży rytm życia.

Bóg stworzył nas, ludzi, na swój obraz i podobieństwo. Dlatego na drogę życia obdarował nas nie tylko mocą tworzenia, ale dał nam też poczucie nierozerwalnie z nią związanego rytmu: actio i contemplatio. Urlop czy wakacje są czymś więcej niż tylko uzasadnionym prawem pracobiorcy czy ucznia, więcej niż przyjemną przerwą w naszej zawodowej i szkolnej pracy - urlop i wakacje są skrawkiem raju w naszym życiu. To wtedy, właśnie możemy całkowicie i nie ponaglani obowiązkami poświęcić się naszym ukochanym osobom, zrealizować jedno czy drugie marzenie naszego życia, doświadczyć choć przez chwilę, jakimi Bóg nas pierwotnie chciał mieć.

Ale nie zapominajmy, realizując nasze urlopowe i wakacyjne marzenia, spędzać urlopu i wakacji na sposób Boży. Weźmy też sobie czas, żeby zastanowić się nad swoimi własnymi dziełami. Być może nie da się o wszystkich naszych dziełach powiedzieć - "Popatrz, wszystko, co uczyniłem, jest bardzo dobre", ale być może uda nam się na nowo uwrażliwić nasze zmysły, które tak łatwo tępieją w codziennej harówce. I postarajmy się odnaleźć w naszym urlopowym i wakacyjnym raju nasze najpierwotniejsze i najgłębsze marzenia i wyobrażenie o życiu. W tym duchu życzmy sobie nawzajem udanych urlopów i wakacji.

Parafianin Nr 25 (577) rok XIII 30 czerwca 2013 roku.

góra

.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Na 13 Niedzielę Zwykłą

26.06.2022r.

Pójście za Jezusem to decyzja o zostawieniu tego wszystkiego, co przeszkadza nam żyć i kochać prawdziwie. Rozpoczynając tę Eucharystię, prośmy o dar bezwarunkowego przylgnięcia do Jezusa i wierności nawet wówczas, gdy jej cena okazuje się wysoka.

Dziś gościmy ks. proboszcza Grzegorza Węglorza, budowniczego kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Katowicach Piotrowicach.

Kolekta specjalna na ten cel.
Za ofiary - Bóg zapłać.

1. Od poniedziałku będzie obowiązywał wakacyjny porządek nabożeństw. Od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni Fatimskich i Uroczystości) Msze św. tylko rano. W sobotę rano modlitwa różańcowa, a Msza św. wieczorem. W niedziele Msze św. o godz. 7.30, 10.30, 12.00 i 19.00. Nie ma Mszy św. o 9.00. Nieszpory o 18.15. W środy kancelaria nieczynna.

2. Dzisiaj o godz. 18.15 Nabożeństwo Czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do czwartku - po Mszy porannej. Dzisiaj o 17.30 początek Dnia Skupienia dla Narzeczonych.

3. We wtorek nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy porannej.

4. W środę przypada Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła.

5. W czwartek po Mszy porannej ostatnie Nabożeństwo Czerwcowe.

6. W I piątek o godz. 8.00 Msza św. do Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji Parafian;
po Mszy nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

7. W I sobotę o godz. 7.30 Nabożeństwo Różańcowe do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Chorych odwiedzimy od godz. 9.00. Prosimy o zgłoszenia.

8. Przypominamy, że spowiadamy 15 min. przed każdą Mszą św., a w sobotę od godz. 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi

9. Zachęcamy Rodziców wysyłających dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.

góra

następny Nr 979

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

.

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje się tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panującą pandemię.

.